Az iparkamara képviselői szerint az olajszállítással kapcsolatos problémák miatt drágulhat az üzemanyag, ami tovább csökkentheti a szlovákiai vállalkozások versenyképességét.
A Slovnaft szerint továbbra is gond van az olajszállításokkal
A Slovnaft kőolajfinomító szerint az olajszállításokat az orosz Lukoil társaság állította le, az ellene bevezetett ukrán szankciók miatt. A pozsonyi finomító, amely a magyar Mol-csoport ellenőrzése alatt áll, közölte, hogy július eleje óta nem kap olajat az orosz cégtől. Az ukránok szerint nincs gond a szállításokkal.
Az elmúlt hetekben heves szócsatát vívtak a szlovák és magyar politikusok az ukrán kollégáikkal, mivel Ukrajna egy június 26-án hatályba lépett elnöki rendelettel szigorította az orosz Lukoil olajcég elleni szankciókat, amelyek gyakorlatilag megtiltották az orosz cégnek, hogy Ukrajnát tranzitországként használja. Az említett társaság szállításai a Barátság kőolajvezetéken így Magyarország és Szlovákia felé is leálltak. Hogy gondok vannak, azt pedig szerdán már a Slovnaft is elismerte.
Nem szállít a Lukoil
„Továbbra is problémák vannak az orosz Lukoil vállalat olajelszállításaival. Az orosz cég, amely Ukrajna szankciós listáján szerepel, vis maior okokra hivatkozva leállította az Ukrajnán keresztül történő szállítást, a Lukoillal hosszú távú szerződést kötött Slovnaft így július eleje óta nem kapott olajszállítmányt ettől a cégtől”
– mondta el Anton Molnár, a Slovnaft szóvivője. Szerinte a Slovnaft azóta is mindent megtesz annak érdekében, hogy ebben a Szlovákia és a régiónk számára kritikus időszakban helyettesítse a kiesett szállításokat. „Mivel ez egy rövid távú megoldás, a Slovnaft és a Mol-csoport párhuzamosan dolgozik az érintett államok képviselőivel a probléma megoldásán, hogy hosszú távú garanciák legyenek az olajszállításra” – mondta el Molnár, aki azonban további részleteket ezúttal sem közölt.
A Lukoil olajszállításainak a felfüggesztését a szlovák gazdasági minisztérium július közepén erősítette meg. Az Európai Bizottság azonban közölte Szlovákiával és Magyarországgal, hogy nem fenyeget energiaválság, és vannak alternatív ellátási lehetőségek a Horvátország felől olajat szállító Adria-kőolajvezetéken keresztül. Ezenkívül más orosz vállalatok is korlátozások nélkül szállítanak olajat a Barátság vezetéken.
Gondok lehetnek
A Szlovák Kereskedelmi és Iparkamara (SOPK) szerint az orosz kőolajszállítások egy részének a felfüggesztése rossz hír a szlovákiai vállalkozások számára.
„Rossz hír, mert a gázolaj és a benzin árának az emelkedését hozhatja magával, és ezzel tovább csökkentheti a szlovákiai vállalkozások versenyképességét”
– figyelmeztet Július Kostolný, az SOPK külkereskedelmi bizottságának az elnöke. Kostolný szerint az Európai Bizottság ajánlásai, amelyek szerint a kőolaj importját a horvátországi Adrián keresztül kellene megoldanunk, azt bizonyítják, hogy Brüsszel kereskedelempolitikája nincs a legjobb kezekben. A horvátországi szállítások ugyanis jóval drágábbak, ami nem jó a szlovák gazdaságnak. „Ismét bebizonyosodott, hogy az EU közös kereskedelempolitikájában káosz uralkodik, és minden tagállam a maga módján kénytelen megvédeni az érdekeit” – tette hozzá Kostolný.
Ukrán ellenvélemény
Időközben az ukránok is megszólaltak az ügyben. Olekszij Csernisov, a tranzitszállításokra rálátó ukrán állami Naftogaz vállalat igazgatótanácsának az elnöke az NV médiaszolgáltatónak adott nyilatkozatában elmondta, hogy Magyarország és Szlovákia júliusban ugyanannyi orosz olajhoz jutott az ukrajnai tranziton keresztül, mint a Lukoilra kivetett ért szankciók előtt. Az olajkereskedők Csernisov szerint ugyanis egymás között lerendezték az üzletet, ami azt jelenti, hogy a Lukoil és a leánycége átadta az olaj tulajdonjogát más kereskedőnek, így már nem volt gond a tranzittal. A magyar és szlovák politikusok benzinhiánnyal riogató üzeneteire reagálva Csernisov azt is megjegyezte, hogy szerinte a helyzet túl van politizálva. (mi, TASR, portfolio.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.