Jozef Ráž közlekedési miniszter szerint, ha az új építési törvény idén április elsejétől lépne életbe, az összeomláshoz vezetne.
A lakosság kárára segítenek a beruházókon?
Szlovákiának gondot okoz, hogy képtelen időben befejezni a stratégiai beruházásokat és az autópályák egyes szakaszait. Jozef Ráž (Smer) közlekedési miniszter szerint az építési törvény és a stratégiai beruházásokról szóló jogszabály módosításaival ezért szeretnék felgyorsítani az engedélyezési eljárásokat. A civil szervezetek máris tiltakoznak.
A Fico-kabinet a múlt heti ülésén döntött úgy, hogy az előző kormány mulasztásai és a nagyfokú felkészületlenség miatt az új építési törvény az eredetileg tervezettnél egy évvel később, 2025. április 1-jén lép életbe, amire azonban még a parlamentnek is rá kell bólintania. „A felkészültség csaknem a nullával egyenlő. Ha a törvény idén április elsejétől lépne életbe, az összeomláshoz vezetne” – állítja Ráž, aki szerint a halasztással párhuzamosan több módosítást is terveznek.
„Olyan változtatásokat hajtunk végre, amelyek segítenek a lakosságnak, a vállalkozásoknak és az önkormányzatoknak. Igyekeztünk biztosítani, hogy minden észrevételt és aggályt figyelembe vegyünk”
– tette hozzá a miniszter. Szerinte a stratégiai beruházásokról szóló törvény célja, hogy felgyorsítsa a Szlovákia számára fontos beruházások megvalósítását. Elismerte azonban, hogy ebben a kérdésben nincs teljes körű konszenzus. „A szaktárcánk csapata gondosan ügyelt arra, hogy ne kerüljünk konfliktusba a lakosság alkotmányos jogaival” – mondta a miniszter.
Ezzel azonban nem mindenki ért egyet.
„A stratégiai beruházásokról szóló törvény a kormánynak olyan jogköröket biztosít, amelyekkel figyelmen kívül hagyhatja a lakosság érdekeit. Nem lehet olyan törvényt elfogadni, amely szembe megy az alkotmánnyal és a környezetvédelmi érdekekkel”
– mondta el Martina Paulíková, a WWF Slovensko környezetvédő szervezet képviselője. „A tanúsítvány kiállításának pillanatában a beruházó lényegében egy dzsókert kap a kormánytól, méghozzá korlátlan időre. Ezzel egyidejűleg bármilyen földterülethez és épülethez hozzáférhet. A tulajdonos semmit sem tehet ellene” – tette hozzá Paulíková. Szerinte Szlovákiában az emberek különböző beruházások ellen harcolnak, ilyenek például a hulladékégetők, gátak vagy a turizmussal kapcsolatos beruházások, amelyek tönkretehetik a környezetüket. „A jövőben ezeket könnyen stratégiai beruházásnak lehetne nyilvánítani, ami megnehezítené az ellenük folytatott harcot” – figyelmeztet Paulíková. A civil szervezetek épp ezért a javaslat visszavonását követelik, mivel szerintük az számos durva jogsértést tartalmaz. Az indítványuk támogatása érdekében 25 civil szervezet aláírásgyűjtésbe kezdett. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.