Párkány. Pénteken délután a Városi Múzeumban megnyitották azt a tárlatot, amelyen a közönség Rainerné Istvánffy Gabriella festőművész, illusztrátor életművéből kap ízelítőt.
Az állatbarát festő
Párkány. Pénteken délután a Városi Múzeumban megnyitották azt a tárlatot, amelyen a közönség Rainerné Istvánffy Gabriella festőművész, illusztrátor életművéből kap ízelítőt. A 130 éve született művészt rokoni szálak fűzték Párkányhoz is, s miként Szőllőssy Gábor a budapesti Mezőgazdasági Múzeum szakembere fogalmazott: Rainerné azon ritka 50 alkotó közé tartozott, akik a múzeum házi szerzőjének számítottak. Avatott kézzel, ihlettel festett, rajzolt állatokat. – A képzőművészetben ez a leghálátlanabb téma, még a legnagyobbak is ódzkodnak tőle, hiszen nagyon könnyen giccsbe fullad a kész mű, elég, ha csak a pamutgombolyagos cicákra, s egyéb klisékre gondolunk. Rainerné azonban úgy tudta festményen, grafikán, szénrajzban, akár vázlatokban megörökíteni a leghétköznapibb állatokat is, hogy képei nem csak művészi értéket jelentenek, de mezőgazdasági, zoológiai szempontból is pontosak, s a fajtajellegzetességeken kívül minden egyes „modelljén“ az egyéni vonásokat is megtaláljuk, nála minden állatnak jellegzetes karaktere is van – fejtette ki a Mezőgazdasági Múzeum munkatársa. Mint kiderült, Rainerné Istvánffy Gabriellának köszönhetően egyfajta vizuális kordokumentum is ez az anyag, hiszen pontos képet kapunk arról, hol tartott Magyarországon a harmincas években a modern állattenyésztés. A festő néhány képét egyenesen a múzeum megrendelésére készítette. Rainerné abban a műfajban jeleskedett, amelyet Muray Róbert, Csergezán Pál művészete fémjelez. A tárlat április 1-ig tekinthető meg. (buch)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.