A gyógyszertárakban már vény nélkül is kiadhatják a felírt orvosságot
Az orvosok rémálma? Még mindig hibákkal küszködik az elektronikus egészségügyi rendszer
Már viszonylag megbízhatóan működik a januárban elindított ezdravie rendszer, vagyis az elektronikus egészségügy. A rendelőintézetek, kórházak és gyógyszertárak túlnyomó többsége már rákapcsolódott, de még csak az orvosok fele használja rendesen.
A kezdeti nehézségek után három hónap alatt sikerült viszonylag üzemképes állapotba hozni az elektronikus egészségügyi rendszert. A projektért felelős Egészségügyi Információk Nemzeti Központja (NCZI) szerint a 8310 egészségügyi szolgáltató közül 7587 csatlakozott már hozzá, ezek orvosi orvosi rendelők, illetve mind a 106 kórház. A mintegy 110 ezer egészségügyi dolgozó is megkapta a csatlakozáshoz szükséges elektronikus kártyát a hozzá tartozó leolvasóval. Igaz, a többség feleslegesen, mivel jelenleg csak a 25 ezer orvos és gyógyszerész használhatja közvetlenül a rendszert, a nővérek nem, de a törvény előírja, hogy a nővérek és az ápolók is megkapják az e-kártyát. Az ugyanis sok terhet levenne az orvosok válláról, ha a beteg leleteit az egészségügyi nővér is beírhatná a rendszerbe. „Az egészségügyi nővérek hatásköre jelenleg korlátozott, de zajlanak a tárgyalások” – jelentette ki Peter Blaškovitš, az NCZI vezérigazgatója.
A betegek egyelőre azt érzékelhetik, hogy sok orvos már nem ír ki receptet, a gyógyszert elektronikus személyivel, vagy a születési szám alapján – ami szerepel az egészségügyi kártyán – lehet átvenni a gyógyszertárban. A patikák 92 százaléka kapcsolódik a rendszerhez, az elektronikus recept kiváltása tehát a legtöbb helyen nem okoz problémát. „A rendszer a gyógyszerészek szempontjából szinte problémamentesen működik – mondta lapunknak Ondrej Sukeľ, a Gyógyszerészkamara elnöke. – A lassú internetkapcsolat lehet az ok azoknál, akik még nem csatlakoztak.”
A gyógyszertárak már viszonylag jól tudják használni az ezdraviet, az elektronikus egészségügyi rendszert, de az orvosoknak csak fele írja bele a beteg leleteit. A kórházak is csak részlegesen használják a januárban elindított rendszert.
A januárban elindult ezdravie 6 alrendszere közül 3 működőképes, és használják is az érintettek. A rendszert üzemeltető Egészségügyi Információk Nemzeti központja (NCZI) 2018 végére ígéri, hogy minden alrendszer működik majd. Jelenleg működik az elektronikus recept, a kivizsgálások elektronikus feltöltése valamint a beteg elektronikus kórlapja, de még hiányzik az elab, a laboratóriumi kivizsgálások eredményeinek nyilvántartása, a gyógyszerezés nyilvántartása és a beteg számára készített kivonat.
Jó, de még hiányos
A használatra jogosult mintegy 25 ezer orvosnak és gyógyszerésznek mintegy fele, 12 200 felhasználó él a rendszer adta lehetőségekkel, vagyis ennyien írják a rendszerbe a betegek leleteit, töltik fel a kivizsgálások eredményeit. „Meg kell dicsérnem az orvosokat, mivel annak ellenére, hogy milyen problémák voltak a rendszer bekötésével, a legtöbben éppen a járóbeteg-kezelő orvosok használják a rendszert – mondta lapunknak Marián Šóth, a Magánorvosok Szövetségének (ASL) elnöke. – Ez egy jó projekt, csak be kell fejezni a kiépítését.” A januári indításnál még komoly problémák voltak, sok orvos nem kapta meg a belépéshez szükséges elektronikus kártyát és a hozzá tartozó olvasót, és maga a bekötés is IT-szakember segítségét igényelte.
A nővér szerepe
Az orvosok egyik problémája, hogy még mindig nem található meg a rendszerben minden lelet. „Sajnos nem minden beteg esetében találjuk meg például a kórházi zárójelentést, a sürgősségen kiállított jelentéseket, ez kellene ahhoz, hogy a rendszer az eredeti elképzeléseknek megfelelően működjön” – magyarázta Šóth.
A rendszer továbbra is időigényes, naponta akár egy órát is elvehet az orvostól. Az ASL szerint ezen segíthetne, ha például az egészségügyi nővérek is kapnának felhatalmazást a rendszer részleges kezelésére. „A betegeknek is számítaniuk kell arra, hogy a rendszer kezelése időigényes, főleg az első időszakban, és a nővérek sem dolgozhatnak vele – véli Šóth. – Mi már kezdettől azt szerettük volna elérni, hogy a nővéreink is dolgozhassanak a rendszerrel, előkészíthessék az orvos számára a szükséges anyagokat.”
Kell a cetli?
A rendszer egyik jól működő eleme az elektronikus recept. Sok orvos ugyan még mindig kinyomtatja a vényt, de a gyógyszertárak 92 százaléka már ki tudja adni az orvosságot akkor is, ha a beteg csak az elektronikus személyi igazolványt vagy a születési számát adja meg. „Az orvosokon múlik, hogy mikor hagyják abba a receptek nyomtatását, mi készen állunk az e-receptre” – állítja Ondrej Sukeľ, a Szlovák Gyógyszerészkamara (SLeK) elnöke. Szerinte azonban még a betegeknek is hozzá kell szokniuk, hogy nem kapják kézbe a vényt. „Az emberek megszokták, hogy az orvosnál kapnak egy cetlit, amivel el kell menni a gyógyszertárba, ezt egyik napról a másikra nem lehet megváltoztatni, sokak számára a recept figyelmeztetés is, hogy ne felejtse el kiváltani a gyógyszerét” – véli Sukel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.