Az SNS izmozik az oktatásban

Lubyová

Martina Lubyová oktatási miniszter mindkét államtitkára hatáskörét megnyirbálva erősítette meg befolyását a tárcánál. A Híd egyeztetni akar a változásról, s ha kell, a koalíciós tanács elé viszi a kérdést. 

Váratlan fordulattal indul az új év az oktatási minisztériumban. Martina Lubyová (SNS-jelölt) módosította a tárca belső szerkezeti felépítését. Osztályokat vont össze, újakat alakított, és megvonta államtitkárai kompetenciáit. Peter Krajňák (Híd) államtitkár eddig a teljes regionális iskolahálózatért felelt. Hatáskörébe tartoztak az óvodák, az alapiskolák és a középiskolák is. A magyar iskolákat érintő kérdésekbe komoly beleszólása volt. Lubyová január 1-től magához vette a regionális iskolahálózattal kapcsolatos hatásköröket. Peter Krajňák az új évtől már csak a nemzetiségi iskolákért felel. 

Lubyová a másik államtitkár, Oľga Nachtmanová (Smer) kompetenciáit is megnyirbálta. Tőle a tudomány és a kutatás területére vonatkozó hatásköröket vette el. A miniszter szerint a tárca belső szerkezeti átalakítása bevett gyakorlat. Az új miniszterek általában saját elképzeléseik alapján igyekeznek átalakítani a tárcát. A változásról december 29-én, pénteken, az utolsó munkanapon tájékoztatták a tárca munkatársait. 

Peter Krajňák elmondta, a miniszter nem egyeztetett vele hatásköreiről, pedig a pártok a kormányalakításkor abban állapodtak meg, hogy a regionális iskolahálózatért a Híd államtitkára felel. A végleges módosításokkal már csak akkor szembesült, amikor azok hatályba léptek. 

„Az oktatási minisztérium belső szerkezeti felépítését érintő változásokról a két párt képviselői még novemberben tárgyaltak. Mivel a közzétett változat nem tükrözi az eredetileg megfogalmazott elképzelést, a Híd további egyeztetést kezdeményez” – tájékoztatta lapunkat Debnár Klára, a Híd szóvivője. Hozzátette, ha Lubyová és Peter Krajňák nem állapodna meg a hatáskörök eloszlásában, akkor a Híd a koalíciós tanács elé viszi a kérdést. A Híd elnöke egyelőre nem tárgyalt a módosításról sem az SNS-szel, sem pedig a Smerrel. Jókai Tibor, az SZMPSZ elnöke szerint megnyugtató, hogy a nemzetiségi oktatás hatásköre Peter Krajňáknál marad. „Egyelőre nem világos, hogy ez pontosan mit takar. Bízunk benne, hogy a kisebbségi osztály folytatja a megkezdett munkát” – mondta Jókai. 

Az Oktatáspolitikai Intézetet felszámolták

Az új év első napjaiban Martina Lubyová azzal kavarta fel az álló vizet, hogy az oktatási tárca belső szerkezeti felépítésének módosításával jelentős változtatásokat eszközölt. Peter Krajňák (Híd) és Oľga Nachtmanová (Smer) államtitkárok hatásköreit jelentősen megnyirbálta. A Híd közölte, államtitkáruk egyeztetni fog a miniszterrel a hatásköröket illetően, és a nemzetiségi oktatást nem érinti a módosítás. 

Egyelőre nem tudni, hogy Krajňák és Lubyová mikor ülnek le tárgyalni a hatáskörökkel kapcsolatban. Ugyanakkor úgy tudjuk, hogy a szerkezeti felépítés átalakítása Lukáš Machala, a miniszter korábbi hivatalvezetőjének volt a vesszőparipája. Machala távozását követően lecsengeni látszott az átalakítás gondolata. 

Martina Lubyová a saját pozíciójának megerősítése mellett gyakorlatilag megszüntette az Oktatáspolitikai Intézetet (IVP). A független elemzőkből álló intézet rendszeresen készített elemzéseket és az oktatási tárca irányításával kapcsolatos tanulmányokat. Martina Lubyová azt állítja, hogy a tárca hatékonyabb működése, az elemzői csapat megerősítése és az adminisztratív munkaerő számának csökkentése vezérelte, amikor az OVP munkatársait és az élethosszig tartó tanulás osztályát összevonva egy új osztályt alakított ki. 

Az intézet eddigi vezetője azonban távozott a tárcától. Ezt a lépést nemcsak Peter Krajňák államtitkár, hanem Peter Kažimír (Smer) pénzügyminiszter, az ellenzék és a pedagógus szakma is élesen bírálta. Veronika Remišová, az OĽaNO parlamenti képviselője óriási hibának tartja az intézet megszüntetését. „A nem rendszerszintű intézkedésnek negatív hatásai lesznek a tárca döntéshozatalára, és semmilyen megtakarítást nem hoz majd, ilyen eredményt hozott a közlekedési minisztérium hasonló lépése is” – mondta Remišová, aki a parlament oktatási bizottságában kér magyarázatot a minisztertől. Az OĽaNO emlékeztet arra is, hogy a Pénzpolitikai Intézet és a hozzá hasonló elemző intézetek már százmillió eurós összegeket takarítottak meg az országnak. 

Peter Kažimír (Smer) pénzügyminiszter szerint Lubyová biztosította arról, hogy az intézet elemzőinek száma nem csökken sőt, növekszik. Beszélt arról is, hogy a Pénzpolitikai Intézet tevékenysége bekerült a kormányprogramba, és az általuk javasolt intézkedések teljesítését a kormányhivatal és a miniszterelnök-helyettes hivatala ellenőrzi. 

A Szlovák Pedagógusok Kezdeményezését (IŠU) sokkolta a tárca nem demokratikus lépése. „Az optimalizáció jelszava alatt megszüntette azt az intézetet, mely a minisztériumnak és a nyilvánosságnak készített elemzéseket, és figyelmeztetett a tárca alapvető problémáira, beleértve a minisztérium gazdálkodását, az iskolák adminisztratív leterhelését, a tankönyvpolitika problémáit” – állítja az IŠU. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?