Kia XCeed
Kia XCeed 1,5 T-GDi GT-Line: : decens ráncfelvarrás, érdekes alternatíva
A Kia XCeed egy első ránézésre is szimpatikus, kicsit megemelt és feltuningolt járgány, amelynél négy év után megérett az idő a ráncfelvarrásra. A szerkesztőségi garázsunkba a legmagasabb, GT-Line felszereltségi szintben érkezett. A motorházban egy 1,5 literes, 160 lóerős erőforrás volt, amely az első kerekekre küldte a meghajtást egy automata hétgangos duplakuplungos DCT-váltón keresztül.
Az XCeed a ráncfelvarrás után is érdekes autó maradt, egyfajta ötvözet, hiszen míg a karosszéria inkább hatchback, az öblösebb formák és a kicsit vágott tető miatt valakit akár kupéra is emlékeztethet, és a magassága miatt még az SUV modellek között is megállná a helyét. Az XCeed esetében ugyanis a gyártó 16 colos kerekeknél 172, 18 colosaknál pedig 184 mm-es hasmagasságot határoz meg. Az érdekesség kedvéért: a Kia Sportage esetében, ami egy klasszikus SUV, a hasmagasság 170 mm.
Annak, hogy magasabban ülnek, nem csak földutakon vagy enyhe terepen veszik majd hasznát; városban díjazni fogják, hogy a magasabb járdaszegélyek miatt sem kell majd aggódni. Egyébként az XCeeda klasszikus Ceedtől 85 mm-rel hosszabb, 26 mm-rel szélesebb és 36 mm-rel magasabb, ezért értelemszerűen tágasabb csomagteret is kínál – 426 litert a 395 literhez képest, a hátsó üléstámlák lehajtása után pedig 1378 litert a Ceedben rendelkezésre álló 1291 literhez képest.
A klasszicizmus jegyében
Az utastérben az tetszett a leginkább, hogy a fontosabb és gyakran használt funkciók többségét külön vezérlőgombbal lehet kezelni. Ez is egyértelműen jelzi, hogy a modell nem éppen a legfiatalabb, hiszen ma már nehéz lenne olyan autót találni, amelyben ennyi különálló vezérlőgomb van. Engem viszont ez nem zavar, ezen a téren a klasszikus megoldások híve vagyok. Aki mégsem tudna meglenni az újfajta érintőfelületek nélkül, a az központi érintőképernyő alatt még ilyen vezérlőket is talál.
Nem feltétlenül számít magától értetődőnek ebben a kategóriában az elektromosan nyitható csomagtérajtó vagy az, hogy a vezetőülést kétféle pozícióba is be lehet táplálni. Ezek a dolgok pedig határozottan dobnak az XCeed ele-ganciáján. A tesztautóban még üvegtető is volt, ennek köszönhetően sokkal több fény jutott az egyébként fekete, sötét színekben kombinált utastérbe.
Kellemes motor
Ami a vezetési élményt illeti, az XCeed GT-line kellemes meglepetést szerzett. A futómű beállítása merevebb, ezért az egyenetlen felületeken eleget fognak rázkódni, másrészt viszont a járgánynak nagyon jó a fekvése az úton, minden helyzetben abszolút stabilitást éreztem, amihez bizonyára a modell valamivel magasabb hasmagassága is hozzájárul. A volán a minimális elfordításra is azonnal reagál, ennek köszönhetően rendkívül pontosan tudjuk kezelni az autót. Ha szükséges, a váltó azonnal alásorol, és máris hajtja az autót előre, aki akar, az manuálisan is válthatja a sebességfokozatokat.
Az 1,5 T-GDI jól hangszigetelt motor, ami viszont fontosabb, hogy a fogyasztását is képes kordában tartani. Több mint hatszáz kilométer megtétele után – az autót az esetek többségében városban és országutakon használtam – a fogyasztás 6,5 literes átlagon állapodott meg; nem ez a valaha mért legjobb fogyasztás, de azért nem is a legrosszabb.
Összegezve
A szóban forgó motort Silver felszereltségi szinttel 22 490 euróért is megvehetik, az általam tesztelt GT-Line ára majdnem tízezer euróval több. Van miből válogatni, a Kia ennél a modellnél is gazdag felszereltségi szinteket kínál, így igazán csak az számít, milyenek az igényeik és a költségvetésük.
Az XCeed ráncfelvarrása csak decens változásokat hozott, ami jó. A járgány mondhatni felhasználóbarát, sofőrorientált, nagyon könnyen be-lakják. Városba, emellett hosszabb távok megtételére is ideális, a jól működő automata váltó lenne az én esetemben az első választás. A motor dinamikus, ugyanakkor kultivált, alkalmazkodik a közeghez és a vezetési technikához. Egy szó mint száz, az XCeedet a ráncfelvarrás feljavította, ami mindig jó hír egy olyan autónál, amelynek már a korábbi generációja is jó volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.