A politikában semmit sem lehet kizárni

Holnap választunk. A legutóbbi felmérések és kósza hírek alapján a sokat kárhoztatott Szlovák Nemzeti Párt (SNS) hirtelen partiképes lett, s akár kormányra is kerülhet. A szlovákiai magyarok és minden demokratikusan gondolkodó ember nagy-nagy bánatára. Erről is beszélgettünk Bugár Bélával, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) elnökével.

Somogyi Tibor felvételeMondok valamit, ami nagyon rosszul hangzik: Smer–HZDS– SNS-kormány. Mekkora esélye van ennek ön szerint?

Minden kormány neve rosszul hangzik, amelyikben ebből a három pártból kettő benne lenne. Vannak olyan információink, hogy a Smer nyugati csoportja kimondottan lobbizik a párton belül, hogy kössenek koalíciót a HZDS-szel. Ha a Smer és a HZDS összeáll, kit tud maga mellé állítani a jelenlegi három koalíciós párt közül? Mindegyik tönkretenné magát, ha belépne egy ilyen koalícióba. Ha viszont elutasítják őket, akkor csak az SNS jöhet számításba. Elsőre azt mondhatjuk, butaság a Smer–HZDS–SNS-koalíció, kicsi az esélye. Ám ha elkezdünk számolni, máris más a helyzet.

Olyan meg nem erősített információk is keringenek, hogy Ján Slota SNS-elnök és Robert Fico Smer-vezér Zsolnán nem a párhuzamos szavazatszámlálásról egyezett meg, hanem a választások utáni koalícióról. Sőt állítólag felkínálták Vladimír Mečiarnak a házelnöki széket.

Semmit sem lehet kizárni. Azután, hogy a Sitóban vitáztam Pavol Hrušovskýval és Slotával, a műsorvezető meghívott bennünket egy pohárra, s Slota azt mondta Hrušovskýnak, változzanak meg, mert Fico nemzeti érzelmű pártokat akar a kormányba. Nem mondom, hogy ez biztosan igaz, mert az ilyen populista pártelnökök ígérgetnek összevissza. Téved, aki azt mondja, nem reális ez a trió, mert a politikában semmit sem lehet kizárni. Fico valószínűleg az első körben minden pártot megszólít, s az alapján fog választani, hogy kinek mi az elképzelése. Ha viszont már tényleg megegyeztek a választások előtt, nagyon csúnya világ kezdődik. Szépen lassan el lehet felejteni, amit felépítettünk az elmúlt időszakban Dél-Szlovákiában, s most nem csak a kisebbségi jogokról beszélek.

Ne beszéljünk katasztrófa-forgatókönyvekről, viszont az szinte biztos, hogy a három pártból egy a kormányban lesz. Ez mennyivel jobb?

Igen, de ha csak az egyik lesz kormányban, olyan partnerei lesznek, amelyek eddig is kormányoztak, s akkor már esély van a befolyásolásra. Másrészt a kormányprogramban eleve nem szerepelnének olyan badarságok, amelyek tönkretennék az országot. Fico mellesleg téved, ha azt hiszi, két párt kormányt tud alakítani. Minimum három, sőt négy párt lesz kormányon. Rombolni nem tudnak, maximum korrekciókról lehet szó, de azt mi is támogatjuk.

Két pártot említett, de mi van, ha éppen az MKP lesz az, amelyik egyedüliként kimarad a kormányból.

Ezt csak akkor tudom elképzelni, ha választóink nem mennek el szavazni, s ezáltal elhanyagolható eredményt érünk el. Ha viszont szavazataink jóval meghaladják a tíz százalékot, nem tudnak bennünket kihagyni.

Milyen eredményt vár a választásokon?

Szerények vagyunk, minden tíz százalék fölötti eredmény jó lenne. Ha elmennének a magyarok, azok is, akik most legyintenek, hogy minek, akkor 12 százalékot is el tudnánk érni.

Mekkora részvételre számít?

Úgy hatvan százalék körül.

Mi jobb az MKP-nak: ha alacsonyabb vagy ha magasabb a részvétel?

Nehéz megmondani. Ma már az sem igaz, hogy a magyar választó fegyelmezettebb, mint a szlovák. Ha csökken a választói kedv, akkor csökken Dél-Szlovákiában is. Vannak stabil pártok, amelyeknek stabil a bázisuk is, ezáltal a kisebb részvétel a stabil pártokat erősíti. ĺgy az MKP-t is.

Olybá tűnik, mintha Ján Slota az MKP-nak kampányolna. Buta kijelentéseivel, primitív megnyilvánulásaival hozzásegítheti a szlovákiai magyart, hogy elmenjen választani.

A kampányban mindenhol téma volt a Sito, amelyben együtt vitáztunk, óriási volt a felháborodás, hogy mit enged meg magának Slota. Az emberek elvárják, hogy valamit lépjünk. Mi is így gondoljuk, de nem a választások előtt, mert ezt Slota kihasználhatná, hőst csinálna magából. Néhány ember, aki úgy gondolta, most már nincs tétje a választásoknak, lehet, hogy belátja, mégiscsak van. Jobban örülnék, ha Slota a parlament közelébe se kerülne, az elmúlt négy év ilyen szempontból nyugodt volt.

Nem egyszerű elvinni a választót a választóhelyiségbe...

Ha az MKP kevés szavazatot kap, akkor azok az elképzelések, amelyeket a programba foglaltunk, vagy már elkezdtünk megvalósítani, papíron maradnak. Például a választó azt nem látja, hogy az MKP leblokkolta a kormányban és a parlamentben, hogy Dél-Szlovákia kárára adjanak pluszpénzeket Észak-Szlovákia községeinek. Arra hivatkoztak, hogy a nagy tél miatt északra kell a pénz, nekünk pedig árvízre meg szúnyoginvázióra. Ha nem vagyunk kormányban, simán átmegy a javaslat, mert egyetlen szlovák párt sincs, amelyik felvállalná Dél-Szlovákia érdekeit. Mi értük el, hogy az uniós referenciaalapba bekerüljön a déli gyorsforgalmi út, a szoroskői alagút és sok minden más, de ha nem leszünk kormányban, nincs rá garancia, hogy meg is valósulnak a tervek. Ezért azt mondjuk: a leghatározottabb feltétele kormányba kerülésünknek az elmaradottabb régiók támogatása, s a déli gyorsforgalmi út megépítése. Enélkül nem tárgyalunk.

De az emberek nagy része kitátja csőrét, mint a madárfióka, s várja, hogy valaki gondoskodjék róla. Magyarul, az ember a segítséget csak a saját pénztárcáján érzi, s a gyorsforgalmi út például nem igazán érdekli őt.

Igen, de a pénztárca telítettségének például a gyorsforgalmi út az alapfeltétele. Az elmúlt négy évben 18 ezer új munkahely jött létre azáltal, hogy több dél-szlovákiai polgármester kihasználta az általunk kínált lehetőségeket. Számos helyen külföldi befektetők vannak. A gazdasági minisztériumból a munkahelyteremtésre juttatott összeg csupán Dél-Szlovákiában 960 millió korona, pedig csak államtitkárunk volt. Ahhoz, hogy több legyen az ember pénztárcájában, elegendő munkahely kell, a munkaadónak pedig arra kell kényszerülnie, hogy ne minimálbérért dolgoztassa a munkavállalót. Ehhez azonban konkurencia kell, s akkor majd értékelik a munkást. De ez évekbe telik. Nem megy minden egyik percről a másikra. Fogsz egy széket, földhöz vágod, pillanatok alatt darabokra törik. Javítsd meg 15 másodperc alatt! 2002-ben a munkanélküliség 20 százalék fölött volt, most 12-13 százalék körül van. Keleten is 20 százalék alá csökkent, a Dunaszerdahelyi járásban a felére. Nem mondom, hogy ez ideális, de idő kell a változáshoz. Jó úton haladunk...

De az emberek már unják a politikát, inkább azt mondják, nem megyünk választani, kitolunk a politikusokkal.

Pedig saját magukkal tolnak ki, nem az MKP-val. A pártnak képviselői lesznek a parlamentben, az ellenzéki pozíció rendkívül kényelmes, felelősség jóformán nincs, ordítva lehet olyan törvények ellen szavazni, amelyek belenyúlnak az emberek pénztárcájába. Viszont semmiféle nagyobb volumenű támogatást nem tudunk majd intézni régióinknak. Az elmúlt időszakban több tízmilliárd koronányi támogatás jött Dél-Szlovákiába iskolákra, kultúrházakra, utakra, szociális intézményekre, és még sorolhatnám. Ilyen fejlődés eddig még nem volt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?