Az uniós közvélemény szolidaritást vállal Ukrajnával, a hazai már kevésbé

eurobarometer

Az Európai Unió polgárai rendületlenül szolidaritást vállalnak Ukrajnával – derül ki az Eurobarométer-felmérés legfrissebb adataiból, melyek szerint az európaiak támogatják az ukránokat segítő uniós intézkedéseket. A szlovák közvélemény azonban az átlagnál jóval negatívabban értékeli Brüsszel háborúra adott válaszát.

Az Eurobarométer csütörtökön közzétett felmérése azt mutatja, hogy az európaiak továbbra is szolidaritást tanúsítanak Ukrajnával, támogatják az ország és a lakosság megsegítésére tett intézkedéseket. Az uniós polgárok túlnyomó többsége pozitívan áll a megújuló energiába történő beruházásokhoz, illetve az EU orosz energiaforrásoktól való függőségének csökkentését célzó intézkedésekhez. A közvélemény szerint az infláció továbbra is komoly aggodalomra ad okot, ennek ellenére azonban az euró támogatottsága magas.

Az uniós intézményekbe vetett bizalom az egy évvel korábbi méréshez képes enyhén visszaesett (49 százalékról 47 százalékra), a nemzeti parlamentek és kormányok esetében szintén hasonló trendet figyelhetünk meg – átlagban a lakosok 32%-a mondta azt, hogy megbízik az országa kormányában. Szlovákia már ebben a kategóriában is a sereghajtók között foglal helyet – mindössze a megkérdezettek 37%-a nyilatkozta azt, bizalmat táplál az uniós intézmények iránt. A szlovákoknál már csak a franciák szkeptikusabbak (33%), Magyarország meglepő módon az uniós átlagnál magasabb értékkel (50%) a lista első felében szerepel.

Sereghajtó Szlovákia

A háború kitörésének évfordulója alkalmából tegnap számos nyilatkozat hangzott el azzal az üzenettel, kiállunk a megtámadott Ukrajna mellett, és elutasítjuk az orosz agresszor brutalitását. A hét folyamán a minisztériumok különböző

jelentésekben foglalták össze az ukránoknak nyújtott támogatást, a külügyminisztérium szerint épp Szlovákia számít vezető országnak e téren. Az Európai Bizottság által készített közvélemény-kutatás azonban aggasztó adatokat tartalmaz – a hazai társadalom szkeptikus az EU ukrajnai háborúra adott válaszával kapcsolatban.

Az uniós válaszadók többsége elégedett az orosz agresszióra adott uniós (56%) és országos (55%) reakcióval. A jelentés szerint 12 tagállamban tízből hatan elégedettek az EU-s intézkedésekkel, Szlovákiában azonban a megkérdezettek több mint fele (55%) más véleményen van. A 27 tagország közül csak a görögök kritikusabbak nálunk az EU lépéseit illetően. Az uniós polgárok többsége egyetért az Oroszország elleni gazdasági szankciókkal, a legnagyobb arányban pedig a humanitárius segítségnyújtást támogatják, 10-ből 9-en egyetértenek azzal, hogy humanitárius segítséget kell nyújtani Ukrajnának. A haditechnika és katonai segítség kérdése azonban jóval megosztóbbnak bizonyult – körülbelül a megkérdezettek kétharmada értett egyet ezzel. Az Oroszország elleni szankciók esetében Szlovákia az utolsó előtti helyet foglalja el, a válaszadók kevesebb mint fele ért egyet a szankciók kivetésével, ami az EU-s átlagnál (79%) lényegesen alacsonyabb. A szomszédos Lengyelországban például a lakosok 90%-a támogatja az Oroszországgal szembeni fellépését, a csehek közel háromnegyede szintén hasonló álláspontot képvisel, s még a magyarok többsége is egyetért a gazdasági szankciókkal.

Az európaiak nagyrészt támogatják az orosz állami tulajdonban lévő médiumok műsorszolgáltatásának betiltását (67%) az EU-ban, Szlovákiában azonban a megkérdezettek többsége elutasítja ezt a lépést is.

Se pénzt, se fegyvert

Ami az Ukrajnának szánt katonai felszerelések vásárlását és szállítását illeti, a tagállamok többsége (65%) egyetért Brüsszel intézkedéseivel, Szlovákiában azonban ellentétes tendencia mutatkozik – a lakosság 56%-a nem ért egyet azzal,

hogy az EU katonai segítséget nyújt Ukrajnának. Az Ukrajnának szánt anyagi támogatást Szlovákiában ellenzik a legnagyobb arányban – a megkérdezettek közel fele nem támogatja a háború sújtotta szomszédos országnak nyújtott pénzügyi segítséget. A felmérés háborúval kapcsolatos fejezetében Szlovákiának egyetlen egyszer sikerült jobb eredményt elérnie, mint hátulról a harmadik – az ukrán menekültek befogadásának kérdésében (az uniós átlagtól azonban ezen a téren is elmaradt).

A közvélemény-kutatás adatai szerint 10-ből 7 uniós polgár – kivéve Szlovákiában és Bulgáriában – úgy véli, az EU-nak a lehető leghamarabb csökkentenie kell függőséget az orosz energiától. Az uniós 84%-os átlaghoz képest Szlovákiában azonban csak a megkérdezettek 55%-a véli így, amivel abszolút utolsó a térségben. Érdekesség, Magyarország 12 hellyel előzte meg Szlovákiát az energiafüggőség csökkentésének kérdésében.

A felmérés szerint az európaiak az emelkedő árakat és az inflációt (32%), a nemzetközi helyzetet (28%) és az energiaellátást (26%) tartják a közösség előtt álló legfontosabb problémáknak. A szlovákok számára az emelkedő árak (65 %), az energiaellátás (32%) és a gazdasági helyzet (21%) jelenti a legnagyobb kihívást.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?