<p>A határon túli magyar egyetemisták helyzetét, lehetőségeit és jövőképét vizsgálta a Szegedi Tudományegyetem két, kisebbségpolitika szakos hallgatója, Bálint Csaba és Kispál Richárd.</p>
A Kárpát-medencei magyarság értelmiségi jövőképe
A kutatás célja megszólítani olyan határon túli, 18-25 éves, magyar tannyelvű egyetemen tanuló fiatalokat, akik a jövőben saját közösségük „motorjai” lehetnek. Az utóbbi évtizedre jellemző, főleg az Európai Uniós csatlakozást követően, hogy a frissen végzett diplomások a jobb élet, valamint érvényesülési lehetőségek reményében elhagyják szülőföldjüket, saját közösségüket, minek következtében a szomszédos országok magyar kisebbségei értelmiség hiányában hátrányba kerülnek. Ezen jövőkép, migrációs tendenciák, az anyaországhoz való viszony feltárása a kutatás elsődleges prioritása. A kutatás három nagy célterületre terjed ki, a szlovákiai Selye János Egyetemre, a romániai Babes-Bolyai Egyetemre, illetve a szerbiai Újvidéki Egyetemre. A megjelölt intézmények mindegyikéből 4-4 képzés kerül felkeresésre, amelyek egyezményesen az óvó-tanító-, a tanár- és a közgazdász-képzések (BA), továbbá 1-1, a három fő képzéstől eltérő felsőoktatási szak lekérdezésére is sor kerül. A kutatás online-kérdőív kitöltésén alapul, amelyeknél cél, hogy minél több fiatalhoz eljusson, mert így átfogóbb kép körvonalazható egy-egy közösség ifjúságának helyzetéről, valamint alaposabb összehasonlítás végezhető a Kárpát-medencében. Azon túl, hogy a kutatás feltárja a leendő határon túli magyar értelmiség jövőképét, egy komplexebb folyamatot is kíván vizsgálni, például, hogy miként csapódott le a fiatalabb generációkban az elmúlt évek anyaországi nemzetpolitikája (kettős állampolgárság kérdése), vagy, hogy miben érzik másnak saját helyzetüket, mint mondjuk az idősebb generációk a rendszerváltást megelőzően, nem utolsó sorban pedig eme hallgatók hogyan is vélekedhetnek a többség-kisebbség viszonyáról.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.