A megújuló energiaforrásoké a jövő

Gúta. Nem mindennapi kiállítás végleges helyszínéül szolgál ezentúl a gútai vízimalom: itt kapott ugyanis helyet az ország több tucat települését már megjárt, az alternatív energiaforrások alkalmazását bemutató kiállítás. Hivatalos megnyitóját október 11-én, Gúta várossá nyilvánításának 35.

A kiállítással elsősorban a diákokat kívánják megszólítaniVas Gyula felvételeGúta. Nem mindennapi kiállítás végleges helyszínéül szolgál ezentúl a gútai vízimalom: itt kapott ugyanis helyet az ország több tucat települését már megjárt, az alternatív energiaforrások alkalmazását bemutató kiállítás. Hivatalos megnyitóját október 11-én, Gúta várossá nyilvánításának 35. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségsorozat keretében tartották. A kiállítás szellemi atyja Pavol Petráš, a Stará Ľubovňa-i Pčola környezetvédelmi szervezet vezetője, aki a megnyitó kapcsán kiemelte: felvilágosító kampányukkal elsősorban a gyerekeket célozták meg, ők minden újra fogékonyak. „Elszomorító tény, hogy a hetedikes diákok fizikatankönyvében mindössze 4 oldal foglalkozik az újrahasznosítható energiaforrásokkal – mondta. – Mi ezt az űrt próbáljuk a magunk eszközeivel pótolni. A kiállítás során az elméleti magyarázat mellett számos gyakorlati példán keresztül mutatjuk be a nap-, a víz-, a szél- és a bioenergia felhasználási területeit. A diákoknak azonnal elnyeri a tetszését a napelemmel működő zseblámpa és ventillátor, a dinamóra működő tranzisztor stb.” Figyelemfelkeltők azok a jelmondatok is, amelyek jelenlegi energiapazarló életmódunkra utalnak. Csak egy példa: „Az emberiség egy év alatt annyi fosszilis tüzelőanyagot használ el, amennyit a természet 1 millió év alatt hozott létre.” A kiállítás részét képezi a másodlagos nyersanyag-felhasználás lehetőségeit bemutató tárlat.

„A Föld szén-, kőolaj-, földgázkészletei néhány évtized múlva kimerülnek, ezért fokozatosan egyre nagyobb szerep jut a tartósan megújuló energiaforrásoknak – magyarázta Pavol Petráš. – Sajnos Szlovákiában még egyáltalán nem tudatosították ezt az ország gazdasági és politikai irányítói. Pedig az Európai Uniós követelmények előírják, hogy 2010-2012-ig a felhasznált energia 12 százalékát ezekből az alternatív forrásokból kell előteremteni. Nálunk jelenleg ez az arány 0,3 százalék körül mozog.” Pedig Petráš szerint a víz- és a napenergia, illetve a szerves hulladékból származó energia kihasználását illetően nálunk is kedvezőek a feltételek. A kiállítás készítői az iskolák mellett főleg a polgármesterek érdeklődésére számítanak, akik ezen energiaforrások kihasználásának bevezetésével új munkahelyeket teremthetnének községükben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?