Az eredményeinkkel fogunk kampányolni

Nyitra megyében az MKP Szigeti Lászlót indítja elnökjelöltként – nyilván abban is bízva, hogy több esélye van a sikerre, mivel a helyi vitáknak eddig nem volt részese. A kampány már elkezdődött, a többi elnökjelölt néhol burkoltan, néhol nyíltan támadja egymást, mert a szlovák pártok csak a magyarelle-nes koalíciókban tudtak megegyezni, a közös elnökjelöltben nem.

Szigeti Lászlóval arról beszélgettünk, hogyan látja most még kívülállóként Nyitra megye elmúlt négy évét, és a tapasztalatokból kiindulva mire alapozza saját kampányát.

Sokakat meglepett a jelölése, mit gondol, melyek voltak azok az érvek és indokok, amelyek miatt önre esett a választás?

A politikai taktika és stratégia része volt az, hogy az MKP kivárt a lehetséges legvégső időpontig, és csak akkor jelentette be az elnökjelölt személyét. Úgy gondoltuk, ebben az időszakban olyan tapasztalt személyre van szükség, aki több éve részt vesz a politikában, és a megyében is ismert. Hosszas tárgyalások után eljutottunk odáig, hogy a járási elnökség javaslatára engem jelölt a kerületi tanács. Talán az is közrejátszott a döntésben, hogy politikus kollégáim nyugodt vérmérsékletű embernek ismernek, aki mindig csak alapos megfontolás után hozza meg a döntéseit.

Vagyis fontos volt az, hogy ne egy konfrontatív személyiség legyen az elnök, akihez esetleg múltbeli viták köthetők?

Igen, ez így van.

Sokáig töprengett, amíg elfogadta a jelölést?

Mint olyasvalaki, aki tizenkét éve szereplője a nagypolitikának, felelősséggel tartozom nemcsak az ország, hanem a szűkebb régióm polgárainak is. Ezt végiggondolva arra a következtetésre jutottam, hogy most valóban segítő kezet kell nyújtanom a Nyitra megyei magyaroknak.

Bár a választások után új korszak kezdődik, azért a múlt viselt dolgai a kampányban, sőt még évek múlva is előkerülhetnek. Mennyire figyelte a megyei közgyűlés történéseit?

Igyekeztem nyomon követni az eseményeket, és a párt kerületi elnökségének tagjaként is első kézből szerezhettem információkat. Voltak olyan döntések, amelyekkel én sem értettem teljes mértékben egyet, de ezek meghozatala a képviselők hatásköre és felelőssége volt.

Egy kívülálló sokszor tisztábban látja a történéseket, mint az, aki szereplője. Mit gondol, mi volt az oka, hogy Nyitra megyében ennyire elmérgesedtek a viszonyok az MKP és a szlovák pártok között?

Nem volt szerencsém átélni a megyei közgyűléseket, de a kollégáimtól tudom, hogy az utóbbi hónapokban már nagyon feszült volt a légkör. Én a partneri kapcsolatok és a kommunikáció hiányát tartom a legnagyobb hibának a szlovák és a magyar oldal között. Ha ez jobban működött volna, sok konfliktust és vitát meg lehetett volna előzni. Az is igaz viszont, hogy ez mindkét félen múlik, és a szlovák ellenzék részéről egyáltalán nem volt készség arra, hogy leüljenek, s megtárgyalják a dolgokat.

Ugyanez a kommunikációhiány viszont az MKP-frakción belül is megmutatkozott...

Való igaz, a magyar frakció sem volt teljesen egységes. Idestova egy évvel ezelőtt olyan homokszemek kerültek a fogaskerekek közé, amelyek az egész gépezet működését nehezítették. Ez egyértelműen ártott ennek a csapatnak, és úgy gondolom, óriási hiba volt, amikor egyfajta belső nyomás próbálta szétfeszíteni. A jövőben nem szabad rögtön kivinni a problémákat a sajtó és a nyilvánosság elé, hanem házon belül kell megtalálni a megoldást.

A különböző kis és nagy szlovák koalícióknak és elnökjelölteknek egy közös vonásuk és céljuk van: a magyarok legyőzése. Nem fordulhat elő, hogy a kampányban szinte kizárólag védekező álláspontra kényszerítik az MKP-t és önt is?

Ezt nem fogjuk megengedni; elsősorban azért nem, mert az elmúlt négy évben az MKP nem másodrangú szerepet töltött be a megyében. Konstruktív politikát folytatott, komoly eredményeket ért el, és ezekről be is fogunk számolni a választóknak. Ami a támadásokat illeti, csak egy nagyon lényeges dologra hívnám fel a figyelmet: a megyei ellenzék mintha szándékosan megfeledkezett volna arról, hogy a demokrácia a többség akaratának érvényesítéséről szól. A választások eredménye olyan helyzetbe hozta az MKP-t, hogy megkerülésével nem lehetett lényegi dolgokban döntést hozni. Ez kikezdhetetlen tény, amelyet mindenkinek tiszteletben kell tartania.

Az eredmények bemutatása mellett azonban válaszolni kell majd a támadásokra is.

El fogjuk mondani, hogy nagyon fontosnak tartjuk a regionális politizálást, és jó, hogy négy éve elindult ez a folyamat; még akkor is, ha esetenként meg kellett fizetnünk a tandíjat. Természetesen válaszolni fogunk a támadásokra is, főleg ha ellenfeleink hazugságokkal próbálják megkérdőjelezni a négy év munkáját és eredményeit.

Riválisai egyelőre nem önt, hanem egymást támadják, de lehet, hogy ez csak a bemelegítés a nagy össztűz előtt. Felkészült belőlük?

Igyekszem felkészülni. Néhányukat jól ismerem, mások csak most fognak bemutatkozni, majd meglátom, milyen hangnemet választanak. Nem szeretném, ha személyeskedésig fajulna a kampány, de biztosan eljön az ideje annak is, amikor a felém dobott kesztyűt fel fogom venni.

Elemzők szerint a túlságosan is tarka szlovák koalíciók nyíltan vállalt magyarellenessége az MKP malmára hajtja a vizet. Egyetért velük?

Minden rosszban van valami jó. A bennünket érő támadások nagyobb arányú részvételre, összefogásra ösztönözhetik a magyar választópolgárokat, sőt esetleg azokat a szlovákokat is, akik választási programként nem érik be a magyarellenességgel. Ebben az erőben látom annak a lehetőségét, hogy a négy évvel ezelőttihez hasonló eredményt érjünk el.

Ön nagyon jó eséllyel bekerülhet a második fordulóba. Az MKP-t megkeresték már a többi, kevésbé esélyes jelölt mögött álló pártok, hogy az esetleges támogatás feltételeiről tárgyaljanak?

Korai még erről beszélni. Most legfeljebb tapogatózások folynak, a mérvadó tárgyalásokat csak az első forduló eredményeinek ismeretében lehet majd elkezdeni.

Az elképzelhető, hogy ön lépne vissza, ha egy viszonylag elfogadható szlovák jelölt lenne a riválisa?

A politikában minden elképzelhető.

Még az is, hogy ön legyen a kerületi önkormányzat következő elnöke.

A kétfordulós választásokról szóló törvényt már eleve azzal a szándékkal fogalmazták, hogy egyáltalán ne vagy csak nagyon nehezen lehessen valamelyik megyében magyar az elnök. Én komoly sikerként fogom elkönyvelni, ha bekerülök a második fordulóba, mert ez az MKP számára komoly tárgyalási pozíciót jelentene.

Már csak hat jelölt van versenyben

Ivan Chrenko, a Szlovák Munkásszövetség (ZSS) jelöltje visszalépett, Jozef Rocskar, a Borbarátok Pártjának jelöltje pedig Szigeti László javára lemondott, így Nyitra megye elnöki tisztségének megszerzésében már csak hatan érdekeltek. Öt személy – Jozef Valach (Smer), Ján Greššo (SDKÚ/DS), Milan Belica (HZDS/KSS/Baloldali Blokk/Vidéki Agrárpárt/PSNS/ZSNS), Eva Antošová (ANO/HZD/SF) és Szigeti László (MKP) – az egyes pártok és koalíciók jelöltjeként, Jozef Jobbágy függetlenként száll versenybe. (s, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?