Mivel a nemzetközi menetpróbákra nem jutottunk el, meg kellett várni a hazai bemutatót, hogy először beülhessünk a Dacia Duster volánja mögé. Az újdonság sokkal vagányabb, robusz-tusabb külsőt és új erőforrásokat kapott.
Az új Dacia Duster teljesen megváltozott, s mi már vezettük is!
Nehéz elhinni, de a Dustert 14 évvel ezelőtt, 2010-ben mutatták be, és azonnal óriási sikerre tett szert. Bár az utastér kivitelezése az első generációban még hagyott némi kívánnivalót maga után, s a vásárláshoz nem kis kompromisszumra volt szükség, amivel meggyőzött, az az ár és a teljesítmény aránya volt. A Duster ugyanis már akkor nagyon jól teljesített terepen, sáros, jeges utakon, s mivel a piac legolcsóbb összkerékhajtású modellje volt, nem kellett sokáig várni, hogy elterjedjen. 2010-től több mint 2,4 milliót adtak el belőle világszerte, ez pedig olyan adat, amelyre minden gyártó büszke lehet.
A Duster második generációja 2017-ben lett bemutatva, a harmadik pedig idén került a piacra. Már az első menetpróbák igazolták, hogy a Duster semmit sem veszített abból, ami miatt eddig is olyan népszerű volt, az egyetlen dolog, ami talán kifogásolható, az az utastérben található sok kemény műanyag felület.
Tágasabb
Az új Duster a Renault fejlesztette SMF-B platformra épült, így lehetőség nyílt a teljesen digitális műszeregység beépítésére, ami újdonság a modell esetében. Ugyanúgy új a médiarendszer. Alapkivitelben a Duster csak egy klasszikus rádiót kínál, s ebben az esetben a műszerfalon egy külön rekeszt találnak az okostelefon csatlakoztatására, amely érintőképernyőként működik. Magasabb felszereltségi szinteknél viszont már 10,1 colos érintőképernyőt kapnak, amelyhez vezeték nélkül is csatlakoztathatják az okostelefont, illetve az Android Auto és az Apple Carplay alkalmazásokat. Ami viszont zavart, az az érintőképernyő előtt elhelyezett rekesz, amely teljesen vízszintes, így bármi, amit odaraknak, elindulás előtt kirepül a padlóra.
A hétköznapi életet megkönnyíti a műszerfalon, a volán mellett balra található gomb, amellyel az egyes funkciókat tudják egyszerűen be- és kikapcsolni, például a Start/Stop rendszert, vagy az előírt sebesség betartására figyelmeztető rendszert. Annak ellenére, hogy az új Duster ugyanolyan hosszú, mint az elődje (4,34 méter), az utastér az új platformnak köszönhetően még tágasabb, a hátsó üléseken 30 milliméterrel. A csomagtér térfogata is bővült, konkrétan 15 literrel az aktuális 517 literre.
Az autó külsején található csillogó műanyag felületek, a karosszérián fellelhető védőelemek új fejlesztésű Starkle anyagból készültek. Az újrahasznosított műanyagból készült anyag mintázata nemcsak a felületen, hanem a teljes vastagságában ugyanolyan, minek köszönhetően a karcolások és a horzsolások láthatatlanná válnak.
Nincs többé dízel
Az uniós normák miatt az európai piacon többé nem lesz elérhető a Duster dízelváltozata, de az autót még gyártják majd dízellel, például a marokkói piac számára, ahol nem veszik olyan komolyan a károsanyag-kibocsátási korlátozásokat.
Továbbra is a kínálat részét képezi az Eco-G 100 erőforrás, amely az LPG-meghajtást kombinálja a benzinnel, de a teljesen új Hybrid 140 elnevezésű hibridváltozat, amely a Renault E-Tech motorjának átkeresztelt mása. Újdonság ugyanakkor, hogy az 1,2-es TCe-erőforrást már összkerékhajtással is kombinálhatják, rövid tesztelésre épp ezt az utóbbi változatot kaptam, a hibridváltozat menetpróbájára még néhány hetet várnom kell. Egyébként a 4x4-es meghajtást csak ehhez a motorhoz rendelhetik. Ennek a változatnak van a legnagyobb, 31 százalékos terepszöge, a hasmagassága pedig 217 mm.
Az 1,2-es motor, azaz a TCe 130 egy 48V-os lágy hibrid, ami azt jelenti, hogy egyszerre használ benzinmotort és elektromos indítógenerátort. Az új Dustert az előző generációhoz képest sikerült jobban hangszigetelni, a motort alig hallani, autópályán a visszapillantó tükröknél keletkező aerodinamikus zaj árad csak be az utastérbe.
Drágább lett
A Duster minden téren nagy előrelépésre tett szert, ezért nincs is mit csodálkozni azon, hogy drágább lett. Az alapára 17 490 euró, az összkerékhajtású modell minimum 24 290 euróba kerül, így már nem a legolcsóbb 4x4-es autó. Viszont ha hozzászámoljuk az olcsó üzemeltetési költségeket és a megrendelhető olcsó extra felszereltséget, a Duster még mindig lekörözi a konkurenciát, és pontosan ez az, amit a márka képviselői az utóbbi években olyan jól csinálnak; a modelljeikből eltávolítják a fölösleges dolgokat, s csak azt hagyják meg, ami praktikus, ami bevált, s ami megkönnyíti a hétköznapi életet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.