Illusztráció
A szövegformázás és a táblázatkezelés is problémát jelent a diákoknak
A diákoknak problémát jelent a szövegek formázása, a táblázatkezelés és más alapvető tevékenységek, amelyekkel jövőbeni munkájuk során a leggyakrabban találkozhatnak.
Ez derül ki a nyolcadikosok informatikai készségeit felmérő tesztelésből, mely az IT Fitness Test projekt keretében valósult meg. Az eredményeket hétfői sajtótájékoztatóján ismertette Richard Raši (Smer-SD), a beruházásokért és informatizációért felelős miniszterelnök-helyettes.
Az átlagos sikerarány a diákok esetében a legalacsonyabb – 36,51 százalékos – az irodatechnikai eszközök használata kategóriában volt. Ebben a kategóriában egyébként a tanárok érték el a legjobb eredményt (59,02 százalékos sikerarány). Raši szerint a teszt értékes adatokkal szolgál arra nézve, hogy az államnak, az iskoláknak és a cégeknek mely területekre kell odafigyelniük. Hozzátette: az eredményeket meg fogja vitatni Martina Lubyová (SNS-jelölt) oktatási miniszterrel is. „Hogy kiderítsük, tudunk-e olyan rendszerszintű lépéseket tenni, amelyek hozzásegítenének a szóban forgó készségek fejlesztéséhez” – fűzte hozzá. Raši úgy véli, ez azért is szükséges, hogy Szlovákia ne maradjon pusztán Európa „szerelőműhelye”. A miniszterelnök-helyettes fontosnak tartaná a kötelező matematika érettségi visszaállítását is, legalább a gimnáziumokban és néhány kiválasztott iskolában.
„Az, hogy a diákok hiányos ismeretekkel rendelkeznek az átlagos irodai programok használata terén, mindannyiunk számára intő jel. A digitális jártasságot az egyik legfontosabb versenyelőnynek tartom a munkaerőpiacon” – hangsúlyozta Mário Lelovský, a szlovák informatikai egyesület első alelnöke. Hozzátette: a tesztelésbe a diákokon kívül néhány száz dolgozó is bekapcsolódott, de nem értek el kiemelkedően magas eredményt.
Tavaly a tesztet kitöltők a „Biztonság és számítógépes rendszerek” kategóriában teljesítettek a leggyengébben. Idén a 15 évnél idősebb résztvevők a második legjobb sikerarányt produkálták ebben a kategóriában – 58,47 százalékot. Az elméleti ismeretek gyakorlati alkalmazásán ugyanakkor van még mit javítani ezen a területen is.
Az alapvető informatikai készségek terén mérsékelt javulás tapasztalható. A teszt készítői felhívták a figyelmet, hogy az oktatásban továbbra is a különféle területekről származó ismeretek összefüggésbe hozására, valamint az elmélet és a gyakorlati készségek összehangolására kell helyezni a hangsúlyt. Szerintük a pedagógusoknak olyan feladatokat kellene adniuk a diákoknak, amelyek önállóságot, problémaelemzést és kreativitást igényelnek.
Hasonlóan vélekedik Romana Kanovská, az Oktatásügyi Szabványosított Mérések Nemzeti Intézete (NÚCEM) igazgatója is, aki szerint a tanulókkal komplex feladatokat kell megoldatni, amelyek során fel kell dolgozniuk és ki kell értékelniük az interneten fellelhető információkat.
A tesztelést idén összesen 25 000 fő abszolválta, köztük alap- és középiskolás diákok, egyetemisták, pedagógusok és mások. A legfiatalabb résztvevők hét, a legidősebb 70 éves volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.