A szlovákiai sajtóra is rátenyerelt már a hatalom

Pozsony |

<p>Fehér címlappal, Veled vagyunk, Népszabadság főcímmel jelent meg hétfőn a Denník N szlovák napilap. Az újság főszerkesztője a lap honlapján magyar nyelvű kommentárban állt ki a felfüggesztett magyar ellenzéki lap mellett.</p>

Matúš Kostolný, a Denník N főszerkesztője szerint Szlovákiában kevésbé drámai a helyzet a sajtószabadság terén, viszonylag nyugodtan dolgozhatnak az újságírók.

Ám nem volt ez mindig így, elsősorban a 90-es évek közepén, a Mečiar-kormány idején volt nagyon feszült a helyzet. A kormánypropaganda a kommunizmust idéző eszközökkel próbálta bedarálni a független, ellenzéki beállítottságú médiát. 1995-ben például a kifejezetten kritikus Smena napilapot szerették volna likvidálni. Október 9-én, egyik napról a másikra a Concordia nyomda a kormányhatalom gazdasági nyomására elutasította a lap nyomtatását. Indokként a Smena adósságait hozták fel, ám az igazgató elutasította a lehetőséget, hogy a lap azonnal törlesszen. A Smenát elutasította a Danubiaprint, a másik pozsonyi nyomda is, mely szoros kapcsolatban állt Vladimír Mečiar kormányfő köreivel. Végül az új lapot, a Smet 1996 májusáig a komáromi nyomda nyomta ki, a lapokat autókkal szállították fel a lap munkatársai a terjesztővállalatokhoz. A likvidációs kísérlet nem sikerült, a nehézségek ellenére csak 10 százalékkal csökkent a lap példányszáma.

Mečiar fasírtja

A kormány ezután a közmédiára szállt rá, méghozzá eredményesen. Pavel Kapusta, az STV egyik munkatársa személyében propagandistát is talált, Kapustáék készítették a hírhedt Fašírka című szatirikus műsort, mely gyakorlatilag az ellenzék totális lejáratásáról szólt, nem csekély nacionalista felhanggal. A Mečiar-kormány bukása után Kapusta a politikában és az újságírásban is próbálkozott, ám komolyabb sikereket nem ért el. 2016-ban az SNS listáján indult a parlamentben, ám nem került a törvényhozásba, Stanislav Kmec képviselői asszisztenseként dolgozik.

Befolyásolt újságírók

A politika és a sajtó olykor kórossá váló összefonódása 2011-ben, a Radičová-kormány idején is nagy hullámokat kavart. Kiderült ugyanis, hogy Robert Kaliňák, aki akkor ellenzéki képviselőként működött, igen bensőséges viszonyt ápol Vanda Vavrovával, a Pravda szerkesztőjével, és aktívan beszélget vele cikkeinek tartalmáról. A helyzetet azonban még szörnyűbbé tette, hogy Kaliňák és Vavrová telefonbeszélgetéseit lehallgatták, méghozzá a katonai titkosszolgálat. A botrány miatt távoznia kellett Ľubomír Galko védelmi miniszternek és Pavol Brychtának, a katonai elhárítás vezetőjének is.

Most nyugodt a helyzet

Ahogy Matúš Kostolný írja, jelen pillanatban médiafronton jóval nyugodtabb a helyzet, mint Magyarországon. Robert Fico kormányfő ugyan komoly támadásokat intéz az ellenzéki lapok ellen, nem válaszol a kérdéseikre, és a kormányzó Smer egyik legfontosabb ellenfeleinek tartja az újságokat, ám tevőlegesen nem befolyásolja működésüket. A Denník N főszerkesztője azonban rámutat, ő és munkatársai azért távoztak a Sme napilaptól, és alapítottak új lapot, mert a Sme és lapunk kiadójába kisebbségi tulajdonosként belépett a Penta pénzügyi csoport is, mely a Gorilla-botrányhoz is köthető. A Penta ugyanakkor csupán kisebbségi tulajdonos a kiadóban, és egy szerződés rögzíti, hogy nem szól bele a szerkesztőség munkájába.

A pénzügyi csoportok, ahogy Magyarországon, úgy Szlovákiában is nagyon aktívak a lappiacon, és vannak médiumok, melyek nagyvállalkozókhoz köthetők. Közülük is kiemelhető a TA3, a legnagyobb szlovák hírtelevízió, mely Ivan Kmotrík Smer-közeli nagyvállalkozóhoz köthető. A televíziót többször is megvádolták már, hogy a legnagyobb kormánypárt érdekeit követi, ám visszautasítják a vádakat.

MÁR TÖBB MINT SZÁZ SZLOVÁKIAI MAGYAR TILTAKOZIK A NÉPSZABADSÁG FELFÜGGESZTÉSE MIATT

A közmédia független

Az RTVS Szlovákiában igyekszik valóban pártatlanként működni, bár politikai nyomás azért nehezedik rá. Korábban Robert Fico kormányfő többször is emlegette, hogy a közmédia lehetne lojálisabb is a kormányhoz, ám tevőlegesen nem avatkozott közbe. Az RTVS-t azonban egyre nyíltabban szeretné megszerezni az SNS. Andrej Danko házelnök, a párt elnöke épp szeptember elején szólta el magát, hogy szeretné pártja irányítása alatt tudni az RTVS-t. Jelöltje is lenne a közmédia élére, Karol Farkašovský, a Markíza korábbi híradósa, aki az SNS színeiben jutott a parlamentbe.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?