A legjobb megoldás a közös elhelyezés

<p>Kinél maradjon a gyerek? – a válóper során ez az egyik legnehezebb kérdés. Ma már nem feltétlenül kell választás elé állítani a kiskorúakat, hiszen 2010 júliusától Szlovákiában is létezik az ún. „közös elhelyezés” intézménye.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

A válás kimondása után az esetek 90 százalékában az anyának ítélik meg a gyermeket, és ha az exfeleségnek van rá indíttatása, extrém módon teljesen kizárhatja az apukát a gyerek életéből, akire szélsőséges esetekben csak mint pénzforrásra és hétvégi ingyenes gyerekmegőrzőre tekint. Sok édesapa a válás után is aktívan részt kíván venni gyermeke nevelésében, külföldön ez nem ritkaság. A szlovák családjogi törvény mindkét szülőt egyformán fontosnak tartja, és a bíróság a válás kimondásakor elrendelhet közös szülői felügyeletet, ha a felek részéről lát hajlandóságot az együttműködésre. Ha a szülők képtelenek megállapodni, vagy ha a gyermek érdekei és biztonsága megkövetelik, kizárólagos szülői felügyeletet hagynak jóvá, sőt bizonyos esetekben korlátozhatják is a láthatási jogot, megtilthatják a kapcsolattartást.

A bíróság dönt

Külföldön a bíróság akkor is elrendelhet közös szülői felügyeletet, ha erről a partnerek előzetesen nem állapodtak meg, s úgy tűnik, képtelenek bármiben is megegyezni, viszont az összes körülmény megvizsgálása után a bíróság a gyermek számára mégis a közös felügyeletet tartja a legjobb megoldásnak. A statisztikai adatok szerint azokban az államokban, ahol fő szabályként közös szülői felügyeleti jogot ítélnek meg, csökkent a válóperek száma – ha ugyanis a felek azzal a tudattal nyújtják be a válópert, hogy a válás után sem biztos, hogy megszabadulnak a másiktól, jól meggondolják, érdemes-e egyáltalán válni.

Közös felügyelet,

közös elhelyezés

A kizárólagos szülői felügyelet esetében a gyermek az egyik szülővel él, a másiknak csak láthatási joga van. A közös szülői felügyelet esetében a szülők jogait és kötelességeit nem korlátozzák, így a láthatási jogot sem, de a gyermek csak az egyik szülővel él, miközben a másikkal intenzíven tartja a kapcsolatot, aktívan részt vesz a nevelésében. Ezenkívül létezik az ún. közös elhelyezés (striedavá starostlivosť) intézménye, melyet uniós példára 2010-ben Szlovákiában is bevezettek. Ez az intézmény jól működik Belgiumban, Franciaországban, Finnországban, Svédországban, Csehországban, de Magyarországon például még nem foglalták törvénybe. A közös elhelyezés a gyakorlatban azt jelenti, hogy a gyermek annyi időt tölt az egyik szülőnél, mint a másiknál. Számos pszichológiai tanulmány szerint a gyermek fejlődése szempontjából a közös szülői felügyelet mindig jobb, mint a kizárólagos, a közös elhelyezés intézménye pedig igazi főnyeremény. „Ez esetben a kiskorú gyermekeket nem kényszerítik, hogy válasszanak a két szülő közül, és nem kell bűntudatot érezniük, mert egyiküket elutasítják” – véli Jaroslava Martinková gyermekpszichológus.

A megegyezésen múlik

Ha a szülők megegyeznek a közös elhelyezésről, a válás kimondása után egyikük jogait és kötelességeit sem korlátozzák, teljes felelősséggel tartoznak gyermekük neveléséért, jogukban áll dönteni a gyermeket érintő kérdésekben, kezelhetik vagyonukat, és gyereküknek ténylegesen két otthona lesz. A bírósági határozat csak azt mondja ki, hogy a szülők nem minden nap gondoskodhatnak gyermekükről, rendszeresen váltaniuk kell egymást.

Figyelembe kell venni a gyermek életkorát

Hogy milyen gyakran, ez több tényezőtől függ, ám elsősorban a gyermek korától. Bölcsődéskorú gyerek esetében a szülők egy nap után váltják egymást, óvodáskorú esetében 2–7 naponként. Az alapiskolás gyerek egy hétig van az anyjával, egy hétig az apjával, a középiskolások kéthetente, a főiskolások pedig havonta „váltogathatják” szüleiket. Természetesen közben lehetővé kell tenni, hogy a másik szülő akár naponta meglátogathassa gyermekét, telefonon vagy más módon tarthassák a kapcsolatot. A gyermek kora mellett fontos szempont, hogy a szülők milyen messze laknak egymástól. Minden körülményt figyelembe véve a szülőknek kell kialakítaniuk a legmegfelelőbb modellt, melyben egyenlő arányban kiveszik a részüket a gondoskodásból. Van, akinek az felel meg, ha havonta váltanak, ha viszont távol élnek egymástól, abban is megegyezhetnek, hogy az egyik évben az anyjánál jár iskolába a gyerek, miközben rendszeresen látogatja az apját, a másik évben fordítva.

Közös elhelyezés –

nincs tartásdíj

Közös elhelyezés esetében nem biztos, hogy a bíróság jóváhagy tartásdíjat, hiszen tartásdíj fizetésére azt a szülőt szokták kötelezni, akinek a gondoskodásába nem helyezik el a gyermeket – ez esetben viszont mindketten gondoskodnak róla, csak felváltva. Születhet azonban olyan döntés is, hogy amíg az egyik szülőnél van a gyerek, addig a másik küld tartásdíjat, és fordítva. Az összeg eltérő lehet, mert a tartásdíjat mindig a szülő lehetőségeit és anyagi helyzetét figyelembe véve határozza meg a bíróság. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?