Szép kis tavaszi szünidő, nem mondom, hó alatt a fél ország, ha nem az egész, kertek alatt a ludaink megfagynak. Az időjósok ugyan ígérik, előbb-utóbb megérkezik a jó idő, az azonban egyelőre várat magára, fittyet hányva arra, hétfőn kezdődik a tavaszi szünidő.
Addig sem kell fűteni az iskolát
Elgondolkodtak-e már azon, vajon miért télen, legalábbis épp csak a zimankó és a fagyok múltával van a tavaszi szünidő? A válasz pedig egyszerű, ugyanis addig sem kell fűteni az iskolákban.
Szigeti László oktatási miniszter szerint lélektani szempontból valóban célszerűbb volna, ha március végére, április elejére tűznék ki a szünidő időpontját, azonban abban az esetben magasabb volna a fűtésszámla. Az iskolákban azáltal, hogy az év aránylag korai szakában, tehát javában a fűtési szezonban szünetel az oktatás, legalábbis egy hét erejéig, pénzt takarítanak meg.
A szünidő időpontját a szaktárca egyébként az évente kibocsátott pedagógiai-oktatásszervezési szabályzatában határozza meg. Szigeti szerint nem valószínű, hogy a jövőben későbbi időpontban kezdődhet a tanulók tavaszi pihenője. A minisztérium egyébként arra sem készül, hogy legalább átnevezze, mondjuk télvízi szünidővé.
Jelen pillanatban leginkább a Pozsonyi, a Nyitrai és a Nagyszombati kerület alap- és középiskoláinak tanulói örülnek, mivel az országnak ebben a részében már most hétfőn kezdődik a tavaszi szünidő. A rákövetkező héten, február 27-étől egészen március 3-áig az Eperjesi és a Kassai kerületben szünetel az oktatás. Ezek a gyerekek – miután már újra elfoglalták helyüket az iskolapadban – minden valószínűség szerint irigykedve gondolnak majd a Zsolnai és a Besztercebányai, valamint a Trencséni kerületben élő társaikra, akik március 6-a és 10-e közt élvezhetik a tavaszi szünidő áldásait. Jól teszik, ha most alaposan kipihenik magukat, hiszen legközelebb már csak a húsvéti ünnepkör idején – az országban mindenütt április 13-ától 18-áig – szakad félbe a tanítás.
Míg a gyermekek már alig várják a szünidőt, szüleik a körmüket rágják, vajon hol helyezzék el csemetéiket, kit bízzanak meg felügyeletükkel. Ami tehát egyfelől örömforrás a gyerekeknek, másfelől problémák tárháza és merő idegesség a többnyire csak aggódó szülők számára.
Az iskolai felügyelet időleges hiánya nagyon sok leküzdendő feladat elé állítja őket. Ha mindkét szülő dolgozik, akkor az esetek többségében sajnos nincs, aki odafigyeljen a gyerekre, merre kószál, kikkel találkozik, mivel tölti szabadidejét. A szülőnek a megfeszített munkatempó miatt nem jut elég ideje arra, hogy felügyelje gyermekének délelőttjeit és délutánjait.
Minden szülőnek jogában áll elvárni a gyerekétől, hogy tartalmas szórakozással, hasznos tevékenységgel töltse el a tavaszi szünidő napjait. Ennek ellenére egyetlen szülőnek és pedagógusnak sem szabad megfeledkeznie arról, hogy a pihenőidő elsősorban és mindenekelőtt pihenésre szolgál. Nem lehet ezekben a napokban is arra kényszeríteni a gyereket, hogy tanuljon és bepótolja a bepótolandókat. A pszichológusok szerint is szükség van időnként az erőgyűjtésre, ha tetszik, a lustálkodásra is. (-cz-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.