Abszurd: A bírságot is az áldozat fizette

Pozsony |

<p>Bár&nbsp;az&nbsp;elmúlt években a családon belüli erőszak számos elrettentő példája került &nbsp;napvilágra,&nbsp;az&nbsp;illetékesek és a törvényhozók máig nem tudtak olyan jogszabályt elfogadni, amely reális védelmet nyújtana&nbsp;az&nbsp;áldozatoknak. A nyilvánosságra került, nemegyszer tragikus esetek pedig csak a jéghegy csúcsát képezik.&nbsp;</p>

Két hónap leforgása alatt a fővárosban két nőt lőttek le, habár haláluk előtt jelentették a rendőrségnek, hogy életveszélyesen megfenyegették őket. A rendőrség ennek ellenére nem segített. A sajtó és a szakértők évek óta figyelmeztetnek, a rendőrség gyakran félvállról veszi a családon belüli erőszak áldozatainak feljelentéseit, a helyzeten csak nagyon lassan sikerül változtatni. 
Két nap helyett tíz 

Janka Šipošová (OĽaNO), a Segítség az Erőszak Áldozatainak Polgári Társulás vezetője, aki több mint húsz éve foglalkozik a témával, azt állítja, hogy az áldozatok Szlovákiában nem számíthatnak kellő védelemre. „Hatalmas hiba, hogy nincsenek olyan jogszabályok, amelyek védenék az erőszakos bűncselekmények áldozatait. Gyakorlatilag csak a büntetőjogi törvény foglalkozik ezekkel az esetekkel, s ez a jogszabály az elkövetőket tartja szem előtt, a tettesek megbüntetésére összpontosít, s túlzottan nagy hangsúlyt fektet az ő jogaikra” – nyilatkozta érdeklődésünkre Šipošová. Szerinte sokat segítene, ha a rendőr például a családon belüli erőszak áldozatának tanácsot adna abban, milyen szervezetek nyújtanak segítséget, kitől kaphat jogi tanácsot. 
Hosszú idő elteltével sikerült 48 óráról 10 napra hosszabbítani azt az időtartamot, amelyre az agresszort a rendőrség kitilthatja a lakásból. A kitiltás ideje alatt az áldozatot nem közelítheti meg 10 méternél kisebb távolságra. Ezt az újdonságot a rendőrségről szóló jogszabály tartalmazza. Šipošová, aki a rendőrakadémián is rendszeresen tart előadásokat, úgy véli, hogy a sok paragrafus között a rendőrök is elvesznek, ezért nemegyszer hoznak megkérdőjelezhető döntéseket. „A kormánynak november 25-éig kellett volna a szlovák jogrendbe iktatnia az Európai Parlament ide vonatkozó rendeletét, amely meghatározza, milyen minimális normákat kell betartani a családon belüli erőszak áldozatainak védelmében. A kormány ezt figyelmen kívül hagyta. Sok a paragrafus, az előírás, de hiányzik az egység” – mondta Šipošová. 

A jéghegy csúcsa 

A rendőrség elutasítja a kritikát, s állítja, a statisztikák is igazolják, hogy minden esetet komolyan vesznek. Tavaly például 4582 családon belüli erőszakról érkezett bejelentés – köztük testi sértésről, rágalmazásról, szexuális erőszakról és gyilkosságról. A felderítettség Michal Slivka, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője szerint több mint 89 százalékos. A bűncselekmények kapcsán 3741 személy ellen indult eljárás, ebből 556-an voltak házastársi vagy élettársi kapcsolatban. A hatóságok tavaly 313 alkalommal éltek a lakhelyről való kitiltás intézményével, 2014-ben 312-szer. 
Ezek a számok viszont csak a jéghegy csúcsát képezik. „Számtalan esetet nem is jelentenek” – mondta Šipošová. A gyakorlat ráadásulazt mutatja, hogy gyakran maguk a rendőrök beszélik le az áldozatot a feljelentésről. 
Mária Ďurčíková, az erőszak női áldozatainak szolgáló nemzeti segélyhívóvonal munkatársa szerint sok feljelentést kihágásként zárnak le, s bűnvádi eljárás sem indul az ügyben. „Jelentkezett egy nő, aki volt férje ellen kilencszer tett bűnvádi feljelentést, s a rendőrök kilencszer hibásan jártak el. Ha kihágásnak értékelik ki az ügyet, akkor az elkövető csak bírságot kap, s nemegyszer előfordult azis, hogy a bírságot is az áldozattal fizettették ki, és maradt a terror” – mondta a Denník N lapnak Ďurčíková. 

Itt segítenek
A Segítség az Erőszak Áldozatainak Polgári Társulás : 0850 111 321. Délelőtt tíztől délután kettőig hívható.  A szociális ügyi minisztérium nonstop segélyhívó száma: 0800 212 212. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?