A Kassához közeli Valaliky Ipari Parkban gőzerővel épül a Volvo autógyártó új üzeme, és ez csak az egyike azon beruházásoknak, amelyek a jövőben jelentős mértékben hozzájárulhatnak a szlovák gazdaság további növekedéséhez.
A vártnál jóval gyorsabban fékez a szlovák gazdaság
Az elmúlt hónapokban lelassult a szlovák gazdaság növekedési üteme, és a foglalkoztatottság is csökken – derül ki a Statisztikai Hivatal legfrissebb gyorsjelentéséből. Mi áll a háttérben, és mire számíthatunk az elkövetkező időszakban?
A szlovák gazdaság legutóbb 2023 első negyedévében került hullámvölgybe, amikor az ország bruttó hazai terméke (GDP) csupán 0,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az azóta eltelt időszakban azonban tartós gyorsulásnak lehettünk tanúi, az idei első negyedévben így már 2,7 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye. Ilyen gyors növekedésre Oroszország Ukrajna ellen 2022 februárjában indított inváziója óta nem volt példa.
Elkezdtünk fékezni
„A fent említett látványos, nagyjából egy évig tartó gyorsulás az idei második negyedévben azonban megtorpant, amikor a gazdaság növekedési üteme 1,9 százalékra esett vissza” – nyilatkozta Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője a szerdán kiadott legfrissebb gyorsjelentésükre hivatkozva. Morháčová szerint a GDP-növekedését 2024 második negyedévében elsősorban a belföldi kereslet, különösen a háztartások és az állam fogyasztása támogatta.
Kellemetlen meglepetés
A Statisztikai Hivatal most közzétett gyorsjelentése a gazdasági elemzőket is meglepte, akik ugyan számítottak némi lassulásra, a többségi vélemény azonban az volt, hogy a második negyedévben még nagyjából 2,4 százalékkal nőhet a gazdaságunk. Hogy ez végül csak 1,9 százalék volt, azt az elemzők több tényezővel magyarázzák.
„Ahogy azt a Statisztikai Hivatal is elismerte, a szlovák gazdaságot az elmúlt hónapokban főként a lakosság növekvő fogyasztása hajtotta, ami az alacsony munkanélküliségnek, a növekvő fizetéseknek és a lassuló inflációnak köszönhető. Az uniós helyreállítási alapból származó támogatásoknak köszönhetően azonban nőttek a beruházások is, és az állam is több pénzt költ a vártnál, ami azért meglepő, mert mára a kormány is elismerte, hogy a magas államadósság miatt kénytelen lesz visszafogni a kiadásait”
– mondta el lapunknak Matej Horňák, a Szlovák Takarékpénztár makrogazdasági elemzője.
Gyengülő kivitel
Hogy a szlovák gazdaság az idei második negyedévben ennek ellenére befékezett, az Horňák szerint a külkereskedelmi mutatók romlásával magyarázható. Szlovákia kivitele az idei év első hat hónapja közül négyben elmaradt az egy évvel korábbitól, júniusban például csaknem 7 százalékos visszaesést mértek. A legfontosabb gazdasági partnerünknek számító Németország gazdasági teljesítménye ugyanis már több negyedéve tartósan csökken, és elenyésző a növekedés a számunkra szintén fontos Csehországban is.
Stagnáló munkapiac
A gazdaság fékezése a munkapiacon is érezteti a hatását. A Statisztikai Hivatal friss adatai szerint az idei második negyedévben 2 millió 426 ezer ember dolgozott a szlovák gazdaságban, 0,3%-kal kevesebb az egy évvel korábbinál. A foglalkoztatottak száma ugyan már ez idei első negyedévben elkezdett zsugorodni, akkor azonban még csupán 0,1 százalékos visszaesést mértek, míg tavaly folyamatos növekedésnek lehettünk tanúi.
Mire számíthatunk?
„A szlovák gazdaság ugyan még mindig jobban teljesít az uniós és eurózónás átlagnál, a lassulás azonban már nálunk is meglátszik. Hogy mi várható, az több tényezőtől függ. Egyrészt az inflációs mutatók javulnak, aminek köszönhetően az elkövetkező időszakban tovább nőhet a lakossági fogyasztás, az uniós pénzeknek köszönhetően pedig a beruházások is nőhetnek. Másrészt a külkereskedelmünk alakulása továbbra is bizonytalan. Minden attól függ, hogy sikerül-e felpörgetni legfontosabb kereskedelmi partnereink, elsősorban Németország gazdaságát. Az utóbbi esetében leghamarabb az év vége felé számíthatunk némi elmozdulásra, bár még jövőre sem valószínű, hogy a német gazdaság növekedése lenyűgöző lesz” – állítja Horňák. A Szlovák Takarékpénztár makrogazdasági elemzője szerint, ha nem jön közbe semmilyen váratlan esemény, a szlovák gazdaság idén éves szinten 2,2 százalékkal nőhet. Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője szerint az elkövetkező időszakban azonban sok függ majd attól is, hogy milyen megszorító intézkedéseket vezet be a Fico-kabinet az államháztartás konszolidálására. Ha ugyanis az államkasszát újabb adóemelésekkel, a vállalkozókra háruló terhek növelésével szeretné feltölteni, az még jobban lelassíthatja a gazdasági növekedést.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.