A büntető törvénykönyv bizonyos részei alkotmányellenesek

alkotmánybíróság
Pozsony |

A büntető törvénykönyv szélsőséges bűncselekményekkel foglalkozó rendelkezéseinek bizonyos részei alkotmányellenesek. Ezt szerdán állapította meg az Alkotmánybíróság. A szóban forgó rendelkezéseket az ellenzék 30 képviselője támadta meg a kassai bíróságon.

A büntető törvénykönyv módosítása, mely a szélsőségesség elleni intézkedések szigorítását írja elő, 2017. január 1-jén lépett hatályba. Az AB négy rendelkezésről állapította meg, hogy bizonyos részei alkotmányellenesek.

Az egyik a „személyek más csoportjával” szembeni gyűlölködő megnyilvánulásokkal összefüggő rendelkezés. Az indítványt benyújtó képviselők szerint a „személyek más csoportja” konkrétan meg nem határozott csoport, tehát egy homályos, nem egyértelmű kifejezés. Ivetta Macejková, az AB elnöke elmondta: „a rendelkezés megtámadott része a nyitottsága miatt nincs összhangban a jogszerűség elvével, mivel a szólásszabadságot nem lehet ilyen pontatlanul korlátozni, egy bűncselekményt pedig nem lehet ilyen homályosan meghatározni”.

A gyalázkodás és gyűlöletkeltés bűnügyi kategóriáját a módosítás egy másik rendellkezése a politikai meggyőződés miatti gyűlöletkeltés bűncselekményével bővítette ki. Az ellenzéki képviselők szerint ebben az esetben is sérült a szólásszabadság elve. Macejková megerősítette, hogy a megtámadott rendelkezés nincs összhangban az alkotmánnyal.

Daniel Lipšic, az indítványt benyújtó ellenzéki csoport jogi képviselője szerint az AB döntése jó hír a szlovákiai szólásszabadságra nézve. Kifejtette: „a személyek más csoportjával” szembeni verbális megnyilvánulások esetében senki sem tudta, miféle megnyilvánulásoktól kell tartózkodnia, hogy elkerülje az esetleges büntetőjogi felelősségre vonást. Leszögezte továbbá, hogy egy szabad társadalomban abszurd az olyan rendelkezés, melynek értelmében egy politikai vita büntetőeljárás tárgyát képezheti. „A demokrácia alapja az eszmecsere, amely néha polemikus, és néha túllépi az illendőség bizonyos határait, de ezt a társadalomnak kell szabályoznia, nem pedig a büntetőjognak, mivel ellenkező esetben nagy a valószínűsége, hogy veszélybe kerül a szólásszabadság” – magyarázta a jogász.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?