<p>Április elsejétől nem fizeti ki a Dôvera az egészségügyi járulékkal tartozóknak a gyógyszereket és a fogorvosi kezelést.</p>
Adósnak nincs gyógyszer
A korlátozások csak azokra a természetes személyekre vonatkoznak, akik maguk fizetik a járulékokat, tehát az egyéni vállalkozókra és a munkanélküli önbiztosítottakra. Az alkalmazottak helyett a munkaadó fizeti a biztosítást, ha ő halmozott fel adósságot a biztosítóval szemben, akkor az alkalmazott még teljes körű gyógykezelésben részesül. A korlátozás nem vonatkozik azokra az adósokra sem, akik már megegyeztek az adósság részletekben való törlesztésében, és rendesen fizetik a részleteket.
A biztosító intézkedésének betartásával szemben azonban az egészségügyi minisztériumnak vannak fenntartásai. „A törvények nem írják elő a gyógyszerészek számára, hogy ellenőrizzék, a páciens fizeti-e a járulékot – válaszolta lapunk kérdésére Zuzana Čižmáriková, a tárca szóvivője. – Az egészségbiztosító pedig köteles kifizetni a recept alapján kiadott gyógyszer árát.” Igaz ugyan, hogy hozzáteszik: a biztosítónak jogában áll követelni a be nem fizetett járulékot, illetve a jogalap nélkül nyújtott gyógykezelés árát közvetlenül a biztosítottól illetve a munkaadójától. Az adósnak kiadott gyógyszer árát – ha tehát halasztható kezelésről van szó – behajthatja a biztosító az adóson.
Nem fizeti a halasztható kezeléseket az egyéni adósainak az Union egészségbiztosító sem. „Ez azt jelenti, hogy a tervezett gyógykezelést, mint például a gyógyfürdői kezelés, a tervezett kivizsgálások, műtétek teljes költségét az adós fizeti” – tájékoztatta lapunkat Judita Smatanová, az Union szóvivője.
A biztosítók szerint igazságtalan a rendesen fizető ügyfeleikkel szemben, hogy ugyanazt a kezelést megkaphatják azok is, akik nem fizetik a járulékokat. „Nem tolerálhatjuk azoknak az embereknek a viselkedését, akik átlagosan több mint ezer euróval tartoznak” – jelentette ki Martin Kultan, a Dôvera igazgatója. Felmérésük szerint a biztosító ügyfelei ennél is szigorúbbak lennének a nem fizetőkkel szemben. Az Focus közvélemény-kutató által végzett felmérés szerint ugyanis a megkérdezettek 52,7 százaléka szerint semmilyen gyógykezelést nem kellene nyújtani az adósoknak, mindössze 13,6 százalék véli úgy, hogy akkor is teljes körű ellátást kellene kapniuk, ha nem fizetnek járulékokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.