Tomáš Drucker oktatási miniszter
A gyerekek alig tanulnak meg valamit az iskolában, Drucker a tantervreformot sürgeti
Az Állami Tanfelügyelet (ŠŠI) jelentése megerősítette, hogy minél gyorsabban végre kell hajtani az oktatásügyi reformot, mivel a jelenlegi tantervek nem segítenek a diákok legfontosabb készségeinek fejlesztésében.
Az ŠŠI a 2023/2024-es tanévben több mint ezer ellenőrzést hajtott végre a különféle intézményekben, és ez alapján állította össze az oktatás helyzetéről szóló jelentését. A dokumentumból világosan látszik, hogy az iskolák egyik legnagyobb problémája a diákok oktatásának alacsony minősége.
Ez még abban az esetben is igaz, ha az adott iskolában jók az oktatási feltételek és a tanterv is jól kidolgozott
– állítják a tanfelügyelők.
Elhanyagolt készségek
A probléma abból adódik, hogy a szlovákiai iskolában túlnyomórészt továbbra is a passzív, értelmezésen alapuló oktatás érvényesül.
Ez a megközelítés nem fejleszti a tanulók kritikai és analitikus gondolkodását. A kutatásorientált tanítást minimálisan alkalmazzák, bár sok iskola rendelkezik az ehhez szükséges eszközökkel
– olvasható az ŠŠI jelentésében.
Tomáš Drucker (Hlas) oktatási miniszter elmondta, a tanfelügyelet megállapításai kulcsfontosságúak ahhoz, hogy valós képet kapjanak a hazai iskolákban zajló oktatás problémáiról, és a jelentésben foglaltakat felhasználhatják arra, hogy ott és olyan formában tudják támogatni az iskolákat és a tanárokat, ahol arra a legnagyobb szükség van.
Drucker: Folytatni kell a reformot
A tanfelügyelet rámutatott, a tanulóknak több támogatásra lenne szükségük a kreativitásuk és az önbizalmuk fejlesztéséhez. Az alapiskolások általános megismerési képességei például átlag alattiak, és a helyzet sajnos nem javul. Az ŠŠI kiemelte, külön figyelmet kell fordítani azon intézményekre, amelyekben a marginalizált roma közösségekből és a szociálisan hátrányos helyzetből érkező diákok aránya meghaladja a 60 százalékot, mert ezek az iskolák még rosszabb eredményeket produkálnak.
Drucker szerint a jelentés egyértelműen arra utal, hogy szükség van a megkezdett tantervi reform folytatására. Ettől a tanévtől már több mint 500 iskolában érvényben van az új tanterv, mely elsősorban a kritikus gondolkodásra, az előadási készségekre és a komplex problémamegoldásra összpontosít.
Drucker szerint az eddigi tapasztalatok alapján az új tantervnek köszönhetően javult az együttműködés a pedagógusok és a diákok között, illetve nőtt a motivációjuk is.
Folytatnunk kell a változtatásokat, amelyeket egy éve elindítottunk. Egy nehéz, de megkerülhetetlen feladat vár ránk. Meg kell változtatni az alap- és középiskolák túlságosan széttagolt hálózatát, és javítani kell az oktatás finanszírozását
– magyarázta a tárcavezető.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.