Az új kormány programjában vállalta, hogy rendezi a földek tulajdonlásának, pontosabban az ismeretlen tulajdonú földek kérdését. Nyilvánvaló, hogy ez a kötelezettségvállalás a Magyar Koalíció Pártjának köszönhetően került a Dzurinda-kormány programjába.
A földigénylés végső lehetősége
A kormány szándékai szerint a kárpótlási folyamat 2006 elején végérvényesen befejeződik. Az a föld, amely iránt tulajdonosaik 2005. december végéig nem jelentkeznek, átruházódik az államra. A kormány jogszabályt kíván beterjeszteni a parlament elé, hogy lehetővé tegye az államnak e földeknek a községi tulajdonba történő utalását. Pontosabban csak azok a területek kerülnének át a kormány szándékai szerint önkormányzati kézbe, amelyeket az állam nem tud felhasználni össztársadalmi célú építményekre és infrastrukturális beruházásokra. A következő lépésben a községek felajánlják a kapott földet a helyben mezőgazdasági tevékenységet folytató magán- és jogi személyeknek. „Úgy gondoltuk, nem lenne tisztességes államosítani ezeket a földeket. Ha a rendezetlen tulajdonú földek nem lehetnek valódi tulajdonosaiké, akkor azok kerüljenek községi tulajdonba” – magyarázta az MKP, illetve a kormány szándékát Farkas Pál.
Nem osztja a kormány nézetét az agrárönkormányzat. Ivan Oravec, az SPPK elnöke szerint a beltelkek a községek kezébe kerülhetnek, ám a külteleknek mindenképpen állami tulajdonban kellene maradniuk. Véleménye szerint „az államnak elegendő földdel kell rendelkeznie ahhoz, hogy legyen miből kárpótolni azokat, akiknek közérdekű létesítmények építése miatt (autópálya, vasútvonal, víztározó stb.) elveszik földjüket”. Az agrárkamara elnöke számos veszélyforrást lát abban is, hogy a kormány el akarja törölni a földalapból való kivételért fizetendő illetékfizetési kötelezettséget. „Ha párhuzamosan nem szabályozzuk a földkivételt, megtörténhet, hogy a legértékesebb mezőgazdasági földek építkezési területté változnak. Ez pedig súlyos vétek lenne ” – fogalmazott Oravec.
Megoszlanak a vélemények arról, hogy sikerül-e 2005 végéig identifikálni a rendezetlen földeket. Jelenleg az állami földalap közel 480 ezer hektár rendezetlen tulajdonú földet tart nyilván. (gyor)
Nálunk nincsenek zsebszerződések?
Sem a regionális agrárkamarákon, sem a földművelésügyi minisztérium regionális kirendeltségein nem tudtak válaszolni arra a kérdésünkre, hogy vannak-e nálunk „zsebszerződések”. Ugyanakkor egyes lapértesülések szerint néhány osztrák érdeklődő (közvetítő) már tapogatódzó látogatást tett a Kis-Kárpátok borvidéken gazdálkodó vincelléreknél, hogy elővásárlási ajánlatot tegyen számukra. A Párkány melletti Muzslán pedig német borászok jelentek meg, akik az ottani szőlőkben rajnai rizlinget termesztenének. A Földbróker.hu becslése szerint Magyarországon jelenleg mintegy 350-400 ezer hektár lehet külföldi ellenőrzés alatt (ez a szántóterület 7–8%-a). A külföldiek tehát jó lehetőségnek tartják a földszerzést, aminek szakmai okai lehetnek. (ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.