Richard Takáč földművelésügyi miniszter (a képen jobbra) szerint idén sikerült felgyorsítani az uniós források merítését.
A lassúságunk miatt több százmilliós agrártámogatástól eshet el Szlovákia
Az állam 177 millió eurót különít el a hazai állattenyésztésre és a gyümölcs-, illetve zöldségtermesztésre. A földművelésügyi minisztérium igyekszik rugalmasabbá tenni az uniós támogatások lehívását, a tárcának az idei év végéig ugyanis 300 millió eurót kell felhasználnia az uniós alapokból, jövőre pedig nagyjából ugyanennyit, hogy a Szlovákia számára elkülönített összeg ne vesszen el.
„Ha nem gyorsítjuk fel az uniós támogatások lehívását, akkor a hazai agrárágazat jelentős összegű uniós beruházási támogatástól eshet el” – vallotta be Richard Takáč (Smer) földművelésügyi miniszter az agrárszektor képviselőivel tartott hétfői sajtótájékoztatóján. A miniszter szerint összesen 127 millió eurónyi új támogatást csoportosítanak át a korábban meghirdetett pályázatokra, egész pontosan azokra, amelyekre a gazdák több projektet nyújtottak be, mint amennyit a minisztérium eredetileg támogatni tudott. A beruházási tervek a szaktárca szerint készen állnak, és azonnal elindíthatók.
300 millió euró a tét
A földművelésügyi tárca úgy döntött, hogy támogatásban részesíti a régebbi, 52. és 65. számú projektfelhívásokat, és egy úgynevezett technikai felhívást is kiír, hogy megakadályozza az uniós források elvesztését, ami az elmúlt évek gyenge felhasználása miatt fenyeget. Takáč szerint idén mintegy 300 millió eurót kellene elkölteni az uniós forrásokra kiírt projektpályázatokra, ha ugyanis ezeket nem sikerül felhasználni, akkor Szlovákia elesik tőlük.
„Az 52. és 65. felhívás, valamint a speciális állattenyésztésre és növénytermesztésre vonatkozó új technikai felhívás finanszírozásával hatékony támogatásban részesíthetjük az ágazatot, ahogy arra már korábban ígéretet tettünk. Nem fogjuk támogatni azonban azokat azokat a gazdákat, akik több ezer hektáron gazdálkodnak, miközben csak három növényfajtát termesztenek. Azokat a gazdákat akarjuk támogatni, akik speciális állattenyésztéssel vagy speciális növénytermesztéssel foglalkoznak”
– magyarázza Takáč. A 65. számú felhívást 78 millió euróval fogják finanszírozni, így több projektet képesek kielégíteni a vártnál, az 52. számú felhívás finanszírozására pedig 49 millió eurót fordítanak.
Újabb felhívás
Takáč szerint szeptemberben újabb technikai felhívást hirdetnek meg, amely a speciális növénytermesztésre és állattenyésztésre irányul, 50 millió euró értékben. Ez egy egyszerűsített pályázat lesz, amelynek keretében a gazdálkodók csak az előre elkészített katalógusban szereplő új gépeket és technológiákat vásárolhatják meg rögzített árakon. Ez azt jelenti, hogy az új projektekre nem kell majd pályázatokat kiírni, és ez jelentősen felgyorsítja a folyamatot. Takáč a már jóváhagyott és megvalósított projektekkel rendelkező gazdákat és élelmiszertermelőket is arra ösztönözte, hogy gyorsabban igényeljenek támogatást a kifizetésekhez.
A miniszter sajtótájékoztatóján a gazdák méltatták az uniós források lehívásának a megerősítését és egyszerűsítését. A gyümölcstermesztők azt is hozzátették, hogy a beruházási támogatások gyorsabb folyósításának köszönhetően a gyümölcs ára is csökkenhet.
Ki a felelős?
Richard Takáč az előző OĽaNO-kormányokat és Ódor Lajos kormányát hibáztatja a lassú folyósításért.
„A helyzet riasztó, ugyanis számos olyan pályázatot örököltünk, amelyeket meghirdettek, de egy-két éve nem történt velük semmi”
– tette hozzá az agrárminiszter. Elmondása szerint 2021-ben nagyjából 45 millió eurót költöttek az úgynevezett második pillérben, 2022-ben ez az összeg 39,6 millió euró körül mozgott, tavaly pedig alig valamivel több, mint 64 millió eurót hívtak le. „Jelenleg, 2024-ben, a lehívások összege már az első fél évben meghaladta az 53 millió eurót” – tette hozzá Takáč, aki szerint Szlovákia az uniós agrártámogatások esetében az elmúlt években csak a hatodát hívta le annak, amit az országnak idén és jövőre fel kellene használnia.
Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy hogy az elmúlt években az agrártámogatások felhasználását jelentősen lelassították a Smer vezette kormányok idején kirobbant korrupciós botrányok is. Ezek közül a legsúlyosabb egyértelműen a Marhapásztor-ügy (Dobytkár) volt, amelyben az Agrárkifizető Ügynökség (PPA) legbefolyásosabb vezetői, valamint a korábbi Fico-kormányokhoz köthető vállalkozók is korrupció gyanújába keveredtek. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.