A nővérek tovább harcolnak

<p>A zsolnai kórház után tegnap az eperjesiben is beadta felmondását több mint 380 nővér a napokban elfogadott bérszabályozási törvény miatt. A miniszter kész lemondani, ha a nővérek fizetése csökkenne a jogszabály hatására &ndash; igaz, csak egy hónappal a választások előtt.</p>

A nővérkamara és a nővérek szakszervezete által szervezett akcióhoz egyre több kórház nővérei csatlakoznak. Tegnap az eperjesi kórházban adta be a felmondását több mint 380 nővér, így nekik decemberben kezdődhet a két hónapos felmondási idő. Hamarosan következhet a poprádi, a privigyei, a bajmóci, de akár az érsekújvári kórház is. A nővérek attól tartanak, hogy a napokban elfogadott, a bérezésüket szabályozó törvény miatt csökkenhet a fizetésük.

Viliam Čislák szerint ez nem fordulhat elő, úgy véli, a nővéreket félrevezetik. „Ha februárban akár csak egyetlen nővér is igazolja, hogy kevesebbet kap, mint most, akkor lemondok” – jelentette be tegnap a miniszter. A napokban elfogadott törvény januártól meghatározza a minimálbért mintegy 20 egészségügyi szakma, köztük a nővérek esetében.

A minimális alapbért a jogszabály az átlagkereset arányában szabja meg.

A miniszter újra a Nővérek és Szülészasszisztensek Szakszervezetének elnökét, Monika Kaveckát támadta. Szerinte ugyanis az egész akció csak arra szolgál, hogy

a szakszervezeti vezető politikai tőkét kovácsoljon belőle a parlamenti választásokra. Kavecká nem tagadta, hogy várhatóan indul, de nevetségesnek tartja, hogy ezt éppen a miniszter rója fel neki. „Négy évvel ezelőtt, közvetlenül a választások előtt a parlament elfogadta a nővérek minimális bérezéséről szóló törvényt, amivel a Smer is kampányolt, majd miután kormányt alakított, és az Alkotmánybíróság megszüntette a választások előtt elfogadott jogszabályt, három és fél évig nem volt képes újat elfogadni” – mondta lapunknak a szakszervezeti vezető.

A nővérek a tiltakozással a törvényben meghatározott minimumnál magasabb fizetést szeretnének kiharcolni, emellett pedig azt kérik, hogy a ledolgozott évek arányában emelkedjen a fizetésük. „Leginkább azt kifogásoljuk, hogy az Alkotmánybíróság által megszüntetett korábbi törvényhez képest rosszabb feltételeket teremt az új jogszabály” – mondta lapunknak Vígh Mónika,

a szakszervezet érsekújvári kórházi szervezetének vezetője. Ő nem zárta ki, hogy hamarosan az érsekújvári kórházban is felmondhat a nővérek egy része.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?