Megerősítették a CDU/CSU győzelmét a német választásokon

cdu

CDU/CSU az AfD előtt végzett, a liberálisok viszont nem szerepeltek túl jól.

A német parlamenti választások végeredménye megerősítette a CDU/CSU győzelmét az AfD előtt, miközben a liberálisok nem jutottak be a Bundestagba. A konzervatív blokk a szavazatok 28,5 százalékát szerezte meg, így Friedrich Merz CDU-elnök jó eséllyel lehet Németország következő kancellárja.

A szélsőjobboldalinak tartott AfD a voksok 20,8 százalékát kapta (+10,4), ami fennállása óta a legjobb eredménye egy országos választáson. Az AfD mind az öt volt keletnémet tartományban (Mecklenburg–Elő-Pomeránia, Brandenburg, Szász-Anhalt, Szászország, Türingia) első helyen végzett, 30 százalék feletti támogatottsággal. Türingiában, ahol tavaly szeptemberben is kiemelkedően szerepelt, 38,6 százalékot szerzett. A 35–44 éves korosztályban is dominált.

A szociáldemokrata SPD több mint kilenc százalékpontot vesztett, és 16,4 százalékkal történetének egyik leggyengébb Bundestag-eredményét érte el. Négy éve még a választók 25,7 százaléka szavazott rájuk.

A Zöldek, az SPD egyik koalíciós partnere, 11,6 százalékot szereztek (-3,1).

Az ötszázalékos bejutási küszöböt átlépte a Baloldali Párt is, amely 8,8 százalékot kapott (+3,9), támogatottsága különösen a kampány hajrájában növekedett.

Kiesett az FDP

A Szabad Demokrata Párt (FDP) mindössze 4,3 százalékot szerzett (-7,1), így kiesett a Bundestagból. A párt elnöke, Christian Lindner, aki korábban pénzügyminiszter volt, bejelentette visszavonulását 25 év politikai pályafutás után.

Hajszállal maradt le a parlamenti bejutásról Sahra Wagenknecht Szövetsége (BSW), amely 4,972 százalékot ért el, alig 14 000 szavazattal az ötszázalékos küszöb alatt.

A kormányalakítás komoly kihívás lesz, mivel egyik nagy párt sem hajlandó együttműködni az AfD-vel, az SPD pedig elutasítja a koalíciót a CDU/CSU-val.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?