A legfőbb hibákat kijavították

A parlament által tavaly júliusban elfogadott Munkatörvénykönyv komoly veszélyt jelentett a szlovákiai munkaerőpiacra. A képviselőknek az utolsó pillanatban, hatálybalépése előtt két héttel sikerült a legvitatottabb részeket kijavítani. A módosítási indítványt, mellyel egyetértett az érdekegyeztető tanács is, Pavol Prokopovič nyújtotta be.

A Munkatörvénykönyv a jövőben sok változtatáson esik még átTASR-felvételMiért fogadta el tavaly júliusban a parlament ezt a szinte mindenki által bírált törvényt?

Az érkezett a parlamentbe, amiben egyetértett a kormány, a szakszervezetek és a munkavállalók képviselői is. Ennek ellenére a bizottsági véleményezések során több hibát is felfedeztünk, melyekről sejtettük, hogy nem csak a munkaadóknak, de az alkalmazottaknak is gondot okoz majd. A kormány azonban állította, hogy a parlamentbe került változat jó, és mivel az érdekegyeztető tanács is jóváhagyta, kérte, ne változtassunk rajta. Azért merem most bírálni a parlament akkori lépését, mert azon kevés képviselő közé tartozom, akik akkor a törvény ellen szavaztak.

Miért csak az utóbbi hónapokban kezdték újra bírálni a törvényt?

Az első bírálók már jóval korábban megszólaltak. Tavaly szeptember– október táján készültek el az első elemzések, melyek kimutatták a legnagyobb hibákat. Elsőként talán a kisiparosok és a vállalkozók szövetsége tiltakozott ellene; éppen a most kijavított hibákra hívták fel a figyelmet.

Ivan Mikloš miniszterelnök-helyettes január végén ismerte be, hogy a törvény több hibát is tartalmaz.

Januárban már valóban sok bírálat érte a törvényt, természetesen elsősorban a munkáltatók szakmai szervezeteinek részéről. Az SDKÚ álláspontja az volt, hogy ha a régi kódex megfelel áprilisig, nyugodtan kibírhatja néhány hónappal tovább is, és ezalatt elő lehet készíteni egy nagyobb törvénymódosítást. Sajnos ehhez nem volt meg a politikai akarat, a szakszervezetek mellett ellenezte az SDĽ és részben az SOP is.

A törvénymódosítás azonban mégis elkezdődött, ki végezte a szakmai előkészítést?

Miután az egyes minisztériumok is ráébredtek, hogy a hozzájuk tartozó intézmények – például a kórházak, színházak –, de akár egész ágazatok – pl. a közlekedés – működése is veszélyben van, elkerülhetetlenné vált a módosítás. A most elfogadott 19 pontos változtatás egy szélesebb, 66 pontos változat szűkítésének eredménye, melyet az érintett tárcák és a munkáltatók képviselői készítettek el. Kimaradtak a szakszervezetek hatásköreit érintő módosítások; ez volt az ára, hogy az érdekegyeztető tanács rábólintson, és elkerüljük a szakszervezetek által kilátásba helyezett tömeges tiltakozóakciókat.

A parlament nagy többséggel fogadta el a módosítást.

A jelenlévő képviselők döntő többsége igent mondott a módosításra. Ennek köszönhetően megszűntek az egészségügyben és a kulturális intézményekben dolgozókat fenyegető munkaidő-korlátozások, érvényben maradt a megegyezés alapján történő munkavégzés, rugalmasabb maradt a munkaerőpiac.

Történt változás a munkáltatókat korlátozó paragrafusokban is?

A számukra nagyon hátrányos paragrafusokat töröltük. Például a módosítás előtt az alkalmazottak, sőt a felvétel előtt állók is beperelhették a munkaadót az őket ért diszkrimináció miatt. A bíróság előtt minden esetben a munkaadónak kellett volna bizonyítania, hogy nem követett el jogsértést. Ma már csak a törvényben szereplő esetekben kell igazolnia ezt a munkáltatónak.

Megmaradt azonban a szakszervezetek erős jogállása.

Amint e jogok szűkítése került szóba, a képviselőik rögtön a tárgyalások felfüggesztésével fenyegetőztek. Végül megegyeztünk, hogy a törvénynek ez a része nem veszélyezteti a vállalatok zavartalan működését, és a megegyezés érdekében inkább nem változtattunk. Ha azonban a gyakorlat kimutatja hátrányos voltukat, ami valószínű, akkor hajlandók vagyunk a törvény újabb módosítására is.

A munkaszerződésnek április

1-jétől tartalmaznia kell az alkalmazottak fizetésének összegét is. Képesek lesznek a munkáltatók az életbe lépő törvénnyel összhangba hozni az összes munkaszerződést? Nem jelenti ez azt, hogy a régi munkaszerződés érvényét veszti és nem lesz új?

Ez a rendelkezés nem olyan szigorú, eleget lehet neki tenni a meglévő munkaszerződés kiegészítésével, tehát a korábban megkötött munkaszerződések érvényesek maradnak.

Elégedett a változtatással?

Ez túlzás, a Munkatörvénykönyv a jövőben sok változtatáson esik még át. Úgy érzem azonban, hogy a legnagyobb hibáit eltávolítottuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?