Danko csak szépet és jót mondott Moszkvában (TASR-felvétel)
Dankóék mindenkit túllicitáltak az oroszbarátságban – véget ért a moszkvai „kiruccanás“
A szerdai nap folyamán véget ért Andrej Danko SNS-elnök és a társaságában utazó küldöttség oroszországi útja. A politikus minden korábbi látogatótól egyértelműbben állást foglalt Moszkva mellett – és valószínűleg ez is lehetett a célja az úttal.
A Danko vezette küldöttség vasárnap indult útnak és szerdán tért haza. Az SNS elnökének, egyben házelnök-helyettesének társaságában egy kisebb parlamenti delegáció is utazott. A legnagyobb név Danko kollégája, Tibor Gašpar (Smer), valamint egy SNS-es (Adam Lučanský) és három Smeres képviselő (Marián Kéry, Ján Mažgút, Richard Glück).
A rivaldafényt Danko vitte el, aki Facebook- és Telegram-csatornáján is folyamatosan tudósított az útjáról – gyakorlatilag minden tetszett neki, amit csak látott.
Danko szociális médiában kifejtett tevékenységét korábban részletesebben tárgyaltuk – az SNS elnöke közölte, hogy az orosz utánzatok kiváltották a nagy üdítőmárkák termékeit, az élelmiszerek olcsóbbak a szlovák áraknál, ahogy a benzin is. Emellett a színházi élményeiről is posztolt. A produkciójának külön cikket is szenteltünk.
Az oroszok a spájzban vannak
Az SNS-gazdasági és kulturális élményeinél érdekesebb azonban, hogy a szlovák delegáció részéről a politikai találkozók során és után olyan kijelentések hangzottak el, melyek korábban még soha. Az előző ritka uniós és európai vonzatú orosz egyeztetéseken (például a magyar féllel vagy európai vezetőkkel folytatott tárgyalásokon) jellemzően az orosz fél közvetítette a saját álláspontját a nyilvánosságnak. Ezúttal azonban nem:
Danko és Gašpar maguktól mondták fel azokat a paneleket, amelyeket Moszkva előszeretettel hangoztat.
Danko nem fogta vissza magát Oroszország dicséretében. A Nemzeti Párt elnöke egy kedd esti videóban például kijelentette, hogy Oroszország fontosabb stratégiai partnere Szlovákiának, mint az Egyesült Államok, valamint Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is megvádolta azzal, hogy mások meggazdagítására használja ki a konfliktust.
Tibor Gašpar – a kedd esti egyeztetést követően Szergej Lavrov külügyminiszterrel – szintén maga és önként mondta fel az orosz álláspontot. Eszerint Oroszország nem tartja megbízható partnernek a nyugatot, amellyel valódi, betartható egyezségeket lehetne kötni Ukrajna sorsáról. Az egykori rendőrfőkapitány Ukrajna szemére hányta, hogy rosszul bánt az orosz kisebbséggel és magyarázta, miért döntött Moszkva a katonai akció mellett.
Patyomkin-tárgyalások
A küldöttség amellett, hogy találkozott az orosz külügyminiszterrel, érdemi előrelépéseket nem ért el. Arról már korábban, Dankóék útjától függetlenül is tudni lehetett, hogy Oroszország alternatív útvonalakon szeretné leszállítani a Szlovákia rendelkezésére álló gázt. Az ügy kapcsán egyébként is a parlament két alelnökénél jóval súlyosabb szereplők egyeztettek az előző időszakban – Robert Fico miniszterelnök állítólag Vlagyimir Putyinnal beszélt a téma kapcsán, Denisa Saková (Hlas) gazdasági miniszter pedig még december elején ellátogatott Oroszországba. A szlovák parlamenti delegációnak tehát nem kellett oldania az energiabiztonság terén semmit, legfeljebb meghallgathatták Lavrov álláspontját a kérdésben.
Szintén kevés gyakorlati haszna lehetett a szlovák parlamenti delegáció egyeztetésének Vjacseszlav Vologyinnal az orosz Duma vezetőjével. Parlamenti elnöki és alelnöki szinten gyakorlati, súlyos kérdésekben nem szoktak megállapodások születni.
Az előzetes bejelentések alapján több „miniszteri szintű” egyeztetést tervezett a szlovák delegáció, de ezekről a megbeszélésekről – ha voltak – bővebb híradások nem szivárogtak ki. A látogatás jelentősége így merőben szimbolikus, amit Danko is hangsúlyozott: Szlovákiából érkezett Oroszországba a háború kitörése óta az első parlamenti delegáció. Nem egyének, nem miniszterek, hanem egy egész küldöttség.
A barátság örök
Miközben a szlovák parlamenti csoport Lengyelországot hasonlóképp elkerülve, mint az odaúton, visszaérkezett Szlovákiába, megkezdődött a közeledés következő nagy lépésének előkészítése.
Már decemberben lehetett tudni, hogy Robert Fico májusban különleges meghívottként a győzelem napi ünnepségsorozatra Moszkvába utazik, de az út puszta megerősítésén túl mást nem lehetett tudni a kezdeményezésről. Tibor Gašpar információi alapján ez több lesz, mint egyszerű út: demonstratív látogatás készül, valószínűleg egy nagy létszámú szlovák küldöttséggel.
Fico már túl van egy hasonló látogatáson: tavaly Kínába több miniszter és néhány tucatnyi vállalkozó kísérte el. Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök biztosan csatlakozik hozzá, de továbbra is – egyelőre – Fico az egyetlen uniós kormányfő, aki ott lesz az ünnepségsorozaton.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.