<p>Megszavazták a Váhostav hitelezői a vállalat csődvédelmi egyezségét. Az eljárást felügyelő bíró a főügyészséghez fordult a Váhostav hátterében húzódó összefonódások felderítése érdekében. Míg Robert Fico örül az eljárás lezárásának, addig az ellenzék az évszázad csalásáról beszél.</p>
A Váhostav 18,75%-ot fizet
A tervezettnél 3,9 millió euróval többet, összesen 19,6 millió eurót kaphatnak az óriásvállalat alvállalkozói a jóváhagyott csődvédelmi egyezség alapján. Ez a kinnlevőségüknek mindössze 18,75 százaléka. A Váhostav öt év alatt fizetné ki ezt, törleszteni viszont csak jövőre kezd. Juraj Široký vállalata azonban összesen 104,7 millió euróval tartozik, az eljárás során mindössze 43,85 millió eurót fizet vissza, ennek a többségét is a bankok kapják. A bankok az alvállalkozók javára lemondtak kintlévőségük 15%-áról, ami 3,9 millió eurót jelent. Ők 31,3 millió helyett 24,2 millió eurót kapnak vissza az első 5 évben.
Robert Fico kormányfő pozitívan értékelte, hogy a hitelezők támogatták a csődvédelmi egyezséget, véleménye szerint így akár pénzük 100%-át is megkaphatják. „Azért avatkoztunk be az eljárásába, hogy megoldást találjunk az alvállalkozók gondjára, és megmentsünk 1500 munkahelyet” – mondta Fico.
Pavol Abrhan (KDH) szerint a kormányfőnek tudnia kellett arról, hogy Marián Moravčík, a Váhostav jelenlegi igazgatója korábban évekig a vállalat egyik offshore hitelezőjének vezetője volt. „Fico ezek alapján az információk alapján lépett, de nem a köz érdekében” – állítja a képviselő. Danieľ Lipšic szerint a rendőrség nagyon későn reagált a Váhostav ügyében. „Ha a bennfentesek a hatóságok helyett a Fair-Play Szövetséghez juttatnak el fontos bizonyítékot, az azt jelzi, nem bíznak a rendőrségben” – mondta Lipšic, utalva arra, hogy a civil szervezet leplezte le a Váhostav igazgatójának kapcsolatát a cég hátterében levő offshore cégekkel.
Marián Moravčík véletlennek nevezte kötődését az offshore hitelezőhöz. Kijelentette, kérni fogja Juraj Širokýt, nyilatkozzon a vállalat hátteréről, illetve finanszírozásáról. „Soha nem dolgoztam a Lomark tulajdonosának, csak a cégnek, melynek Szlovákiában volt egy ingatlana. Az én feladatom az volt, hogy rend legyen a telken. Ez minden” – mondta Moravčík. Azt állítja, 2010 és 2011 között irányította a Lomarkot, azóta nem áll kapcsolatban a céggel és nem ismeri a tulajdonost. Közben a szóban forgó cég a Váhostav legnagyobb hitelezője is egyben. A csődvédelmet felügyelő bírónak 15 napon belül jóvá kell hagynia az egyezséget, a bíró közben a főügyészséghez fordult a Váhostav hátterének felderítése érdekében. A huszonéves, tapasztalatlan csődbiztost azonban pártatlannak találta.
A hitelezők 70 százaléka volt jelen a csődvédelmi eljárásra vonatkozó szavazáson, amelyet 97,6 százalékuk támogatott. „Az eljárás mellett az offshore cégek szavazata nélkül a hitelezők 93,4 százaléka tette le voksát” – állítja Marián Moravčík, aki kitalációnak nevezte azt a kritikát, mely szerint az offshore cégek csak azért adtak kölcsönt a Váhostavnak, hogy szavazhassanak a csődvédelmi egyezségről. A Váhostav azokat a beszállítókat, akik a csődvédelmi eljárásban kintlévőségük kevesebb mint 50 százalékát kapják meg, az eljárást követően, vagyis az 5 év eltelte után fizetné ki. Azok a beszállítók, akik pénzük felét kapják meg az eljárás során, kintlévőségük többi részét a vállalat jövendő bevételeiből láthatják viszont. Ezeket a tartozásokat azonban további öt, azaz összes tartozását tíz év alatt törlesztené a vállalat.
A hitelezők választhatják Robert Fico, vagyis a kormány ajánlatát is, amely alapján az Állami Kezes- és Fejlesztési Bank év végéig megvásárolja a beszállítók kintlévőségének 50 százalékát. A csődvédelmi eljárást a bíróságnak 15 napon belül jóvá kell hagynia. Katarína Bartalská, a Váhostav csődvédelmi eljárását felügyelő bíró a főügyészség segítségét kérte a vállalat hátterében levő esetleges összefonódások felderítésében. Tomáš Halan, a Váhostav szóvivője azt mondta, a bíró szerint a csődbiztos pártatlanul járt el a vállalat ügyében. Munkájával Marián Moravčík is elégedett. Robert Fico felháborítónak tartja, hogy az ellenzék és némely civil szervezet mindent elkövet azért, hogy az óriásvállalat csődbe menjen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.