Az új törvénnyel magukat korlátoznák a honatyák

Pozsony. Vagyonbevallás az interneten, összeférhetetlenség esetén akár ötmillió korona bírság – ez vár a honatyákra, ha a tárcaközi egyeztetés során és a parlamentben nem vesézik ki, sőt el is fogadják az új összeférhetetlenségi alkotmánytörvény-tervezetet.

Pozsony. Vagyonbevallás az interneten, összeférhetetlenség esetén akár ötmillió korona bírság – ez vár a honatyákra, ha a tárcaközi egyeztetés során és a parlamentben nem vesézik ki, sőt el is fogadják az új összeférhetetlenségi alkotmánytörvény-tervezetet.

Egyelőre úgy tűnik, a készülő jogszabály lényegesen szigorúbb lesz annál, amelyiket az elmúlt időszakban 15 voks híján nem hagyott jóvá a törvényhozás, bár az Európai Unió már akkor figyelmeztetett egy korszerű, szigorú norma hiányára. A múlt héten befejezte az új törvény előkészítését az az ellenzéki-kormánypárti bizottság, melyben közösen elnökölt Daniel Lipšic igazságügyi miniszter és Igor Federič (Smer), a parlament összeférhetetlenségi bizottságának vezetője. Az alkotmánytörvény elfogadásához 90 szavazat kell, a koalíció csak 78-cal rendelkezik.

A tervezet politikai elfogadhatósága érdekében az országos parlamenti képviselői funkció összeegyeztethető lesz más választott tisztséggel; a közeli hozzátartozókra is vonatkozó kötelező vagyonbevallás – amiért az előző tervezet részben megbukott – azonban a mostani tervezetben is megfogalmazódik. Az előző tervezetet emellett az államtitkárokra vonatkozó rész miatt nem szavazták meg korábban a honatyák. A jelenlegi javaslat szerint a családtagok és az adott tisztségviselővel egy háztartásban élő személyek vagyonbevallása nem kerülne a világhálóra, csak az összeférhetetlenségi bizottság ellenőrizné. A vagyonbevallással egyszerre az adóbevallás hitelesített másolatát is le kellene adni – ez sem kerülne az internetre, hiszen adótitoknak számít, de a parlamenti bizottság ez alapján árnyaltabb képet kapna az egyes tisztségviselők anyagi helyzetéről.

„Az ötmilliós pénzbírság valószínűleg sokakat fog zavarni, és megpróbálják majd kiirtani a törvényből. Jelenlegi büntetés csupán az, hogy nyilvánosságra hozzák a bizonyított összeférhetetlenség tényét. Csakhogy ez nem elég, mert sokszor megéri tartani a nyilvánosságra hozott állapotot. Sikerült az új törvénybe csempészni, hogy ilyenkor az illető veszítse el képviselői mandátumát, és a javasolt 500 ezer korona bírságot is sikerült ötmillióra emelni. Ennek már lehet megelőző hatása – félő, hogy éppen ezért e büntetést sokan megpróbálják majd kihúzni a törvényből” – részletezte lapunknak Vladimír Pirošík, a Megálljt az Összeférhetetlenségnek Szövetség jogásza, aki aktívan bekapcsolódott a korábbi és a mostani tervezet kidolgozásába is.

Az ANO részéről Ján Drgonec alkotmányjogász tagja a bizottságnak, és neki elsősorban az úgynevezett munkaviszony utáni korlátozások intézményével vannak gondjai. Ugyanis az egyes tisztségviselőkre funkciójukból való távozás után is vonatkoznának bizonyos korlátozások: például egy-két évig nem dolgozhatnának olyan cégnél, melyről korábban valamilyen döntést hoztak – például egy időre felmentették az adófizetés alól, megbízták valamilyen állami megrendelés lebonyolításával. Roman Vavrík, az SDKÚ képviselője, valamint a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása pedig azt kifogásolja, hogy az önkormányzatok is e törvény hatálya alá tartoznának. Pirošík szerint erre azért van szükség, mert önkormányzati, helyi szinten is tapasztalható korrupció. Daniel Lipšic két héten belül két változatot bocsát tárcaközi egyeztetésre: egy szigorúbb és egy politikailag elfogadhatóbb tervezetet. „Van esély arra, hogy Szlovákiának lesz új összeférhetetlenségi alkotmánytörvénye, hiszen a parlament is kötelezte a kormányt, hogy terjesszen elő ilyen tervezetet, és a szakmai munkába az ellenzék szintén bekapcsolódott. A kérdés csak az, mi marad a jelenleg jónak és szigorúnak nevezhető javaslatból. Félek, hogy végül az új törvény sem lesz majd jobb a jelenlegi papírtigris-normánál” – tette hozzá Pirošík. Az új jogszabály 2004. január 1-jétől lenne hatályos. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?