Nem egy opera akad, melynek tárgya az, amit a görögök pothosznak neveznek, de olyan, melyben mindez tragédiátlan tragédiává válik, talán csak egy: Darius Milhaud Le pauvre matelot-ja (A szegény tengerész).
A pothosz zengő partjain
Milhaud (egyébként legtöbbet játszott) operája alig több, mint félórányi, ugyanakkor három „felvonásra” oszlik, noha e felvonásokat nem szokás elkülöníteni, azaz képszerűen követik egymást. Nincsenek klasszikus zárt számok, a négy szereplő lényegében patetikus lírai kilengésektől mentes beszédmodort használ, sokkal nagyobb szerep hárul a rondószerűen, de meg-megújulva, fogyva-gyarapodva vissza-visszatérő, a populáris kultúrából merített matrózdal-foszlányokra, máshonnan is ismert ritmusokra. Megjegyzendő, hogy az első világháború után járunk, amikor az ógörög irodalomból oly jól ismert visszatérési történetek újfent meghatározó szerepet kapnak mind a zenében, mind az irodalomban: nem akarom feltétlenül elfogadni egyes zenekritikusok vélekedését, miszerint Milhaud műve érthetetlen egy ilyen szociokulturális tér betájolása nélkül, de genezisét tekintve ez színesítő adalék lehet. A szokatlan rövidségű opera (Milhaud több úgynevezett percoperát is komponált) megjelenése szintén a léte fölötti vélt uralmat, irányítást, kiszámíthatóságot elvesztő, a habzsolható pillanatnak élő ember lelki tusáit látszik mai szemmel nézve tükrözni.
A Milhaud-zene klasszikus címkéje a szürrealista bohóság humorral átitatott könnyed hevületéből fakadó játékosság (és valóban, az ehhez alapul szolgáló Az ökör a háztetőn feledhetetlen remeklés, ahogy a megzenésített kiállítási katalógusok avantgárdja is feledhetetlen), de ez sajnálatosan elfedi a mester komolyabb arcvonásait. Pontosabban szólva: a játék véres komolyságának problémarendszere mintha minduntalan elhomályosítaná asszociációs képességeinket.
A zeneszerző alkotói módszerének ragyogó jellemzését adta egy interjúban, melyben egy vidéki este fényeiről beszélt: „Minden sugár valamilyen zenét hozott, s mindegyik más volt. E végtelen zenék keresztezték egymást ...de mind különböző maradt... Azóta igyekeztem kifejezni ezt az érzést: ezt a sokféle zenét egyszerre, ami mindenfelől közelít felém.” És itt is vagyunk az eklektikánál, mely újfent a Milhaud-zene posztmodern bélyege.
Izgalmas megfigyelni azt is, hogy Milhaud remekének bemutatója előtt három esztendővel (1924-ben) Schönberg is megzenésítette a várakozást és a távollétet Várakozás című operájában (ezt a darabot remek előadásban láthatta is a pozsonyi közönség!): nála a szeretett férfi várása kétségbeesett kereséssé, mozgalmas, cselekvő magánnyá válik a hallucinációk, a belső ének, a grammatikailag szaggatott vagy inkorrekt nyelv világában. Az erdőben bolyongó kedves elhagyatottságérzete a holtan talált férfi megpillantásakor oldódik színtiszta tragédiává.
Milhaud a tragédiát elsősorban a külvilág számára teszi érzékelhetővé: a túlzásba vitt maszkos játék hevében tudatosan hagyja a színpad számára elveszni a tragédiát, mely a nézőtéren történik meg: ez pedig opera esetében unikális merészség. Legfeljebb sejtjük, hogy ott is be fog következni, de e romantikus kihívás a zeneszerzőt nem vonzotta, nagylelkűen lemondott a Puccini-típusú zárlatról. Amit viszont kapunk, önmagáért beszél: a látszatra vonalszerű cselekményvezetés a zene révén filmszerűvé válik, a zene hol rideg, szikár, hasító és kemény, hol kifejezetten erotikus, a határvonalak zenéje, melyek (a vidéki éj fényei!) összemosódva áradnak arra a bizonyos kivehetetlen sávra jó és rossz, magányos mellőzöttség és a másik beteljesülő, zsarnoki kisajátítása között, mely e darab virtuális színpadi tereit tagolja.
És akkor még felötlik Poulenc közismert remekműve is (a szintén Cocteau-szövegkönyvre íródott, 1958-ban bemutatott Az emberi hang – hadd hívjam fel a figyelmet egy 2001-es szép felvételre Felicity Lott-tal), egy nő megzenésített telefonmonológja: az imádott férfi pár házzal arrébb van, a távollét mondhatni aluldimenzionált, mégis mérhetetlen nagy. Vagyis: a várakozásnak nincsenek arányai, mindegy, hogy tizenöt szakít-e el vagy pár ház, háztömb.
Szólni illenék még a CD-n szereplő másik Milhaud-műről is, mely egy nyolc egységre bomló, színekben gazdag, 1947-ben komponált „vonóshármas” Eric Alberti, Pierre Llinares és Geroges Schwartz előadásában. Az előadók virtuozitása a harmadik részben érvényesül a leginkább. Milhaud e művében is szabadon játszik a szerenád, a vallásos révületet idéző formák vagy a barokk fúga tradíciójával.
Darius Milhaud: Le pauvre matelot – Trio N. 1. pour cordes. Arion, 2006
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.