Káosz jön az egészségügyben?

egészségügy
Pozsony |

Januárban el kell indulnia az elektronikus egészségügyi rendszernek, amely – ha jól működik – előnyös a beteg, az orvos és az állam számára is. Az orvosok szakmai szervezetei szerint azonban januárban még biztosan nem működik majd tökéletesen az e-Health.

Nagyjából egy hét múlva már élesben próbálhatják ki az orvosok az elektronikus egészségügyi rendszert, amelynek feladata elvileg az orvosok munkájának megkönnyítése, segítése a betegek hatékonyabb gyógykezelése érdekében. Az orvosszervezetek egyetértenek abban, hogy a rendszerre szükség van, be kell vezetni. „Problémát jelent azonban a törvényi szabályozás, valamint a projekt műszaki és személyzeti előkészítése” – állítja Marian Kollár, a Szlovák Orvosi Kamara elnöke. Hasonlóan vélekedik Marián Šóth, a Magánorvosok Szövetségének (ASL) elnöke is. „Hasznos lesz az orvosok és a betegek számára is, de meghatározó lesz, hogy a rendszer miként tud majd beindulni – mondta lapunknak Šóth. – Még azt sem tudjuk, hogy a rendszer milyen funkciókat kínál majd rögtön január elsejétől.” Szerinte az orvosok elsősorban azért tartanak a rendszertől, mert nem tudják, hogy mit fog ez jelenteni a számukra. Emellett aggódnak a törvényben szereplő komoly bírságok miatt is: ha nem vezetik be a rendszert, 3300 eurós bírságot vagy a praxisuk felfüggesztését kockáztatják.

Az e-Health bevezetését az egészségügyi minisztérium alá tartozó Egészségügyi Információk Nemzeti Központja (NCZI) felügyeli. Ennek az intézménynek kellene kommunikálnia az orvosokkal, tőle kapják a rendszer használatához szükséges elektronikus kártyát és a hozzá tartozó olvasót, a bejutási kódot. „A minisztérium és az NCZI is figyelmesen meghallgatja az orvosok véleményét, egyetlen orvosnak sem kell tartania indokolatlan bírságtól” – állítja Tomáš Drucker egészségügyi miniszter. Szerinte a rendszert fokozatosan fogják bevezetni, ahogyan ez más országokban is zajlott.

Habár a rendszert egy hét múlva már minden orvosnak használnia kellene, az elektronikus kártyát még sokan nem kapták meg. „Nem minden orvos rendelkezik a kártyával, vagy nem kapta meg a hozzá tartozó PIN-kódot” – sorolta a problémákat Šóth. Azt szeretnék elérni, hogy azok az orvosok, akik objektív okok miatt nem tudnak kapcsolódni a rendszerhez, ne kapjanak bírságot.

Az e-Health bevezetését bírálja az ellenzék is. „Az elrontott IT-projekt tipikus példája” – mondja Marek Krajčí (OĽaNO) parlamenti képviselő. A rendszer előkészítése 2008ban kezdődött, azóta az NCZI már csaknem 88 millió eurót költött rá.

50 kórház, 7 ezer orvos csatlakozott a rendszerhez

Az egészségügyi minisztérium is elismeri, hogy nem sikerült tökéletesen előkészíteni az e-Health januári startját. „A tárca vezetése sokat tett azért, hogy januártól a szolgáltatók csatlakozni tudjanak a rendszerhez – jelentette ki Zuzana Eliášová, az egészségügyi minisztérium szóvivője. – A tárca tudatosítja azokat az objektív okokat is, amelyek miatt nem minden szolgáltató tudott időben csatlakozni, és erre tekintettel lesz.” Eddig mintegy 50 kórház csatlakozott a rendszerhez, amely mintegy 7 ezer orvost jelent, nekik már megvan az elektronikus kártyájuk és a hozzá tartozó leolvasóberendezés. A rendszer bevezetését azonban nem akarják elhalasztani. Tomáš Drucker egészségügyi miniszter szerint az orvosok fokozatosan csatlakoznak.

Nagyobb gond azonban a rendelők csatlakoztatása. Sokan még nem kapták meg a kártyájukat, és azt sem tudják pontosan, hogy a számítógépük kapacitása alkalmas-e a rendszer futtatására. A nem csatlakozó orvosokat akár 3300 euróra is bírságolhatják, de a minisztérium szerint ez csak azokra vonatkozik, akik saját hibájukból nem teszik ezt meg. Az orvosok kötelesek lesznek minden diagnózist bejátszani a rendszerbe. Aki ezt nem teszi meg, több száz eurós bírságra számíthat.

Az orvosok számára az egyik legnagyobb előny, hogy hozzájutnak a beteg állapotára vonatkozó valamennyi információhoz. „A betegre vonatkozó információk megosztása a kezelőorvosai között sokat segít a diagnózis felállításában” – magyarázta Marián Šóth. A rendszer előnye az is, hogy kiszűri a felesleges kivizsgálásokat. „Ha a rendszer minden funkciója működni fog, akkor az orvos látni fogja, ha a betegnek van viszonylag friss véreredménye, vagy készült röntgenfelvétel, részt vett CT- vagy MR-kivizsgáláson, így ezeket nem kell megismételni – magyarázza Šóth. – Ez gyorsítja a diagnózis felállítását, időt spórol a betegnek és az orvosnak is.” Az orvosok már most is használják az elektronikusrecept-rendszert, vagyis látják, hogy a beteg milyen gyógyszereket szed, mire allergiás, így kiszűrhetik a nem megfelelő gyógyszereket. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?