<p>Kedden este a Kétnyelvű Dél-Szlovákia két aktivistája, Orosz Örs, és Kovács Balázs, valamint a kolozsvári Igen, tessék! kezdeményezés alapítói, Bethlendi András és Talpas Botond beszélgettek a kétnyelvűség aktuális kérdéseiről Komáromban.</p>
A KDSZ aktivistái és erdélyi kollégáik beszélgettek Komáromban
A Jókai Mór Diákkör szervezésében Erdélyi aktivisták és felvidéki gerillák - Nyelvhasználati mozgalmaink a Kárpát-medencében címmel rendezték meg azt a panelbeszélgetést, amelyet Kocur László újságíró moderált.
Bethlendi András és Talpas Botond az Igen, tessék! kezdeményezésről elmondták, mozgalmukkal a boltok ügyfeleinek anyanyelvű kiszolgálását és tájékoztatását szeretnék bátorítani.
A kétnyelvűségről szóló ügyek felidézésekor azt az esetet is felelevenítették, amikor Kolozsvárott helyi aktivisták írták ki a város magyar nevét a közlekedési vállalat automatáira. A román nyelvű média pedig azt hitte, ezt a város szintén román vezetése tette meg. A tolerancia ezen gesztusát üdvözölte a többségi nyilvánosság. A feliratok eltávolíttatása aztán kifejezetten kellemetlen volt az önkormányzat számára.
A KDSZ aktivistái is rengeteg anekdotát meséltek el az elmúlt évek akcióiról. Így például azt is, amikor az egyik aktivistát a The Nameless Villages Project után előállították a rendőrök. Az aktivista, Bóna Zoltán azonban ügyvédi képviselettel jelent meg a kihallgatásra kijelölt falusi rendőrőrsön. A hosszú órákig tartó procedúra után a jogi képviselő követelte, hogy meleg étkezést biztosítsanak az aktivista számára, hiszen erre a törvény kötelezi a rend őreit. Ez enyhén szólva is felkészületlenül érte a hatóság helyi képviselőit.
A műsorvezető Kocur László nem kerülte meg azokat a kérdéseket sem, amelyek a KDSZ körül az elmúlt hetekben, az aktivisták nyilvánosság elé állása után merültek fel. Orosz Örstől azt kérdezte, vajon tudatos volt-e, hogy a kampányidőszakban fedik fel a kilétüket a KDSZ gerillák, hiszen Orosz az MKP listáján, a 9. helyen indul a parlamenti választásokon. Az aktivista erre azt válaszolta, hogy a személyazonosságuk felfedése már évek óta a levegőben volt. Végül ezt végérvényesen az döntötte el, hogy az utolsó akció során a rendőrség több mint húsz aktivistát igazoltatott.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"220074","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"320","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]Az eseménynek a RÉV - A Magyar Kultúra Háza adott otthont.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.