Kamil Šaško egészségügyi miniszter
A parlament elfogadta az egészségügyi törvények módosítását, nem mondanak fel az orvosok
A parlament 79 képviselő támogatásával elfogadta az egészségügyi törvények módosítását, így megszűnt a kórházi orvosok felmondásának veszélye. Továbbra is kérdéses azonban, hogy mennyibe fog ez kerülni, mert a törvény pénzügyi részeire vonatkozó számításokat sokan megkérdőjelezik.
A koalíciónak sikerült a parlamentben is elfogadnia az Orvosszakszervezettel (LOZ) kötött decemberi megállapodás végrehajtását szolgáló törvényeket. A „salátatörvénybe” illesztett módosításokat 79 koalíciós képviselő, vagyis a teljes koalíció igen szavazatával fogadta el a parlament, az ellenzék tartózkodott vagy ellene szavazott. A törvény az eredeti 9,7 százalékos béremelést biztosít a kórházi orvosoknak, megszünteti a szükséghelyzet esetén az orvosokra kiszabható büntetéseket és heti 40-ről 37,5 órára csökkenti az orvosok munkaidejét.
Šaško szerint a betegeknek is jó
Kamil Šaško egészségügyi miniszter azzal védte a jogszabályt, hogy a LOZ-zal kötött megállapodás a betegek érdekeit is szolgálja, mivel átláthatóbb finanszírozási feltételeket teremt a kórházakban, és az orvosbérek emelése is a betegellátás színvonalának javítását eredményezi.
A finanszírozás hatékonyságának javítása megtakarítást, hatékonyabb működést eredményez, ami a betegek számára is érezhető javulással jár majd
– állítja a miniszter. Šaško ezzel magyarázza azt is, hogy a jogszabály általa kiszámolt pénzügyi hatása mindössze 38,5 millió eurós kiadásnövekedést eredményez majd idén, jövőre pedig már nagyobb lesz a megtakarítás, mint a kiadások növekedése.
Ellenzék: a kormány okozta, most oldja meg
Az ellenzék és egyes szakmai szervezetek kétségbe vonják az egészségügyi minisztérium számításait. A Szlovákiai Kórházszövetség legalább 350 milliós plusztámogatást igényel, szerintük csak az orvosbérek emelkedése 69 millió euró pluszköltséggel jár majd a hozzájuk tartozó 82 kórházban.
Az ellenzék nem támogatta a salátatörvény elfogadását, mivel szerintük a törvénymódosítást kiváltó orvostiltakozás egyértelműen a kormány hibája. A LOZ ugyanis októberben, a konszolidációs csomag miatt indított tiltakozást, mert a tervezett 9,7 százalékos emelést eltörölte volna a kormány.
Már a konszolidáció bejelentése alkalmával figyelmeztettük a kormányt, hogy nem az egészségügyön, nem az orvosok bérén kellene spórolniuk
– magyarázta Oskar Dvořák, a Progresszív Szlovákia képviselője. A PS szerint a kormány feleslegesen traumatizálta ezzel az egész társadalmat, hiszen most visszatér ugyanoda, ahonnét szeptemberben elindult. „Feleslegesen traumatizáltak mindenkit azzal, hogy év végén csaknem bezártak a kórházak, ez az ő kontárkodásuk eredménye” – jelentette ki a képviselő. A törvények elfogadását nem támogatják, mert szerintük kapkodva készültek, és a várható hatásukat sem mérték fel pontosan.
Az egészségügy jelenlegi helyzetéért teljes mértékben a jelenlegi kormány felelős az SaS szerint is. A PS-hez hasonlóan azért hibáztatják a kormányt, hogy a konszolidációs csomag csökkentette az orvosok fizetését.
Az egészségügyön 260 millió eurót akart megspórolni, most azt látjuk, hogy sokkal többe fog kerülni az egészségügy, mint amennyibe került volna, ha nem akar »spórolni« rajta a kormány
– mondta Tomáš Szalay, az SaS parlamenti képviselője.
Ráadásul szerinte az egészségügyi miniszter semmi mást nem tesz már hónapok óta, csak az Orvosszakszervezettel tárgyal, illetve az aláírt memorandumot próbálja megvalósítani, ezért minden más munka áll.
A jogszabályt tehát az SaS sem szavazta meg. „Ezek az egészségügynek nem segítenek, és azt sem tudjuk, hogy mibe fog kerülni a végrehajtás, nem tudjuk mennyi lesz a számla végösszege” - magyarázta Szalay.
Az SaS szerint azzal is számolni kell, hogy a kórházi orvosok béremelése komoly nyomást eredményez majd a többi orvos és az többi egészségügyi alkalmazott részéről is.
Most kezdődnek a tárgyalások a rendelői orvosokkal, akik biztosan nem fognak megelégedni 1 százalékos béremeléssel, ezekkel a költségekkel is számolni kell
- magyarázta Szalay.
A kórházak is most kezdenek tárgyalni az egészségbiztosítókkal, a szerződéseik március végén járnak le, és már figyelmeztettek, ha nem sikerül megegyezniük, akkor akár fizetőssé is válhat az egészségügy áprilistól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.