Véget vetne a földművelésügyi minisztérium az üzletláncok részéről gyakran alkalmazott igazságtalan kereskedelmi praktikáknak.
Betiltanák a "polcpénzt" – az üzletláncok elleni lépéseket tervez a kormány
Ha a parlament elfogadná a tárca törvénytervezetét, akkor az üzleteknek rövidebb időn belül kellene fizetniük a beszállítóknak az eladott termékek után, emellett több illetéket is betiltana a minisztérium.
A pék megsüti a kenyeret, hajnalban széthordják az üzleteknek, amelyek még délelőtt eladják, ám a pékség csak hetekkel később kapja meg a pénzt.
„Nagyon gyakran a néhány óra alatt eladott termékért is a beszállító vagy a gyártó csak 45 nappal később kapja meg a pénzét, amit igazságtalannak tartunk” – nyilatkozta Milan Lapšanský, a földművelésügyi tárca élelmiszeripari és kereskedelmi osztályának vezetője. A törvénymódosítás a termékek többségénél 45 napról 30-ra csökkenti a fizetési határidőt, a pék- vagy tejtermékek beszállítóinak viszont 15 napon belül meg kellene kapniuk a pénzüket.
A minisztérium változtatni akar azon a gyakorlaton is, hogy milyen szabályok alapján egyezkednek az üzletek a beszállítókkal vagy a gyártókkal a termékek áráról, jelenleg ugyanis ez a rendszer átláthatatlan. Például egy almatermesztő megegyezik az üzlethálózattal, hogy az almáit kilónként egy euróért fogja árulni. Később viszont az üzlet megköveteli, hogy a beszállító különböző „extra” marketingkiadásokat is térítsen. Ide tartozik az úgynevezett polcpénz, tehát azért kell fizetni, hogy a terméket „előkelő” helyre, például szemmagasságban tegyék ki az üzletben. Az ilyen extra összegek leszámolása után viszont kiderül, hogy az almákat végeredményben nem egy euróért, hanem kilencven centért adta el a termesztő az üzletláncnak. A változtatás elfogadása után ez az illeték a forgalom csupán három százaléka lehetne, és teljesen eltörölnék a logisztikai illetéket, amit azért fizetnek a gyártók, hogy a termékeiket az üzletlánc széthordja a saját üzleteibe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.