Az orosz Gazprom szilveszter napján azt jelentette be, hogy 12 százalékkal csökkentik az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázszállítást. A döntés következményeként kedd reggel az Ukrajnából Szlovákiába szállított mennyiség mintegy 8 százalékkal, a Szlovákiából Ausztriába tranzitált gáz pedig 45 százalékkal csökkent. A gazdasági minisztérium közleménye szerint azonban nincs ok az aggodalomra.
Szlovákia gázellátása az ukrán tranzit leállítása után sincs veszélyben, a gazdasági minisztérium és az EB is nyugalomra int
A lépés egyfajta felkészülés arra, hogy év végén lejár az orosz-ukrán tranzitmegállapodásra, amely nyomán újév kora reggelétől teljesen leáll majd a gázszállítás Ukrajnán át az Európai Unióába. A tranzit megszüntetése nem csak az egyes tagállamok, köztük Szlovákia, energiaellátására lesz hatással, de tovább gyengíti Oroszország egykor domináns pozícióját az európai gázpiacon is.
Moszkva elveszíti befolyását
A Gazprom közleménye szerint az előző napi 42,4 millió köbméterhez képest
december 31-én már csak 37,2 millió köbméter gázt szállítanak Ukrajnán át, ami 12 visszaesést jelent.
A Reuters hírügynökség azonban arra figyelmeztet, hogy ez csupán a kezdet, mivel az új év első óráiban várhatóan teljesen megszűnik a gázszállítás ezen az útvonalon, hiszen lejár az öt évre szóló tranzitmegállapodás Ororszország és Ukrajna között. Kijev a háború miatt teljesen elutasította a szerződés meghosszabbítását, ami még tovább mélyítette a két ország közötti szakadékot.
Moszkva ezzel gyakorlatilag teljesen elveszíti a korábbi befolyását, amivel az európai gázpiacon rendelkezett. Míg korábban a piac 35%-át uralta, az ukrajnai háború kitörése óta ez az arány jelentősen csökkent. A visszaesés olyan mértékű volt, hogy 2023-ban a Gazprom 7 milliárd dollár nettó veszteséget szenvedett el, amire 1999 óta nem volt példa.
A továbbiakban pedig már csak délen a Török Áramlat útvonalára számíthatnak, amelyen keresztül vezetékes gázt szállítanak.
A régió egyes országainak fájhat a leválás
Az ukrajnai tranzit leállítása eltérően hat az érintett régió országaira. A döntés elsősorban Moldovát érinti különösen érzékenyen, az unió tagállamai közül pedig leginkább Szlovákiának fáj majd a váltás, hiszen hazánk a térség egyetlen olyan országa, aki nem kezdte meg időben a felkészülést az orosz nyersanyagtól való függetlenedésre.
A tranzit leállítása miatt komoly vita alakult ki Pozsony és Kijev között, ezt látva Prága hétfőn jelezte, készek segítő kezet nyújtani Szlovákiának a gázszállítások és a tárolás terén rövid, illetve hosszú távon is.
Készen állunk arra, hogy gáztranzit- és tárolókapacitást biztosítsunk Szlovákiának, ezzel is hozzájárulva a stabil ellátás fenntartásához
- olvasható Lukáš Vlček ipari miniszter közleményében.
Szakértők szerint egy lehetséges cseh-szlovák együttműködés ezen a területen jó példa lehet az energiabiztonság megerősítésére és a kölcsönös segítségnyújtásra, amiből szükség esetén már országok is okulhatnak.
Gazdasági tárca: nincs ok az aggodalomra
A szállítmányok csökkentésének hírére a gazdasági minisztérium is reagált. A Denisa Saková (Hlas) vezette tárca szerint a tranzit leállítását követően sincs ok az aggodalomra. Cáfolták a korábbi értesüléseket, melyek szerint Szlovákia nem kezdte meg időben a felkészülést a gázszállítás leállítására. Hazánk rendelkezik elég tartalékkal, szükség esetén pedig alternatív források felé is tudunk fordulni.
Azt azonban a gazdasági tárca is elismerte, ha az orosz gáztranzit kérdése nem oldódik meg 2025 elején, akkor Európa komoly kihívásokkal nézhet szembe a következő fűtési szezon kezdete előtt.
Az Európai Bizottság illetékesei azonban ennél jóval optimistábbak.
Az ukrán gáztranzit megszűntetése csak korlátozott hatással lesz az uniós ellátásra
- közölte az Európai Bizottság szóvivője, aki azt is jelezte, az Európai Unió gázinfrastruktúrája elég rugalmas ahhoz, hogy alternatív útvonalakon keresztül nem orosz eredetű nyersanyagot biztosítson a közép- és kelet-európai országok számára.
Jelentős veszteségek mindkét oldalon
A tranzit megszűnése az orosz és az ukrán félnek egyaránt komoly veszteséget jelent. Ukrajna évi 800 millió dolláros bevételtől esik el, míg a Gazprom közel 5 milliárd dolláros kiesést könyvelhet el az Európába irányuló gázeladások csökkenése miatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.