Azok, akik menekülteket szállásolnak el, a járási hivataloknál kérhetnek antigénteszteket
Antigéntesztekkel szűrik a menekülteket
Már több mint 90 ezer menekült lépte át a szlovák határt – jelentette be Roman Mikulec (OĽaNO) belügyminiszter. Azoknak, akik elszállásolják őket, lehetőségük van az ingyenes antigéntesztek igénylésére.
Mikulec elmondta, a háború elől menekülők mintegy 86 százaléka ukrán állampolgár, többségük nő és gyerek. A kormány ettől a héttől engedélyezte az ideiglenes menekültstátusz jóváhagyását, amelynek eredményeként az ukrán állampolgárok és a hozzátartozóik jogosulttá válnak az egészségügyi ellátásra és azonnal be is léphetnek a szlovák munkaerőpiacra. A belügyminiszer elmondása szerint azonban viszonylag kevesen, mindössze 1200-an adták be a kérvényt. A többség tehát feltehetően mihamarabb vissza akar térni Ukrajnába.
Mikulec megjegyezte, sokan vannak, akik nem is Szlovákiában szállnak meg, hanem a rokonaik vagy az ismerőseik után menekülnek egy másik országba. Hozzátette, tekintettel a háború jelenlegi alakulására, könnyedén elképzelhető, hogy a menekülthullám továbbra is nőni fog.
A menekültekkel kapcsolatban felmerült a koronavírus terjedésének problémája is. Szlovákiában jelenleg visszaszorulóban van a járvány, de ha sok fertőzött lépi át a határt, akiket nem sikerül időben izolálni, akkor a vírus terjedése ismét felerősödhet.
A helyzetet tovább nehezíti, hogy Ukrajnában alacsony az átoltottság: a globális vírusstatisztikákat gyűjtő Our World in Data csoport, valamint a Reuters ügynökség adatai alapján a teljesen átoltottak aránya mindössze 35 százalék körül mozog.
Az egészségügyi minisztérium arra kéri a menekülteket elszállásoló lakosokat, hogy a járási hivatalokban kérvényezzék az ingyenes antigénteszteket. Minden egyes elszállásolt személy után két tesztet lehet kérni.
„Egyet a szálláshelyre való belépéskor, egyet pedig annak elhagyásakor ajánlott használni”
– üzente a tárca.
Ha valakinek pozitív lesz a tesztje, azt az üzemeltetőnek jelentenie kell a helyi regionális közegészségügyi hivatalnál, és fel kell világosítania a fertőzött személyt a karanténszabályokról.
„Az ezt követő, PCR- vagy LAMP-tesztekkel való szűrésről a hivatalnak kell döntenie”
– tette hozzá a minisztérium sajtóosztálya. (nar, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.