Illusztrációs felvétel
A szocializmust az emberek leginkább a szociális biztonsággal kapcsolják össze
Hetven évvel azután, hogy Csehszlovákiában a kommunisták vették át a hatalmat, és csaknem 30 évvel a rendszerváltás után, Szlovákiában az emberek főleg a foglalkoztatottsággal és a szociális biztonsággal kapcsolják össze a szocializmust.
A szocializmus megvalósult formáját nagyrészt pozitívan értékelik, de a fiatalabb korosztály legnagyobb része nem cserélné ki a jelenlegi helyzetét a ’89 előtti időkre. Mindez a Focus ügynökség januári felméréséből derül ki, amely a M. R. Štefánik Konzervatív Intézet megrendelésére készült. Erről Radovan Kazda, az intézet munkatársa hétfőn tájékoztatta a TASR-t.
A felmérés eredményei szerint a megkérdezettek leginkább a munkával, a munkára való joggal, illetve az erre való kötelességgel kapcsolják össze a szocializmust. Hangsúlyosan előkerült a szociális biztonság és a könnyebb lakhatás témája is. Annál a kérdésnél, hogy „Mi jut eszébe először a szocializmus szó hallatán?”, olyan válaszok voltak többségben, hogy a szocializmusban garantálták a szociális biztonságot, és hogy a szocializmusban az iskolaügy és az egészségügy is jobban működött, mint manapság. „Gyakran előkerült az a vélemény, hogy a szocializmus idején jobbak voltak az emberközi kapcsolatok, összetartóbb volt a társadalom, és hogy az emberek kevésbé voltak irigyek. A megkérdezettek negatívumként említették a korlátozott utazási lehetőségeket, a cenzúrát, a szabadság korlátozását, vagy épp az áruellátás problémáit” – közölte Kazda.
A megkérdezettek válaszaiban gyakori volt az a vélemény, miszerint a szocializmus idején volt elég munkalehetőség, és mindenkinek volt biztos munkahelye. Ugyanígy: a válaszadók teljesen egyetértettek azokkal az állításokkal, hogy a szocialista termékek jobb minőségűek és tartósabbak voltak, az élelmiszer a kevesebb adalékanyag miatt egészségesebb volt, mint manapság, illetve hogy az emberek többet segítettek egymásnak.
A válaszadók másfelől elutasították azt az állítást, miszerint a szocializmus egy szabad államirányítás lett volna, ahol betartották az emberi jogokat. A legtöbben azzal sem értettek egyet, hogy a szocializmusban nagyobb szerepet kapott a környezetvédelem, illetve hogy a választások szabadok és demokratikusak voltak.
A megkérdezetteknek abból is kellett választaniuk, hogy a szocializmusban vagy a jelenkorban élnének-e szívesebben.
„Míg a fiatalabb korosztály (középiskolások, 35 éven aluli fiatalok) egyértelműen a jelenkort választották, az idősebbek között megoszlottak a vélemények. A középkorosztály két egyforma táborra oszlott, a legidősebbek nagyobbik része pedig inkább a szocializmust választaná” – magyarázta Kazda.
Az idősebbek a szocializmus előnyben részesítése mellett gazdasági érveket hoztak fel: a nagyobb szociális biztonságot (munkahely), a jobb egészségügyi ellátást, az ország gazdasági függetlenségét és a jobb minőségű élelmiszert. A fiatalabb korosztály nem cserélné ki a jelenlegi helyzetét a szocialista időszakkal, még ha el is ismeri a szocializmus egyes előnyeit. Az erre vonatkozó érveik leginkább a szabadsággal függnek össze.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.