„Arra törekedtem, hogy munkámmal visszaadjam a sebesség élményét, hiszen amikor egy autó gyorsan megy, a vonalak és a színek is elmosódnak” – fogalmazott az alkotásról Andy Warhol
Pozsonyba hozzák Andy Warhol BMW-jét
A negyvenhárom évvel ezelőtt megálmodott BMW Art Car a Pozsonyhoz közeli Danubiana Galériában fog pózolni egy hétig. Az, hogy Andy Warhol műalkotását sikerült elhozni Szlovákiába, rendkívüli esemény, hiszen az autóból csak egyetlen egy példány létezik, s azt is nagyon jól őrzik Münchenben. Még a pozsonyi rendezvény előtt lehetőséget kaptunk arra, hogy egy magánbemutatón Münchenben testközelből is megvizsgáljuk az autót.
A pozsonyi kiállítást a BMW M divíziója fennállásának 50. évfordulója alkalmából szervezték, de az Új Szó már néhány hete ott járt Münchenben, így még a szlovákiai kiállítás előtt megtekinthettük az autót. Egy egész csarnokot ürítettek ki azért, hogy kiállítsák az egyedi járgányt, amelynek külsején annak idején Warhol dolgozott. Nem kell feltétlenül autórajongónak lenni ahhoz, hogy az autó láttán libabőrös legyen az ember karja. Ez ugyanis egy az egyben a világ leghíresebb pop art művészének alkotása.
Mit szólt hozzá Warhol?
„Imádom ezt az autót. Sokkal sikeresebb, mint maga a műalkotás” – így vélekedett Andy Warhol, miután festőecsetével egyedivé varázsolta a BMW M1 sportautót. A BMW Art Car kollekció negyedik tagja egyébként kevesebb mint fél óra alatt készült el, ami jelentősen megnehezítette a fotóriporterek dolgát: a negyedik BMW Art Car bemutatásakor a fényképezőgépek jóformán még be sem kapcsoltak, mire Andy Warhol már végzett is a szivárvány színeiben pompázó alkotással. Később egy interjúban elmondta, rendkívüli munkatempójával a művész a műalkotás üzenetét kívánta nyomatékosítani. „Arra törekedtem, hogy munkámmal visszaadjam a sebesség élményét, hiszen amikor egy autó gyorsan megy, a vonalak és a színek is elmosódnak” – fogalmazott Andy Warhol.
A 470 lóerő maximális teljesítményre képes benzinmotorral felszerelt BMW M1 versenyautó nem csupán a Pop Art művészeti irányzat történelemkönyvébe, hanem a Procar sorozatba is benevezett. Ugyanis az utolsó ecsetvonás után nem sokkal a guruló műalkotás valódi körülmények között is bizonyíthatta sebességét: 1979 júniusában a 76-os rajtszámmal felvértezett BMW M1 rajthoz állt a Le Mans-i 24-órás megmérettetésen. A német Manfred Winkelhock, a francia Hervé Poulain és honfitársa, Marcel Mignot végül kategóriája második helyére és az abszolút tabella hatodik fokára hozta be a negyedik BMW Art Car modellt.
Az első Art Car
Eredetileg a francia autóversenyző, Hervé Poulain fejéből pattant ki az ötlet, hogy egy művész közreműködésével egyedivé varázsolja versenyautóját. Poulain a munkával művész barátját, Alexander Caldert bízta meg még a ’70-es évek elején, aki így lefektette a BMW Art Cars kollekció alapjait.
Calder 1975-ben festette egyedire a BMW 3.0 CSL modellt. A guruló műalkotás a legendás művész egyik utolsó munkája volt. Saját formákat és motívumokat alkotó szobrászként Alexander Calder könnyedén szabadította ki magát a gépkocsi karosszériaelemei jelentette korlátok közül, mígnem végül egy teljesen egyedi szín- és formavilágot váltott valóra. Munkájában előszeretettel keverte az intenzív árnyalatokat, amelyeket a légterelő szárnyakon, a motorháztetőn és a tetőn keresztül is alkalmazott.
Az azóta eltelt időben számos világhírű művész alkotott meg és formált saját képére guruló műalkotást, a BMW Art Cars kollekció így magával ragadóan egyedi gyűjteménnyé bővült. A tizenkilenc közreműködő művész között olyan világhírű alkotók találhatók, mint Frank Stella, Roy Lichtenstein, a már említett Andy Warhol, A.R. Penck, David Hockney, Jenny Holzer, Jeff Koons, John Baldessari és Cao Fei. A guruló műalkotások egytől egyig a művészet, a dizájn és a technológia kulturális, illetve történelmi fejlődését tükrözik.
Pozsonyban egyébként Warhol autóján kívül a legendás BMW 3.0 CSL járgányt is megnézhetik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.