MÓZES SZABOLCSPozsony. Megalakulása óta gyakoriak a kilépések a Kereszténydemokrata Mozgalomból (KDH) – a párt számít egyébként Szlovákia legrégebbi, máig aktív politikai pártjának.
A párt, ahonnan gyakran távoznak az emberek
MÓZES SZABOLCS
Pozsony. Megalakulása óta gyakoriak a kilépések a Kereszténydemokrata Mozgalomból (KDH) – a párt számít egyébként Szlovákia legrégebbi, máig aktív politikai pártjának. A kereszténydemokraták ennek ellenére minden válságot túléltek – eddig.
Elsőként a nacionalista szárny hagyta el a pártot, még 1992-ben. Tagjai Szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (SKDH) néven saját pártot alapítottak, ám a 92-es választásokon csak 3,1%-os eredményt értek el – pár éven belül pedig egybeolvadtak az SNS-szel.
A párt legnagyobb szakítópróbája Mikuláš Dzurinda és csoportja távozása volt 2000- ben. A 90-es évek közepén a volt kormányfő a KDH-t egy ideológiailag szélesebb bázisú párttá szerette volna átalakítani, ám elképzelése nem nyerte el a pártstruktúra tetszését. Dzurinda már 1996-ban jelöltette magát a KDH elnöki tisztére, ám vereséget szenvedett Ján Čarnogurskýval szemben. Ezután belátta, nem lesz esélye átvennie a vezetést, így első miniszterelnöki megbízatása idején, az 1998-as választási párt, a Szlovák Demokratikus Koalíció (SDK) alapjain egykori párttársaival, valamint a DÚ és a DS több vezető tagjával alapította meg a Szlovák Demokratikus és Keresztény Uniót (SDKÚ).
Akkor egy ideig úgy tűnt, a kereszténydemokraták elbukják a soron következő választást, ám végül 8,25 százalékos eredménnyel – ami akkor számukra pozitív meglepetésnek számított – bejutottak. A következő szakadás 2008-ban zajlott le. Ekkor a Hrušovský-féle pártvezetéssel elégedetlen Vladimír Palko vezette szárny távozott, saját pártot alapítva. A Szlovákia Konzervatív Demokratái (KDS) végül csak a 2009-es EP-választáson indult (az OKS-szel együtt), mivel a vezetés belátta, pár tizedszázalékos támogatottság mellett nem érdemes „erőltetni”. Mikloškót 2009-ben elnöknek jelölték, majd a 2012-es választásokon az Egyszerű Emberek listáján tértek volna vissza, de még a választások előtt távoztak a közös listáról.
Tavaly májusban Daniel Lipšic volt igazságügyi miniszter hagyta el a pártot, aki Jana Žitňanskával – egy azóta 4–6%-os népszerűségnek örvendő – pártot alapított, Új Többség néven. Radoslav Procházka távozása után az eredetileg legnagyobb ellenzéki frakcióval rendelkező pártnak már csak 13 parlamenti képviselője van – annyi, mint a Hídnak. Az utóbbi másfél évtized szakítópróbáiban egy közös volt: az aktívabb szárny(ak) tagjai távoztak. A lelépők szerint a KDH politikája unalmas, ötlettelen, hiányoznak a víziók, emellett sokaknaknem tetszett, hogy a pártvezetés hajlott a Smerrel való esetleges együttműködésre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.