Igor Matovič úgy érkezett a központi válságstáb szerdai ülésére, hogy az ötletét már nem sokan támogatták
A szakértők is kifogásolják a Matovič-féle országos tesztelést
Bár a miniszterelnök a következő tesztelés első fordulóját már a jövő hétvégére ígérte, egyelőre még mindig nem volt világos, hogy milyen módon zajlik majd, s hogy egyáltalán megtartják-e tesztelést. A járványügyi szakértők ugyanis nem értenek egyet Igor Matovič elképzelésével.
A kormányfő olyan módon szeretné lebonyolítani a következő tömeges mintavételt, ahogy az október végén és november elején is zajlott: az első fordulóban országos szűrés lenne, majd a következő két hétvégén már csak azokban a régiókban tesztelnének, ahol magas volt a fertőzöttek aránya.
Ezzel azonban nem ért egyet a járványügyi szakértőkből álló nyolctagú konzílium, mely az egészségügyi minisztérium tanácsadó testületei közé tartozik.
„A konzílium nem javasolja az országos tesztelést, főként azért, mert kimeríti az energiáit a már így is túlterhelt egészségügyi dolgozóknak”
– üzenték a szakértők.
Az antigéntesztekkel való szűrést azonban nem vetnék el teljesen, pusztán célravezetőbb módon bonyolítanák le. Véleményük szerint érdemesebb lenne rendszeresen ismétlődő szűrést végezni azokban a falvakban, ahol magas a fertőzöttek aránya, ám ott is csak önkéntes alapon, hiszen a tesztelés erőltetésével ellenérzést váltanak ki a többi járványügyi intézkedéssel szemben, beleértve az oltást is. Ezenkívül rendszeres tesztelést javasolnak a kórházak dolgozóinál és az ott fekvő betegeknél, az idősotthonok lakóinál, az iskolákban a tanároknál és az idősebb diákoknál, a kritikus infrastruktúrában dolgozóknál (olyan iparágak, melyek elengedhetetlenek az állam működése szempontjából), valamint a nagy cégeknél.
Matovičnak azonban nem tetszik az önkéntes alapú tesztelés. Ilyen módon működött a legutóbbi körben, amikor olyan városokban és falvakban teszteltek, ahol a pozitivitási arány magasabb volt, mint 1 százalék. A tesztelés iránt azonban már jóval alacsonyabb volt az érdeklődés, az ott élők mindössze 30 százaléka ment el a szűrésre. A kormányfő szerint így nincs értelme a tesztelésnek, helyette hatékonyabb megoldás lenne a lockdown.
A szakértők szerint azonban az önkéntes alapú tesztelésnek igenis volt értelme, hiszen értékes adatokat szereztek a fertőzöttek arányáról.
Húzódik a döntés
Ezen nézeteltérések miatt a központi válságstáb hétfő esti ülésén nem is született döntés, a tárgyalást szerda délutánra halasztották. A válságstáb egyeztetése előtt a kormány is összeült, ám a miniszterek tulajdonképpen nem jutottak semmire (legalábbis nem árultak el semmi konkrétat). Jaroslav Naď (OĽaNO) védelmi miniszter a kormányülés után azt mondta, még mindig több alternatívával számolnak.
„Lehetőségként tartjuk számon az országos tesztelést, a regionális szűrést, de azt is, hogy semmilyen mintavétel nem lesz. A különféle szakértők különböző álláspontokat képviselnek. Biztosat csak a központi válságstáb után mondhatunk”
– jelentette ki a tárcavezető.
Magára marad Matovič?
Az országos tesztelés ötlete nem tetszik Richard Sulík (SaS) gazdasági miniszternek, elmondása szerint nem fogja támogatni, bár ellene sem fog szavazni. A projekt ellen a Szlovákiai Városok Uniója (ÚMS) is tiltakozik. Richard Rybníček, a szervezet vezetője kijelentette, hogy a községek önkormányzatainak elege van a kaotikus intézkedésekből.
A teszteléssel ráadásul technikai gondok is adódhatnak, hiszen Sulík elmondása szerint december 2-ig problémát jelenthet 4 millió antigénteszt beszerzése.
„Akkor lehetne csak beszerezni, ha törvényt szegnék. Azt meg nem akarok”
– jelentette ki az SaS vezetője.
A diákok otthon maradnak
A válságstáb ülése délután kezdődött, és egészen az esti órákig elhúzódik.
Annyi azonban biztosnak tűnt, hogy jövő héten még nem térhetnek vissza az iskolába a felső tagozatosok és a középiskolások.
„Nem tudjuk ilyen gyorsan beindítani a dolgokat. A végső beleegyezés, amire szükségünk lett volna, végül nem született meg”
– közölte Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter.
Matovič a válságstáb ülése előtt elmondta, hogy olyan javaslattal érkezett, melynek értelmében december 7-én, vagyis két héttel a téli szünet előtt visszaengednék a diákokat az iskolába, erről azonban még egyeztetni kell.
„Ilyen esetben viszont drámaian megnő a mobilitás, aminek eredményeként a napi esetszám is megugrik. El kell döntenünk, hogy milyen módon kompenzáljuk ezt a növekedést”
– magyarázta a kormányfő, majd hozzátette, hogy a vírusgörbe jelenleg kedvezőtlenül alakul, ismét romlik a járványhelyzet.
Oltás már decemberben?
A megoldást a védőoltás jelentheti, mely meglepően hamar érkezhet meg az országba. Az egészségügyi minisztérium ugyanis arról tájékoztatott, hogy az Európai Bizottság intézkedésének köszönhetően december közepén mintegy 300 ezer koronavírus elleni vakcinához juthat Szlovákia. A tárca azonban leszögezte, hogy elsősorban az egészségügyi dolgozókat, a rendőröket, a tűzoltókat oltanák be, valamint azokat a rizikós csoportokat, amelyek számára a vírus különösen veszélyes lehet (vagyis az idősek és a krónikus betegek). Az oltás ingyenes lesz, és nem lesz kötelező.
"Nagyon fontos lesz, hogy az oltás előnyeiről és fontosságáról megfelelő módon tájékoztassuk a közvéleményt. Mivel nem kötelező oltásról van szó, a meggyőzésnél nagyon fontos szerepe lesz a szakértőknek”
– jelentette ki Marek Krajčí (OĽaNO) egészségügyi miniszter.
(nar, TASR, Denník N)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.