A jövőben ez komoly problémákat okozhat.
A kelet-európai országok közül Szlovákiában dolgozunk a legkevesebbet
Az Eurostat adatai szerint a Csehországtól keletre egyetlen olyan ország van, ahol kevesebbet dolgoznak, mint Szlovákiában, ez pedig Észtország. A szlovákiai munkavállalók átlagosan 37,6 órát dolgoznak hetente, ami néhány tizeddel kevesebb, mint Csehországban, Magyarországon, Szlovéniában vagy Horvátországban. Lengyelországban, Bulgáriában, Romániában és Görögországban, ahol 38 óránál többet dolgoznak, Szerbiában 41 órát, Törökországban pedig akár hetente 44 órát is - írja a TREND.
Ezzel szemben az olyan nyugati országok, mint Németország, Ausztria, Hollandia és Dánia 33 óra körüli átlagos heti munkaidőről számolnak be. A gazdasági logika tehát azt sugallja, hogy Szlovákiának a gazdagabb országok közé kellene tartoznia, a valóság azonban más. Az ILO rangsora szerint Szlovákia a munkatermelékenységet tekintve az európai rangsor végén áll. Az uniós tagállamok közül csak Bulgária áll rosszabbul.
A szlovákiai cégek a szakképzett munkaerő hiányát nagy problémaként élik meg. Rövid távú megoldás lehet a bérek emelése, de ez csak átmeneti. Nem minden vállalat engedheti meg magának a magasabb béreket, ami arra kényszeríti őket, hogy több munkát követeljenek az alkalmazottaiktól.
Ha a problémákra nem találnak megoldást, Szlovákia valószínűleg elveszíti jelenlegi pozícióját a kelet-európai országok között. A munkaerő hosszú távú csökkenése és az alacsony termelékenység arra kényszerítheti a lakosságot, hogy többet dolgozzon. A következmények a jövőben teljes mértékben érezhetőek lesznek a lassabb gazdasági növekedés és az életszínvonal romlása formájában.
(TREND)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.