Igencsak rendhagyóra sikerült a parlament keddi ülése. A kormányfő, Robert Fico (Smer) egy ChatGPT által írt e-mail segítségével lehetetlenítette el, hogy a kabinetje elleni bizalmatlansági indítvány vitája egészen a szavazásig jusson. Az ellenzék azonban a fiaskó után sem adja fel, újra nekifutnak Ficóék menesztésének. A kormányváltást szorgalmazó pártok listája azonban szűkült. Amilyen gyorsan jött, olyan hirtelen véget is ért az ellenzéki összefogás.
Fico a ChatGPT segítségével akadályozta meg a kormánya bukását, az ellenzék azonban nem adja fel
Hosszú ideje hangsúlyozzuk, hogy Robert Fico és kormánya próbálja kiszakítani Szlovákiát az Európai Unióból
– ismételte önmagát a Progresszív Szlovákia elnöke, Michal Šimečka, aki szerinte a parlament keddi rendkívüli ülése ékes bizonyítéka, hogy ez a folyamat valóban megkezdődött.
Amit tegnap a törvényhozásban láthattunk, annak nem lett volna szabad megtörténnie egy demokratikus országban
– figyelmeztetett Šimečka, aki szerint a keddi napnak arról kellett volna szólnia, hogy a kormány nyilvánosan felel a kifogásolható lépéseiért, a kabinet tagjai azonban teljességgel ellehetetlenítették az érdemi vitát.
A mesterségesen intelligens megmentő
Robert Fico egy korábban előre beígért titkosszolgálati jelentéssel a hóna alatt érkezett meg a keddi ülésre, amelyről a nyilvánossággal mindössze annyit közölt, hogy a dokumentum igazolja, az ellenzék az ország destabilizációján dolgozik. A parlamenti vita ezt követően zárt ajtók mögött folytatódott. Hamarosan azonban megérkeztek az első hírek, amik furcsaságokról számoltak be.
Mintha a ChatGPT írta volna
– jegyezte meg ironikusan az SaS képviselője, Vladimíra Marcinková sajtóérdeklődésre a titkos jelentés kapcsán. Később azonban kiderült, hogy Marcinková megérzései nem csaltak.
Miután az ellenzék és a koalíció képviselői egyaránt információkat szivárogtattak a szóban forgó dokumentum tartalmáról, a Nem a mi városunkban kezdeményezés képviselői a közösségi oldalukon bejelentették, a SIS felfedezése egy korábban küldött e-mailjükre épülhet. Az üzenetet azonban legalább 120 címzettnek kézbesítették, így „titkos információkról szó sem volt".
Nincs mit rejtegetnünk. A tüntetések a nemtetszés kifejezésének legitim eszközei egy demokratikus országban. Békés, erőszakmentes gyűléseket szervezünk, amelyek az állampolgárok alapvető demokratikus jogának megnyilvánulásai, hogy kifejezhessék nemtetszésüket a kormány lépéseivel szemben
– áll a csapat közleményében.
Mečiar újratöltve?
A Progresszív Szlovákia, az SaS és a KDH ennek kapcsán megjegyezte, mivel a szavazásra egyáltalán nem került sor, így továbbra sem tudni, rendelkeznek -e egyáltalán Ficóék a folytatáshoz szükséges többséggel.
Az ellenzéki pártok egyúttal bejelentették, újra benyújtják a bizalmatlansági indítványukat, amelyet ezúttal František Mikloško (KDH) jegyez majd, aki egy autokratikusba hajló rendszerben már harcolt a demokrácia megmentéséért, így most újra megteszi.
Amikor az 1990-es években házelnök voltam, gyakran előfordult, hogy Vladimír Mečiar bejelentette, hogyan kellene eljárnia a parlamentnek
– emlékezett vissza Mikloško, aki szerint Robert Fico a Mečiar által használt eszközökhöz hasonló módszerekkel próbálja elkendőzni kormánya problémáit.
Az ellenzéknek nincsenek illúziói, arra is felkészültek, hogy az ülés megnyitására nem kerül sor. Elmondásuk szerint a céljuk az, hogy megmutassák Robert Ficónak, hogy Szlovákia még mindig parlamentáris demokrácia, ahol nem diktálhat mindenkinek.
Akadozik az ellenzéki összefogás
Az elmúlt időszakban többször is arról szóltak a hírek, hogy az ellenzéki pártok között kialakult vélt, esetleg valós ellentétek lehetetlenítik el, hogy a Progresszív Szlovákia, a KDH, az SaS és a Szlovákia mozgalom által tömörített pártok közösen lépjenek fel a koalícióval szemben. Az első bizalmatlansági indítvány benyújtásakor úgy tűnt, sikeresen leszámoltak a nézeteltérésekkel.
Pártjaink sok tekintetben különböznek egymástól, de fontosnak tartjuk, hogy ezt az üzenetet közösen küldjük el
– jelentette ki alig egy héttel ezelőtt Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia elnöke. A kocka azonban gyorsan fordult.
A Szlovákia mozgalom vezetője, Igor Matovič meggondolatlan tetteivel és kijelentéseivel korábban többször is kútba ejtette az ellenzéki összefogást. Vélhetően most is ez történt, ugyanis Matovičot még a nehezen összetákolt együttműködés megkezdése sem akadályozta meg abban, hogy újdonsült partnereit bírálja. A Szlovákia mozgalom vezetője azt állította, hogy teljesen megszakadt a kapcsolatba közötte és a Progresszív Szlovákia elnöke, Michal Šimečka között, aki elmondása szerint köszönni sem hajlandó neki. Majd azt sem mulasztotta el megemlíteni, hogy a progresszívek „együttműködtek a maffiával a Heger-kormány menesztésekor”, az azóta eltelt másfél évben pedig „semmit nem csináltak”. Matovič azzal is megvádolta a PS-t, hogy „megfojtja” a többi ellenzéki pártot.
Igor Matovič eszmefuttatására akkor a PS frakcióvezetője, Martin Dubéci is reagált.
Nem fogok belemenni az összes hazugságba, de azt kell mondanom, hogy Igor Matovič soha nem fog megváltozni. Sajnos ezért is nézett ki úgy a kormánya politikája, ahogy
– jelentette ki Dubéci.
Bár a történéseket azóta egyik ellenzéki párt sem kommentálta nyilvánosan, második bizalmatlansági indítványuk benyújtásakor azt azért megjegyezték, akadnak olyan együttműködések, amik csak rövid időre szólnak. Michal Šimečka ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozta, a Progresszív Szlovákia, a KDH és az SaS egysége töretlen, és továbbra is abban bíznak, hogy közös erővel meneszteni tudják a Fico-kabinetet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.