Peter Krajňák
Krajňák: nálam marad a nemzetiségi oktatás
Peter Krajňákot, a Híd oktatásügyi államtitkárát arról kérdeztük, mit jelent a minisztérium szerkezeti felépítésének átalakítása, és milyen hatással lesz az ő tevékenységére.
Államtitkárként tudott arról, hogy Martina Lubyová oktatásügyi miniszter módosítani akarja a minisztérium szerkezeti felépítését, vagy váratlanul érte az új felállás?
A minisztériumban tudni lehetett, hogy vannak elképzelések egy új szerkezeti felépítésről. December elejétől tárgyalások témája volt a módosítás, végül azonban végső egyeztetés nélkül december 29-én került aláírásra az új szerkezeti felépítés, mely január elsejével lépett hatályba.
Tud arról, hogy a koalíciós pártok egyeztettek volna erről a jelentős módosításról?
Valamilyen kommunikáció volt a partnerek között, azonban a szerkezeti felépítés végleges változatát senki nem látta, csak a szabadságos időszakban, miután hatályba lépett ismerkedtünk meg vele.
Milyen terültért felel a módosítás után?
Továbbra is nálam maradnak a kisebbségi oktatási intézményekkel kapcsolatos hatáskörök, ehhez társul még néhány hatáskör az inkluzív oktatással kapcsolatban, de korántsem a teljes feladatkör. A változások keretében a regionális oktatásügyi főosztályon belül egy új osztály létesült: a speciális oktatásügyi osztály. Ha nem módosul az új szerkezeti felépítés, akkor én a nemzetiségi oktatásüggyel fogok foglalkozni. Itt látok bizonyos kockázatot, mert ha nem globálisan állunk a regionális iskolahálózat irányításához, akkor bizonyos folyamatok szempontjából ez nem a legoptimálisabb állapot.
Mi lesz az új osztály feladata?
A regionális nemzetiségi oktatással kapcsolatban minden marad a régiben. Bővítették a drogellenes megelőzéssel kapcsolatos hatásköröket, a gyerekekkel való foglalkozás hatásköreit és az inkluzív oktatás aspektusainak hatásköreit, itt nem látok gondot abban, hogy a nemzetiségi oktatásügyre továbbra is hatásunk legyen. Ha minden így marad, akkor nekem nem lesz befolyásom például az iskolahálózatból való ki- és besorolásra, sem az alap- és a középiskolákra. Ez mindenképpen az általános hatáskör korlátozását jelenti.
Mit jelent a változás a kisebbségi főosztály és vezetője, Prékop Mária számára?
Az ő pozícióját nem kellene, hogy bármi fenyegesse, továbbra is igazgatója maradna az új, összevont osztálynak.
A tárca szerkezeti felépítésének módosítása következtében megszűnik az Oktatáspolitikai Intézet (IVP). Hogyan értékeli ezt a lépést?
Ez a tárca egyik önálló egysége volt, mely prognózisokat és terveket dolgozott ki az oktatásügy irányításával kapcsolatban. A 2013-tól működő intézetet most összevonják az élethosszig tartó tanulás osztályával, és ezt követően az élethosszig tartó tanulás és oktatáspolitikai elemzések osztálya néven működik tovább. Vagyis, veszít a függetlenségéből. Azt gondolom, hogy az intézettel kapcsolatos módosítást át kell értékelni, és továbbra is önállóan és független egységként kellene működnie a miniszter alatt. Bár nem volt döntéshozó helyzetben az intézet, a minisztérium szempontjából fontos munkát végzett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.