Általánosít a média a romákkal kapcsolatban

Pozsony. A romákról kialakult negatív kép részben az elektronikus sajtó számlájára írható, állítja a MEMO 98 szervezet. „Elsősorban akkor jelennek meg róluk hírek, ha valamilyen negatív szenzáció kapcsán lehet őket bemutatni” – mondta lapunknak Ivan Godársky, a szervezet képviselője.

Pozsony. A romákról kialakult negatív kép részben az elektronikus sajtó számlájára írható, állítja a MEMO 98 szervezet. „Elsősorban akkor jelennek meg róluk hírek, ha valamilyen negatív szenzáció kapcsán lehet őket bemutatni” – mondta lapunknak Ivan Godársky, a szervezet képviselője. A MEMO 98 öt éve figyeli a romákról megjelenő híreket, idén főleg a televíziót és a rádiót monitorozta. Jó példa a negatív szenzációra a februári „éhséglázadás”.

Godársky szerint az újságírók elsősorban azokat a romákat szólaltatták meg, akik támadóan nyilatkoztak az új szociális intézkedésekről, ezzel indokolva a szabadrablását. Gyakori az is, hogy a romákról szóló híreket illusztrációként a roma gettókban korábban felvett képekkel „színesítik”, miközben a hírnek ehhez nincs köze. A rendőrségi hírekben is csak a romák esetében közlik az elkövető nemzetiségét. A legnagyobb hibának azonban az általánosítást tartják. „A roma nemzetiségű lakosság 50 százaléka integrált része a többségi társadalomnak, a hírek azonban arról a néhány tízezer emberről szólnak, akik a legrosszabb körülmények között, a gettókban laknak – állítja Ján Cangár, a médiafigyelő projekt vezetője. – Ebből a néző azt a következtetést vonhatja le, hogy minden roma ugyanúgy él.” A szervezet szerint hiányoznak a pozitív hírek, melyek hozzájárulhatnának a kiegyensúlyozottabb kép kialakulásához.

Godársky szerint a helyzet az utóbbi években lényegében nem változott. „Csak a témák újak, az uniós tagságunk megszerzése előtt főleg a romák kivándorlása, és a többségi lakosság ebből származó hátránya szerepelt leggyakrabban” – mondta lapunknak Godársky.

A romákról szóló hírek időszakonként változnak, ősszel gyakori a krumpliföldek kirablásáról szóló tájékoztatás, a sajtó időről időre hírt ad a roma családok köztartozásairól is. „A hírekből általában hiányzik a magyarázat, vagyis az, hogy mi okozta a helyzet kialakulását” – véli Cangár, elismerve ugyan, hogy a rövid hírek esetében erre kevés lehetőség nyílik. A médiák nem tartják be az Európa Tanács ajánlását sem, mely szerint tilos a rasszista, kisebbségellenes hírek terjesztése. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?