<p>Pozsony. Tévhit, hogy a könnyűdrogok közé sorolt marihuánára nem lehet rászokni. Jó hír, hogy a függőségben szenvedők nagy részét sikerül leszoktatni a szerről.</p>
Ártatlannak tűnő marihuána
DEMECS PÉTER
„Gondolom, a teremben ülők közül már mindenki füvezett, legalább egyszer” – kezdte tegnapi sajtótájékoztatóját Ľubomír Okruhlica, a fővárosi drogelvonó központ (CPLZD) igazgatója, mire a jelenlevő újságírók egytől egyig földre szegezett tekintettel mosolyogtak. „Választ nem várok, de nem vagyok naiv. Tudom, hogy alig találni olyan embert, aki ne próbálta volna ki legalább egyszer a füvet. Elvégre olyan, mint az alkohol. Az ugyan 18 évtől engedélyezett, de ki ivott már közülünk korábban is?” – kérdezte, mire az újságírók már felbátorodtak és felemelték a kezüket.
Okruhlica – saját bevallása szerint – ezzel a felvezetővel akarta ecsetelni, milyen elterjedt a marihuána és milyen az általánosan elfogadott vélemény erről a drogról. „Sokan úgy hiszik, nem okozhat függőséget, nem árt, ezért nem baj, ha egyszer-egyszer elszív az ember egy-két jointot. De ez nem így van” – mondta a szakértő. A marihuánát fogyasztók körében is nagyon sok a függőségben szenvedő páciens, nekik rendkívül komoly komplikációkat okoz ez a könnyűnek aposztrofált kábítószer.
A drogelvonó központot hetente többször keresik fel szülők telefonon vagy személyesen, hogy megtudják, milyen elvonási tünetei is vannak a marihuánafüggőknek. „Gyakori az agresszivitás, a fej- és hasfájás, szomjúság, álmatlanság, izzadás. A családtagok vagy maguk a függőségben szenvedők ezt általában más betegségek tüneteinek vélik, s rendszerint csak fájdalomcsillapítót vesznek be” – mondta Okruhlica, hozzátéve: bizonyos idő elteltével rájönnek, hogy amint új füves cigit vagy hasist szívnak el, a kellemetlen tüneteknek nyoma vész. Rendszerint csak miután tudatosították ezt az összefüggést keresnek fel orvost.
Zuzana Alexanderčíková, a drogelvonó központ pszichológusa szerint a 2009-ben kábítószer-függőség miatt kezelt páciensek csupán 24 százaléka tért vissza egy év múlva a droghoz. A kezelt betegeket legutóbb tavaly keresték fel, s mint kiderült, 85 százalékuk szokott le végleg. Ami a kezelt marihuánafüggőket illeti, egy év után 71, három év után pedig 89 százalékuk maradt „tiszta”, ők azok, akik nem vettek többé kábítószert a kezükbe. Okruhlica állítása szerint ez nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedően jó arány.
Amire korábban az Egészségügyi Világszervezet emlékeztetett, azt a drogelvonó központ munkatársainak tapasztalatai is igazolják: évről évre csökken a marihuánát szívó személyek átlagéletkora. „Míg három évvel ezelőtt a nálunk kezelt függők átlagos életkora 26 volt, tavaly már csak 21” – mondta Alexanderčíková.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.