<p>Nem érdekli az embereket az európai parlamenti választás – a magyarokat pedig még kevésbé. A Focus közvélemény-kutató ügynökség friss felmérése szerint az emberek 62 százaléka mondja azt, hogy nem vesz részt a holnapi voksoláson, a magyarok között ez az arány több mint 65 százalék – mondta lapunknak Martin Slosiarik, az ügynökség vezetője. </p>
A magyarokat sem érdekli az EP-választás
Pozsony |
Igaz, országos mintáról van szó, nem specifikus, a magyarok választási viselkedését mérő kutatásról, ám az elnökválasztás előtt is ezt mutatták a felmérések, s végül tényleg alacsonyabb volt délen a részvétel. Nem volt ez mindig így. Az első, 2004-es európai parlamenti választáson még a döntően magyarlakta járásokban nagyobb volt a szavazókedv az országos átlagnál, igaz, azt nem volt nehéz felülmúlni – az emberek 16,96 százaléka ment el voksolni. 2009-ben az öt évvel korábbihoz hasonlóan alakult a részvétel. Az utána következő két országos, pártlistás szavazáson – mindkettő parlamenti választás – viszont már az országos átlagnál kevesebben mentek el délen. A trend egyértelmű csökkenést mutat. Pedig az EP-választás egyik specifikuma, hogy kevés szavazóval is jó eredményt lehet elérni. Egy példa: ha egy párt 60 százalékos részvételnél 100 ezer embert visz az urnákhoz, 3,8 százalékos eredményt ér el, akinek a várt 20 százalékos részvételnél sikerül 100 ezer szavazót szereznie, 11,4 százalékkal zár. „Az EP-választáson mindennél fontosabb a választók mobilizálása. Aki el tudja hozni leghűségesebb támogatóit, az nyer” – állítja Slosiarik. További részletek pénteki nyomtatot kiadásunkban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.