Bár az Octavia RS motorkínálatát megnyirbálták, a jelenlegi modell a legjobb, amit a márkától ezen a téren kaphatnak
Autóteszt: A ráncfelvarrás megcsonkította az Octavia RS motorkínálatát, de a járgány még így is jobb, mint volt
A minden idők legkelendőbb Škodájának sportos változata a modernizálás után már csak egyetlen erőforrással elérhető; az Octavia negyedik generációjának ráncfelvarrása végül az RS változatot sem kerülte el. Megőrizte a kétliteres TSI erőforrást, amely több lóerőt kapott. Ezenkívül számos technológiai újításon is átesett, melynek köszönhetően sokkal magabiztosabb és még sportosabb vezetési élményt kínált. A Fico-kormány által elrendelt áfaemelés miatt ugyanakkor drágább is.
Nem is olyan rég az Octavia RS negyedik generációját még három erőforrással is megvehették. Arról, hogy jelenleg szűkült a kínálat, most kivételesen nem a károsanyag-kibocsátási normák tehetnek, hanem a gyártó törekvése a gyártási kiadások csökkentésére. Így a kétliteres TDI erőforrást – amelynek jelenleg egyébként már 142 kW a teljesítménye az eredeti 147 helyett –, valamint a plug-in hybridet már nem vehetik meg. Az áramosított erőforrások kedvelői az alap Octavia kínálatát böngészve is csalódottak lesznek, a hálózatról is tölthető változatokat ugyanis teljesen törölték – a plug-in hybrid jelenleg csak a Kodiaq és a Superb esetében elérhető.
Ami maradt
A felújított Octavia RS motorházában már csak egy kétliteres TSI erőforrást találnak, 195 kW (265 LE) teljesítménnyel – ami a korábbihoz képest 15 kW-tal több. Egy átlagos sofőr nem igazán fogja észrevenni a teljesítménykülönbséget az előző és a ráncfelvarrás utáni RS között, mindkét motor szinte azonos teljesítménnyel rendelkezik, de ez a felújított erőforrás mégis valamivel agilisebbnek tűnt, leginkább magasabb fordulatoknál.
Az RS alapban hét-gangos DSG váltóval van párosítva, a manuális váltó információim szerint nem is lesz elérhető, mint ahogy az összkerékhajtás sem. Ez sokakat meglephet, ám a döntésnek logikus magyarázata van. Az összkerékhajtás ugyanis megemelné az autó árát és a súlyát, s ez utóbbi befolyásolja negatívan a károsanyag-kibocsátást, amely ellen a gyártók már hosszú ideje harcolnak. Arról nem is beszélve, hogy az összkerékhajtás korábban a már említett2,0 TDI erőforráshoz tartozott, s mivel ezt már nem tudják megvenni, az RS is maradt csak az első kerekek meghajtásánál.
A motor forgatónyomatéka 370 Nm. A 0–100-as sprintet az RS 6,4 másodperc alatt teljesíti, a végsebessége pedig 250 km/órában van meghatározva. A kombi esetében a gyorsulás 6,5 másodperc. Én egyébként különösen díjazom, hogy ebből az RS-ből bár eltüntették azt a művileg generált motorhangot, amit az utastérben lehetett hallani, s amely igencsak gagyi volt. Jelenleg már ettől a sokak által zavarónak tartott kiegészítőtől nem kell tartani.
A változások
Az autó orrán látni a ráncfelvarrás legnagyobb változásait, az RS sokkal sportosabb benyomást kelt, megváltozott a fényszórók grafikája is. Mivel az RS egyben az Octavia kínálatának csúcsát jelenti, igazán gazdag felszereltséget kapnak. Említést érdemel a Matrix fényszórók új generációja, amely az RS esetében az alapfelszereltség része. A ráncfelvarrás előtti változat fényszóróihoz képest ezek még élesebb világítást kínálnak, tökéletes kiárnyékolást biztosítanak, a kanyarokat is jól bevilágítják, nehéz lenne bármit is kifogásolni a működésükön, mindezt úgy, hogy már az előző Matrixek is nagyon jók voltak.
Az RS alapban 18 colos kerekeken gurul, extra felszereltségként viszont elérhetők a 19-es kerekek – a tesztelt járgány is ezekkel volt felszerelve.
S mennyibe kerül? A modell árjegyzékének bemutatásakor, tavaly augusztusban a liftback 39 660 euró volt, míg a kombi változat 40 570 eurónál kezdődött.
Azóta viszont a kormány 20-ról 23 százalékra emelte meg az áfát, ami azt eredményezte, hogy a lifback alapja már 40 960 euró, míg a kombiért minimum 41 890 eurót kell kifizetni.
A tesztelt járgány még hat-hét ezer euróval drágább volt, hiszen csak az utastér műbőr Suedia kivitelezése, amely masszázsfunkciót is tartalmazó elektromosan vezérelt elülső üléseket is tartalmaz, több mint háromezer euróba kerül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.