Az egészségügyi dolgozók álláspontja továbbra is változatlan. Ha rövid időn belül nem jutnak kompromisszumra a kormánnyal, januártól még az eddig tervezettnél is több orvos hiányozhat a kórházakból. A Szlovák Orvosszakszervezet képviselői ugyanis bejelentették, hogy kedden hivatalosan is megkezdték a felmondások benyújtását.
Távozhat a szlovákiai kórházakban dolgozó orvosok fele, ha nem jutnak kompromisszumra a kormánnyal
- Milyen változásokat szorgalmaz a Szlovák Orvosszakszervezet;
- Megegyezik -e a néhány hete lemondott tárcavezető, Zuzana Dolinková és az új egészségügyi miniszter, Kamil Šaško véleménye a vitás kérdésekben;
- Hány orvos hiányzik majd az egészségügyi ellátórendszerből, ha a minisztérium és a szakszervezet nem jutnak kompromisszumra;
- Mi a helyzet a déli járások kórházaiban;
Október végéig 34 kórház legalább 2 700 orvosa nyújtja be a felmondását, tájékoztatott a Szlovák Orvosszakszervezet elnöke, Peter Visolajský, aki az is jelezte, hogy az állami egészségügyi intézmények mellett a Penta és Agel befektetői csoportok tulajdonában lévő kórházak alkalmazásában álló orvosok egy része is a távozás mellett döntött.
A követelések változatlanok
Szégyelljük, hogy már harmadszor kell ehhez a megoldáshoz folyamodnunk
– jelentette ki Visolajský, aki egyúttal azt hangsúlyozta, hogy az egészségügyi ellátás fejlesztésére irányuló követeléseik évek óta változatlanok.
Nem szeretnénk PET-palackok kupakjait gyűjteni, esetleg a magánbiztosítóknak könyörögni, hogy segíthessünk az onkológiai pácienseken
– magyarázta a szakszervezet elnöke.
Az egészségügyi dolgozók nyomásgyakorlásának fő célja a közhiedelemmel ellentétben nem a béremelés.
„Egyetlen orvos sem mond fel 62 euró miatt” – mutatott rá a szakszervezet vezetője, majd hozzátette, az ágazat képviselői sokkal inkább az egészségügyi rendszer teljes összeomlása miatt aggódnak, szerintük ugyanis a kormány nemtörődöm hozzáállása miatt egyenes út vezet a negatív végkifejlet felé.
Visolajský többek között azt hangsúlyozta, hogy az utóbbi időszakban a politikusok számos ponton sértették meg a memorandumot, amit a szakszervezet 2022-ben írt alá még Eduard Heger kabinetjével azzal a céllal, hogy javítsák az ellátás minőségét. Bár az őszi választások után az akkori ellenzék alakított kormányt, Visolajský arra emlékeztetett, hogy a megegyezést 138 parlamenti képviselő támogatta, köztük a Smer és a Hlas tagjai is. Ennek ellenére a dokumentumba foglalt nyolc követelésből mindössze „másfél teljesült”.
„A kabinet még azt a kettőt is törölte, ami korábban már megvalósult” – jelentette ki Peter Visolajský, majd hozzátette, hogy „nincsenek új követeléseik, mindössze azt szeretnék, ha a kormány felhagyna a projekttel, ami részvénytársaságokká alakítja az állami kórházakat”. A 2022-ben összegyűjtött követeléseik között szerepelt még a nővérek fizetésének emelése, de a kórházigazgatók felelősségre vonása is, ha nem tartják be a személyzeti létszámra vonatkozó szabályokat.
Új tárcavezető, új preferenciák
A Szlovák Orvosszakszervezet kifogásolja az egészségügyi minisztérium azon döntését is, hogy az új kórház Rázsochy helyett Főrévben épül fel. Visolajský elmondása szerint mostanra nem csak az egészségügyi dolgozók, de a jelenlegi tárcavezető, Kamil Šaško (Hlas) is megkérdőjelezi elődje, Zuzana Dolinková határozatát. Bár ez is azt mutatja, hogy az új tárcavezető és az egészségügyisek véleménye bizonyos kérdésekben egyezik, vélhetően hosszú út vezet majd a kompromisszumig.
A kormányra várunk, és mielőbbi találkozót szeretnék
– üzenete a szakszervezet Robert Fico kabinetjének.
A szlovákiai kórházak orvosainak fele távozhat
A szlovákiai kórházakban jelenleg nagyjából 6 000 orvos dolgozik. Mivel a felmondások száma napról napra emelkedik, így félő, ha Šaško a következő két hónapban nem egyezik meg a szakszervezettel, a szlovákiai kórházakban dolgozó orvosok fele távozhat.
A legtöbben a besztercebányai F.D. Roosevelt Egyetemi Kórház mondtak fel, ahol korábban a miniszterelnököt, Robert Ficot (Smer) kezelték az ellene elkövetett merénylet után.
A helyzet délen
A déli járások egy részében még nem érkezett hír felmondásokról, azonban találunk olyan kórházat is, ahol több orvos is úgy döntött, csatlakozik a Szlovák Orvosszakszervezet kezdeményezéséhez.
Ján Baček, az Érsekújvári Oktató Kórház és Rendelőintézet szóvivője arról tájékoztatta lapunkat, hogy ma összesen 83 dolgozó nyújtotta be a felmondását, ebből 55 atesztált orvos. Felvettük a kapcsolatot az ipolysági Hospitale s.r.o által működtetett egészségügyi intézménnyel, valamint a rimaszombati Penta Hospitals kórházzal is, egyelőre azonban egyik intézményben sem tudnak felmondásokról. A királyhelmeci kórház igazgatója, Hencel Klára lapunknak megerősítette, hogy egyelőre náluk sincsenek felmondások. Keresztes Zsuzsanna, a dunaszerdahelyi kórház igazgatójának asszisztense és a kórház marketing koordinátora elmondta, hozzájuk nem érkezett egy felmondás sem. Hozzátette, szerinte a csoportos felmondások inkább az állami kórházakat érintik. A dunaszerdahelyi kórház a Penta Hospitals kórházcsoport tagja. (szaz, kzs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.