Betegközpontú kórházban gondolkodunk

Szeptember elseje óta a Forlife non-profit társaság vette bérbe és üzemelteti a komáromi kórházat, miközben nincs jogfolytonosság a régi és az új intézmény között. Ami azt is jelenti, hogy a kórház régi tartozásának rendezése a megyére hárul. Sima Ferencet, a komáromi kórházat bérlő közhasznú társaság vezérigazgatóját kérdeztük.

Az egészségbiztosítóktól átutalt anyagiak a túléléshez kellenek, a beruházásokra külön forgótőkénk vanSomogyi Tibor felvételeNoha az egészségügyi intézetek országszerte tartós alulfinanszírozásról beszélnek, a komáromi kórház vezetése a nagy „földrengés” után kiegyensúlyozott költségvetéssel büszkélkedett. Ha egy kórház képes veszteség nélkül üzemelni, miért nem működik tovább non-profit szervezetként, miért adja át a hatásköröket egy kívülről érkező vezetésnek?

A kórháznak nehézségei voltak, nem volt megfelelő kerete a fejlesztésre. A könyvelésnél ugyanis figyelembe kell venni a leírásokat is, tehát nem mindegy, hogy a leírások előtt, vagy azokkal volt kiegyensúlyozott a gazdálkodás. Nem életképes egy olyan kórház, amely nem tud korszerűsíteni, fejleszteni, vagyis fejlődni. Ezért döntött a megye, szerintem helyesen, a kórház bérbeadásáról.

Milyennek látja a kórház anyagi helyzetét, milyen elképzelések szerint kívánja az új vezetés fejleszteni az intézetet?

Az egészségbiztosítóktól juttatott anyagiak a túléléshez kellenek, a beruházásokra külön forgótőkénk van. A forgótőke segítségével üzemeltethető a kórház, miközben jelentős beruházás is megvalósítható.

A non-profit társaságnak is szerződést kell kötnie az egészségbiztosítókkal. Igyekezni fognak, hogy másképp viszonyuljanak a kórházhoz, mint eddig? És mibe fektetik a plusz anyagiakat?

Az eltelt években, a reform életbe léptetésével sok minden megváltozott nemcsak a kórházakon belül, hanem a biztosítók működésében is. Mivel részvénytársaságokká alakulnak át, ezért nekik is kiegyensúlyozott gazdálkodást kell felmutatniuk. Több biztosító vezetője bejelentette, hogy csökkenteniük kell a kiadásokat, vagyis az egészségügyi intézményektől kevesebb szolgáltatást „vásárolnak”, fizetnek a betegellátásért. Tudatosítjuk viszont, hogy nem várható előrelépés egy minden részleget behálózó információs rendszer nélkül. Ennek kiépítése kulcsfeladat, jelenleg a számunkra megfelelő rendszer kiválasztásán dolgozunk. Ha tudjuk, hogy mekkora pénzösszeg várható a biztosítóktól, tudjuk azt is, hogy meddig nyújtózkodhatunk. Nem lehet elvárni, s nem is igazságos, hogy a nyereséget hozó osztályok tartsák el a ráfizetéses részlegeket.

Lehet, hogy újabb leépítésre kerül sor Komáromban?

Nem, hiszen az utóbbi két és fél év alatt átalakult a kórház, ami pozitív tett volt a vezetéstől.

A leépítést viszont az alkalmazottak, de a betegek is nagy nemtetszéssel fogadták. Talán mert a vezetés és a dolgozók között hiányzott párbeszéd.

Nem az én feladatom a múlt értékelése. Én menedzser vagyok, feladatom a megfelelő üzemelési mechanizmusok bevezetése, miközben megfelelő jogkörökkel fogom felruházni a vezető beosztású dolgozókat, vagyis az igazgatóhelyettest, a főorvosokat, a főnővért. Mondják meg, mire van szükségük a hatékonyabb munkához, mit kell fejleszteni, hogy nyereségessé váljon az osztály üzemelése. Meg kell nézni, hogy a beruházás mikorra térül meg. Hogy a műszer tíz, vagy száz beteg javát szolgálja, hogy ez a száz páciens negyedévente, vagy évente jön a kórházba. A nyereségre kell összpontosítanunk, minél rövidebb a megtérülés, vagy minél fontosabb a beruházás, attól függően kerül a „lista” első helyére. Közösen vitatjuk meg és határozzuk meg a feladatokat, vitázni a döntés megszületéséig lehet.

A döntés az ön jogköre?

Igen, a határozat meghozatala után nincs helye a latolgatásoknak, végre kell hajtani a feladatot.

Tervez személycseréket a kórházban?

Ezt soha nem lehet kizárni, de jelenleg mindenki a helyén maradt. A múltban történt és igazságtalannak tartott személy- és posztcseréket egyénenként vizsgálom felül. A gyógyításért felelős igazgatóhelyettes pozíciójára viszont pályázatot irtunk ki. Szükség van orvosi megközelítésre, hiszen én nem vagyok orvos, másképp gondolkozom. Nemcsak arról van szó, hogy az igazgatóhelyettes jó legyen, hanem, hogy mi ketten tudjunk együttműködni.

Nem furcsa, hogy dr. Baráth László orr-fül-gégeszakorvost választották a független szakértők, aki igazgatóhelyettesként az előző vezetés tagja volt?

Szerintem jó szakember, független a kormánytól és a tárcavezetőtől, és váltáskor az ellenzék is megtartja, mert a tudására szükség van. Tiszta lappal indul ő is.

A vezető dolgozókat nagyobb mértékben felelőssé teszi az osztályok működéséért?

A pozícióban lévők feladatokat teljesítenek, bérük is ezt tükrözi. Ha erre nem képesek, meg kell beszélni az okokat. Aki nem tud tovább lépni, annak munkáját megköszönjük.

Nem hagyhatjuk figyelmen kívül az alkalmazottak bérezését sem. A reform megszüntette a bértáblázatokat, viszont a teljesítményt azért nem lehet megfelelő mértékben díjazni, mert nincs rá anyagi fedezet.

Addig, amíg az egészségbiztosítóknak nem lesz olyan bevételük, amelyből állni tudják az egészségügyi szolgáltatások valódi értékét, a bérek szintje, a beruházások nagyságrendje aligha változhat.

Nemrég Pozsonyban az egészségügyi dolgozók tüntettek, a nővérek a legelégedetlenebbek. Hiába ajánlja a miniszter, hogy tárgyaljanak a munkáltatókkal, ha a kórházak igazgatói a biztosítóktól érkező díjakból sokszor az intézetek számláit sem képesek idejében rendezni. A komáromiak is elégedetlenek?

A kórház átvétele megtörtént, alkalmazottakkal, bérekkel. Köztudott, hogy amikor a közhasznú társaságok átveszik a kórházakat, nyomban módosítják, magyarán csökkentik a béreket. Mi nem nyúltunk a fizetésekhez, ami gesztus az alkalmazottak felé, egy baráti jobb nyújtása. Minden javaslatot, amely hatékonyabbá teszi a munkát, köszönettel fogadunk, mert csakis közösen lehet előteremteni a béremeléshez szükséges fedezetet. Feladatomnak tartom megértetni a dolgozókkal, hogy több pénzért többet kell felmutatni. Részünkről pedig átgondoltabb szervezéssel anyagiak takaríthatók meg. A piaci elvek szerint üzemelő kórháznak nyereséget kell termelnie. És nem azért, hogy megkenjük a zsebünket, hanem azért, hogy legyen mit visszaforgatni az intézetbe, beruházások formájában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?