Két évvel ezelőtt így nézett ki az utolsó pillanatban megkötött egyezség. A képen (balra) Eduard Heger miniszterelnök, Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter és Peter Visolajský, az LOZ vezetője
Mi lesz, ha október végén felmondanak az orvosok?
A Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) október végéig adott időt a kormánynak arra, hogy garanciát vállaljon a 2022-ben megkötött memorandum feltételeinek teljesítésére. Ellenkező esetben több mint 2500 orvos nyújtja be felmondását. Egyelőre nincsenek arra utaló jelek, hogy a héten megállapodásra jutnak a felek. Mi történik, ha az orvosok valóban felmondanak? A 2022-es egészségügyi válság nyomán összegeztük, miben hasonlít a mostani helyzet a két évvel korábbira, illetve milyen lehetséges megoldások születhetnek.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, múlt pénteken az LOZ képviselői tárgyalóasztalhoz ültek Kamil Šaško (Hlas) egészségügyi miniszterrel, de az egyeztetés eredmény nélkül zárult. Peter Visolajský, az LOZ vezetője elmondta, azt kérték a kormánytól, hogy tartsák be a memorandum feltételeit, amelyet a szakszervezet 2022 novemberében kötött meg az akkori kabinettel. Visolajský figyelmeztetett, Robert Fico (Smer) negyedik kormánya több olyan lépést is tett, amely szembemegy a dokumentumban foglaltakkal. Ezek közé tartozik az egészségügyi dolgozók béremelésének csökkentése (kivéve a nővéreket és a mentősöket) vagy a rázsochyi kórház felépítésének megakasztása.
A szervezet elnöke az eredménytelen tárgyalás után kijelentette, továbbra is hajlandóak találkozni az egészségügyi miniszterrel, de azt szeretnék, ha a témával maga a miniszterelnök is foglalkozna. Ha az LOZ képviselői nem kapnak kielégítő ajánlatot a kabinettől, október végén több mint 2500 kórházban dolgozó orvos nyújtja be felmondását.
Visolajskýék tárgyalási stratégiája nem ismeretlen a szlovák kormány számára, hiszen a már említett 2022-es memorandumot szintén egy tömeges felmondási akció előzte meg. Az LOZ nyomásgyakorlása akkor már a nyáron elkezdődött: Visolajský augusztus végén arról beszélt, a szervezetnek nincs más választása, kénytelenek lesznek tömeges felmondásokhoz folyamodni. Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter és Igor Matovič pénzügyminiszter (mindketten OĽaNO) fizetésemelési javaslattal próbálta rábírni az orvosokat a felmondások visszavonására, de nem jártak sikerrel. A szakszervezet akkor is azzal érvelt, hogy a béremelés önmagában kevés, és az egészségügynek rendszerszintű megoldásokra van szüksége.
Mi történt 2022-ben?
Visolajskýék tárgyalási stratégiája nem ismeretlen a szlovák kormány számára, hiszen a már említett 2022-es memorandumot szintén egy tömeges felmondási akció előzte meg. Az LOZ nyomásgyakorlása akkor már a nyáron elkezdődött: Visolajský augusztus végén arról beszélt, a szervezetnek nincs más választása, kénytelenek lesznek tömeges felmondásokhoz folyamodni. Lengvarský és Matovič fizetésemelési javaslattal próbálta rábírni az orvosokat a felmondások visszavonására, de nem jártak sikerrel. A szakszervezet akkor is azzal érvelt, hogy a béremelés önmagában kevés, és az egészségügynek rendszerszintű megoldásokra van szüksége.
A tárgyalások szeptember végéig folytatódtak, míg végül az orvosok türelme elfogyott, és október elején több mint kétezren nyújtották be a felmondásukat.
Ez azonban nem vezetett a fekvőbeteg-ellátás azonnali összeomlásához, mindössze a két hónapos felmondási idő kezdődött el. Így tehát a kormány november végéig kapott időt a helyzet rendezésére.
A maratoni tárgyalássorozathoz egy ponton csatlakozott Eduard Heger (OĽaNO) akkori kormányfő is. A heteken keresztül zajló huzavona november végén, gyakorlatilag az utolsó pillanatban rendeződött, amikor Igor Matovič kiszállt az egyeztetési folyamatból.
Az LOZ és a kormány november 26-án állapodott meg, a kabinet november 29-én elfogadta a törvénymódosító javaslatot, majd a parlamenti képviselők rögtön másnap, gyorsított eljárásban hagyták jóvá a dokumentumot (a felmondási idők december elején jártak volna le).
A különbségek
Ha idén is megismétlődik a két évvel ezelőtti forgatókönyv, és az orvosok ezen a héten sem egyeznek meg az egészségügyi miniszterrel, november elsején elkezdődik a felmondási időszak, amely jövő januárban ér véget. A kórházak működésének leállása tehát valójában az év végéig nem veszélyeztet.
Bár a tárgyalási pozíciók hasonlók, a politikai helyzet a 2022-es állapotokhoz képest több szempontból is változott. Nem elhanyagolható különbség, hogy a kormányt képviselő három legfontosabb tisztviselő, tehát a miniszterelnök, az egészségügyi miniszter és a pénzügyminiszter akkoriban egyetlen pártból került ki. Jelen helyzetben az egészségügyi tárcát a Hlas jelöltje irányítja, míg a pénzügyminiszteri és a kormányfői székben a Smer képviselői ülnek, így az egyezséghez pártokon átívelő konszenzusra lesz szükség.
Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy Matovič és Lengvarský nem ápoltak jó viszonyt, a pénzügyminiszter gyakran nyíltan bírálta kollégáját. Az orvosokkal folytatott egyeztetésből kezdetben Matovič is jelentősen kivette a részét, megjelent Lengvarský sajtótájékoztatóin, és többször is kritizálta az orvosszakszervezetet, amiért a tömeges felmondáshoz folyamodtak. Heger ezzel szemben próbálta nyugtatni a kedélyeket, és a helyzet azután oldódott meg, hogy ő is bekapcsolódott a tárgyalásokba.
Fico szerepe
A mostani helyzetben a Smer képviselői egyelőre nem nagyon folytak bele a folyamatokba. Robert Fico láthatóan nem szeretne az egészségügyi kérdésekkel foglalkozni, ezt ő maga is nyíltan kimondta. A miniszterelnök szerepe ugyanakkor kulcsfontosságú lehet, maga az orvosszakszervezet is azt szeretné, ha az egészségüggyel a kormány szintjén foglalkoznának. A kormányfő egyelőre annyit üzent az orvosoknak, hogy az egészségügyi minisztériummal kell megegyezniük, a kabinet pedig nem hagyja magát zsarolni.
Ladislav Kamenický pénzügyminiszter a nyilvánosság előtt szintén kimarad a konfliktusból. A Smer miniszterei egyhangúan az egészségügyi tárcavezető felelősségét hangsúlyozzák.
További különbség, hogy Lengvarský a nyomás ellenére megtartotta a miniszteri pozícióját. Ezzel szemben Zuzana Dolinková, a Hlas korábbi tárcavezetője a konszolidációs csomag bejelentése után távozott a posztjáról, ezzel ő lett a negyedik Fico-kormány első (és egyelőre egyetlen) lemondó minisztere.
Az orvosszakszervezet most azzal érvel, hogy semmi újat nem követelnek a kormánytól, mindössze annyit, hogy vállalják a memorandumban foglalt kötelezettségeket, amelyeket a parlament 2022-ben egyhangúan jóváhagyott (a Smer képviselői is).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.